Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže jsou u konce. Sportovní program napsal svou poslední kapitolu hned na devíti sportovištích, pomyslnou tečkou bylo hokejové finále, ve kterém si Moravskoslezský kraj poradil s Královéhradeckým. Na čele bodování krajů se udržel Liberecký kraj, který tak ZODM vyhrál poosmé v historii. Olympijskou štafetu při večerním závěrečném ceremoniálu v KV Areně převzal Olomoucký kraj, který v roce 2021 uspořádá letní Olympiádu dětí a mládeže.

Praha skončila na mládežnické olympiádě šestá. Získala třicet medailí

 Na Zimní olympiádě dětí a mládeže v Karlovarském kraji se Praze vedlo především v akrobatickém lyžování, lyžařském orientačním běhu a rychlobruslení. Výprava hlavního města získala pět zlatých,  šest stříbrných a rekordních devatenáct bronzových medailí.

Konkurence na mládežnické olympiádě byla velká, výkony byly vyrovnané a o umístění na předních místech rozhodovaly maličkosti. „Všechny děti, které se na ODM dostaly, jsou moc šikovné. Dílčí úspěchy nás těší. Máme medaile a pěkná umístění. Jsme spokojení,“ chválila děti pražská koordinátorka Romana Beková.

Na loňské letní olympiádě pražský výběr zvítězil a v roce 2018 i 2017 bral stříbro, přesto zůstává letošní šesté místo úspěchem.

„Praha v zimních sportech nemůže dělat zázraky, protože nemá podmínky pro jejich trénování. Je skvělé, že máme velké úspěchy v alpském lyžování, skicrossu nebo snowboardu. Letos sice výsledky na ODM v alpských nepotvrdily naše očekávání, přesto jsme spokojení,“ hodnotila Beková a dodala: „Jsme uprostřed republiky a nemáme žádné kopce, a tak je trénink zimních sportů mnohem složitější.“

Foto: Závěrečný ceremoniál

O to víc potěší jednotlivé úspěchy sportovců…

Nejvíce Pražané excelovali v akrobatickém lyžování. Dívky v něm obsadily konečné první místo a chlapci byli druzí. Zlatou medaili ze skicrossu získali Filip Hrubý a Kristýna Kepáková.

Celkovou první pozici s náskokem osmatřiceti bodů na druhý Jihomoravský kraj vybojovalo chlapecké družstvo lyžarského orientačního běhu, které zaznamenalo devět umístění v TOP5. Úspěšní byli i rychlobruslaři, kteří získali osm medailí.

„Dobří jsou všichni účastníci olympiády. Letos sice nemáme žádného sportovce, který by vyloženě vyčníval, u nikoho ale nenastal ani vyslovený propadák,“ hodnotil další z koordinátorů Petr Králík.

Další Olympiáda dětí a mládeže se bude konat příští rok v Olomouckém kraji. Tentokrát v létě. Na přípravy je ale zatím času dost: „Děti bývají často vybrány až těsně před olympiádou. Bere se v potaz jejich aktuální forma, kterou trenéři prověří na nominačních závodech. Výběr reprezentantů mají na starosti jednotlivé sportovní svazy, které mají naši plnou důvěru,“ vysvětlila Beková, jak se vlastně děti na ODM mohou dostat.

Autor: Nikola Katolická – členka programu Mladí novináři

Souhrn jednotlivých sportovních disciplín

Na středeční závody jednotlivců ve skikrosu na Klínovci navázala soutěž družstev a pro prvenství si dojel Kraj Vysočina. Členem zlatého týmu byl i Pavel Bartoš, který ve středu ovládl závod mladších žáků.

Týmovou disciplínu na závěr připravili i organizátoři běžeckého lyžování, na Jahodové louce soutěžily krajské štafety složené vždy ze tří chlapců a tří dívek. S náskokem 14 sekund na Královéhradecký kraj si pro vítězství dojel tým Libereckého kraje.

Smíšený štafetový závod byl vyvrcholením i lyžařského orientačního běhu v areálu Eduard. V kategorii šestnáctiletých se mezi dvě družstva Prahy vměstnal výběr Karlovarského kraje, kategorii čtrnáctiletých ovládla dvojice Zlínského kraje.

ZODM 2020: Rozhovor s Nikolou Katolickou z programu Mladí novináři

Olympiáda dětí a mládeže nepřináší jen příběhy mladých sportovců, ale také žurnalistů ✍😊 Praha se již tradičně zapojila do programu Mladí novináři – letos píše články o výpravě hlavního města Nikola Katolická 👇

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Středa 22. ledna 2020

Šachisté soutěž družstev rozehráli už ve středu a na poslední den si nechali partie semifinále, finále a o umístění. O zlato se ve finále utkaly týmy Moravskoslezského a Středočeského kraje, úspěšnější byl prvně jmenovaný výběr. Richard Stalmach si tak k prvenství mezi mladšími žáky mohl připsat i zlato z týmové soutěže.

V biatlonu se štafetový závod jel už ve středu a program zde uzavřel opět čtyřkilometrový sprint, který se tentokrát konal v německé Skiareně Fichtelberg. Mezi chlapci se dařilo Královéhradeckému kraji, jehož reprezentant Lukáš Kulhánek zkompletoval sbírku zlatých medailí ze všech tří dní. Mezi dívkami formu potvrdila Hanka Randáková z Jihočeského kraje, která bez chyby na střelnici obhájila své úterní prvenství.

