Vítězné snímky a další fotografie ze soutěže Sportovní fotografie roku 2019 budou od 5. února do 29. března 2020 vystaveny na Staroměstské radnici.

Do soutěže, jejím vyhlašovatelem je Klub sportovních novinářů, se přihlásilo 55 fotografů s 567 snímky. Nejvíce obsazená byla kategorie Ostatní sport – 35 fotografů. Další kategorie: fotbal 19 fotografů, portrét 16 fotografů, motorismus 8 fotografů, série 30 fotografů. Výsledky soutěže budou oznámeny na vernisáži výstavy 4. února.

Vyhlášena bude i kategorie Sport v Praze, která reflektuje sportovní události roku 2019 konané v hlavním městě. Vítěze kategorie vyberou návštěvníci výstavy svým hlasováním. Návštěvníci, kteří se hlasování zúčastní, budou zařazeni do slosování o ceny.

Součástí výstavy bude také přehlídka fotografií Karla Nováka z olympijských her v Tokiu z roku 1964, a také snímky Lukáše Bíby, loňského vítěze ankety.

Podrobné informace na stránkách: www.sportovnifotografie.eu 

Historie projektu

Soutěž navazuje na výstavu „Sto nejlepších sportovních fotografií roku“, kterou pořádal Klub fotoreportérů při Svazu československých novinářů v letech 1971 – 1988. S myšlenkou každoroční soutěžní přehlídky přišel tehdejší předseda klubu Jaroslav Skála (tehdy vedoucí fotooddělení obrazového týdeníku Stadión). Historicky prvním vítězem byl Bohumil Novotný z časopisu Zápisník.

Do roku 1982 probíhaly výstavy v prostorách Muzea tělesné výchovy a sportu na Malé Straně, dalších pět let pak ve výstavních prostorách klubu Aurora v ulici 28. října.

V roce 1992 přehlídku obnovil Klub sportovních novinářů. Začalo se nesoutěžní přehlídkou s názvem Sport ´89 -´91 v Muzeu tělesné výchovy, v dalších letech se už znovu soutěžilo a výstavy hostilo Národní muzeum. Výstava nesla jméno „Nejlepší sportovní fotografie roku“.

Nový koncept vznikl s přehlídkou za rok 2002, kdy začal KSN na organizaci spolupracovat s Českým olympijským výborem. Od soutěže se přešlo k výstavám ucelených tematických souborů od menší skupiny vybraných fotoreportérů. Tento formát časem přejal jméno „Sport Foto“ a při další inovaci byla přehlídka aktuálních snímků doplněna o výstavy legend české sportovní fotografie. Začalo se v roce 2006 poctou Jaroslavu Skálovi, později návštěvníci výstav obdivovali dílo Karla Nováka, Stanislava Tereby a Jiřího Pekárka. Po roce 2010 tato tradice skončila,  ale následně byla opět  obnovena soutěží „Sportovní fotografie roku 2017“ s následnou výstavou na Staroměstské radnici. Od té doby je tradice foto soutěže a následné výstavy opět živá.

Foto: Vítěz divácké soutěže Sport v Praze, Michal Červený: Poletování nad Prahou