Po otci, olympijském vítězi v akrobatickém lyžování Aleši Valentovi, nosí slavné příjmení, sama si ale buduje vlastní sportovní kariéru. Amélie Valentová se naposledy představila na Olympiádě dětí a mládeže v Karlovarském kraji a obsadila v soutěži krasobruslařek čtvrté místo. „Předvedla heroický výkon,“ chválila ji trenérka Markéta Procházková. Amélii totiž v posledních měsících trápila zranění.

„Zajela jsem, co jsem mohla,“ usmívala se. „Celou sezónu byla zraněná a nejezdila. Tohle byl její první letošní závod. Jsem ráda, že se povedl,“ hodnotila spokojená trenérka.

Od konce srpna brzdily Amélii problémy se zády a tříslem. Rychle vyrostla a tělo nestíhalo. Musela polevit v přípravě a dva měsíce vůbec netrénovala. Na led se vrátila až na začátku prosince. Teď se snaží pozvolna dostat zpět do kondice a postupně zvyšovat zátěž.

Amélie Valentová nakonec obsadila 4. místo

„Amélka je poctivá a pečlivá. Bohužel jí trápí zranění,“ hodnotí svěřenkyni Procházková, která jí s Evou Horklovou v USK Praha předává zkušenosti. Obě trenérky mají za sebou už skvělé úspěchy, jejími odchovanci jsou i juniorští mistři světa ve dvojicích Anna Dušková a Martin Bidař.

S krasobruslením začala Amélie v pěti letech. Dva roky předtím se vrhla i na gymnastiku: „Rodiče říkají, že je to základ všech sportů.“ Když má čas, zajde Amélie do tělocvičny na akrobacii i dnes. „Baví mě dělat vruty, salta a fliky,“ říká.

Sport k jejich rodině prostě patří. O slavném otci už byla řeč, její bratr se zase věnuje hokeji. Na rok je v Americe, kde zároveň i studuje, ale předtím se také účastnil ODM a z rychlobruslařské štafety má stříbro.

Valentovi své děti podporují a díky nim i sami nadále sportují. „Mamka začala krasobruslit a taťka hrát hokej. Jsme teď taková rodina na ledě,“ prozradila Amélie. „Je šikovná, poctivá a cílevědomá, má ráda každý pohyb,“ říká o ní Aleš Valenta, vítěz olympiády v Salt Lake City.

Pro Amélii představuje čtvrté místo jeden z nejlepších dosavadních výsledků. Stejnou pozici obsadila i na loňském mistrovství republiky. „Já jsem čtvrtá pořád,“ povzdechla si. Na stupně vítězů by chtěla dosáhnout už letos, nejprve se ale musí na domácí šampionát kvalifikovat. Kvůli zdravotním problémům ztratila část sezóny, a tak ji teď čeká kolotoč závodů.

Rychle musí zpět do Prahy, aby se nachystala na sobotu. „Amélka se teď nezastaví, potřebuje uspět na třech závodech, aby se kvalifikovala do žebříčku a mohla nastoupit na mistrovství žaček,“ dodala trenérka.


Novinky o výpravě Prahy na ZODM 2020 najdete také na sociálních sítích Prahy sportovní 

Autor: Nikola Katolická – členka programu Mladí novináři