Snowboardisté se s olympiádou rozloučili disciplínou slopestyle na klínovecké sjezdovce Pod Zámečkem. Královéhradecký kraj získal dvě první místa mezi chlapci, kategorii mladších dívek ovládla Vanessa Volopichová (Plzeňský kraj), která již má zlato ze snowboardcrossu.

Nabitý program měli rychlobruslaři. Na sokolovském zimním stadionu je dopoledne čekal závod na 333 metrů, odpoledne následovaly dívčí a chlapecké štafety. Zlatou sbírku ze všech tří individuálních disciplín se podařilo zkompletovat Janu Seidlovi (Jihočeský kraj), ve štafetách na 16 kol zvítězil Středočeský kraj v chlapecké i dívčí kategorii.

S blížícím se závěrečným ceremoniálem se zraky závodníků a jejich podporovatelů stále častěji ubíraly k výsledkům hokejového turnaje, které ještě na poslední chvíli mohly zamíchat s celkovým pořadím krajů. V semifinále nabídlo dramatickou podívanou především utkání v malé hale KV Areny, Moravskoslezský kraj s hlasitou podporou tribun zdolal Vysočinu až v samostatných nájezdech. Královéhradecký kraj se nadřel méně, postup do finále si zajistil především výbornou první třetinou a před závěrečným zápasem se navíc nemusel stěhovat, hrálo se v Chebu. Na rozložení sil se to však zdaleka neprojevilo, spíše naopak. Moravskoslezský kraj po dvou třetinách ve finále vedl o čtyři branky pro zlato si nakonec došel výsledkem 4:2.

ZODM 2020: Rozhovor s ledními hokejisty týmu Prahy

Těžké zápasy za sebou zatím mají hokejisté týmu Prahy na Olympiáda dětí a mládeže 💪🏒 Po utkání s Moravskoslezským krajem jsme odchytili na rozhovor Petra Křišťana a Mikyho Odehnala 🎤🎥

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Středa 22. ledna 2020


KONEČNÉ POŘADÍ KRAJŮ
Pozice Kraj Počet bodů Započítáno / celkově závodů
1. Liberecký kraj 247 93 / 93
2. Královéhradecký kraj 233 90 / 90
3. Jihomoravský kraj 228 92 / 92
4. Středočeský kraj 221 93 / 93
5. Moravskoslezský kraj 205 91 / 91
6. Hlavní město Praha 193 92 / 92
7. Jihočeský kraj 178 94 / 94
8. Kraj Vysočina 166 84 / 84
9. Karlovarský kraj 154 86 / 86
10. Ústecký kraj 152 91 / 91
11. Pardubický kraj 146 86 / 86
12. Plzeňský kraj 116 92 / 92
13. Olomoucký kraj 104 86 / 86
14. Zlínský kraj 94 65 / 65

Oheň uhasl, za rok vzplane na Hané

Vítězové třetího a čtvrtého soutěžního dne si medaile a poháry převzali ve slavnostní atmosféře večer v KV Areně, která hostila závěrečný ceremoniál. „Sněhové podmínky ještě tyden před akcí byly kritické. Ale organizátorům se podařil zázrak, v rekordním čase výborně připravili sportoviště a i počasí nám nakonec přálo. Všechny závody se odjely podle plánu a byla to nádherná olympiáda,“ okomentoval s úsměvem místopředseda ČOV Filip Šuman, který olympioniky a jejich doprovod v průběhu večera pozdravil po boku hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise, zástupců pořadatelských měst nebo sportovní legendy Dominika Haška.

„Olympiáda dětí a mládeže 2020 se zapíše mezi nejprestižnější sportovní akce v Karlovarském kraji za celou jeho historii. Děkuji nejen našim, ale všem sportovcům za jejich nasazení, úžasné výkony a za výsledky, kterých dosáhli. Moc vám přeji, abyste měli úspěch nejen na dalších olympiádách dětí a mládeže a jiných sportovních akcích, ale i na velké olympiádě. Ocenit musím podporu Českého olympijského výboru, partnerů, pořadatelských měst. A bez koho by se olympiáda skutečně neobešla, jsou organizátoři, dobrovolníci a další obětavci, protože neváhali vzít do ruky lopaty a vyčarovali zasněžené tratě i z toho mála sněhu, který byl,” dodala předsedkyně Řídicího výboru ODM Jana Mračková Vildumetzová, která se radovala z nečekaného medailového zisku olympioniků z Karlovarského kraje. Ti celkem vybojovali 24 medailí.

Ještě než program v KV Areně vyvrcholil koncertem hudebníka Thoma Artwaye, představil se veřejnosti pořadatelský kraj Olympiády dětí a mládeže 2021. Pomyslnou štafetu od karlovarských organizátorů převzal náměstek hejtmana Olomouckého kraje Petr Vrána, který všechny závodníky a trenéry pozval na Hanou.


Více o výpravě Prahy na ZODM 2020 naleznete také na sociálních sítích Prahy sportovní 

Foto: Czech Olympic