Daniela Nováková je hokejovou gólmankou HC Sparta Praha. Na mládežnické olympiádě v Karlovarském kraji ale za Prahu reprezentuje jiný sport. Rychlobruslení. A úspěšně. Získala zlato, stříbro i bronz. ODM se účastní i její bratr Lukáš, reprezentuje hokejové družstvo.

Se sportem začala Daniela už ve školce: „Brácha hrál hokej, a tak jsem to zkusila taky. Lukáš je útočník a nastupuje za starší kategorii. V přípravce jsme ale hráli spolu,“ dodává hokejistka, která se ve druhé třídě přesunula do brány chlapeckého mužstva a zůstala v ní dodnes.

„V týmu jsme dvě holky. Jedna v bráně, druhá v útoku. To mi ale nevadí. Kluci mě docela berou,“ říká brankářka Sparty, která má zkušenosti i s mnoha dalšími sporty. Kromě hokeje dělá cyklistiku, atletiku a fotbal. Rychlobruslení si na ODM zkusila poprvé a získala sadu všech medailí: „Bylo to fajn. Oproti hokeji to ale bylo náročnější.“

Součástí hokejových tréninků sice bruslení je, gólmani ho ale se zbytkem týmu neabsolvují. Snaží se rozvíjet jiné dovednosti. Jak je tedy možné, že Daniela excelovala?

„Krasobruslařky jsou super na delší tratě a štafetu. Mají dobrou výdrž a silnější odraz. Hokejistky se zase dokážou vždycky kousnout. Nenechají se přece předjet nějakou krasobruslařkou. Daniela má navíc neskutečnou výdrž a sílu v nohách, protože na rozdíl od hráčů v poli, kteří po minutě střídají, ona musí celé hokejové zápasy stát,“ vysvětluje Danielin úspěch trenérka pražských rychlobruslařek na ODM a hokejistka Kobry Praha Denisa Benešová.

Stejně jako Daniela i ostatní rychlobruslařky byly vybrány z řad hokejistek. „Před začátkem olympiády jsme uspořádali pár tréninků, kde jsme holkám vysvětlili, jak správně využít skluz, předat si štafetu a další základy,“ přibližuje Benešová přípravu výběru.


Více o výpravě Prahy na ZODM 2020 naleznete také na sociálních sítích Prahy sportovní 

Autor: Nikola Katolická – členka programu Mladí novináři