Po lese s mapou a buzolou se nemusí závodit jen v teniskách. Vlastní obdobu orientačního běhu mají totiž i lyžaři. I když je to zatím spíš rodinný sport, který se dědí z generace na generaci, jeho obliba stále roste. Zápolí se v něm na Zimní olympiádě dětí a mládeže v Karlovarském kraji a třeba v Praze hlásí stále víc a víc zájemců.

„Trasu dopředu neznáme a mapu dostaneme až před startem,“ popisuje Vilém Štrait, který se radoval ze čtvrté pozice ve sprintu mezi mladšími žáky.

Na olympiádě v Karlovarském kraji závodí běžkaři ve třech disciplínách – kromě sprintu, také na krátké trati a ve štafetě. Vilém se nejvíc těší na krátkou trať, na níž získal loni v Liberci na letní olympiádě stříbro. A není to jediný úspěch v jeho rodině: Vilémova sestra se zúčastnila ODM v roce 2017, kde získala dvě zlaté medaile právě z orientačního běhu. „Často spolu trénujeme. Snažím se poslouchat její rady.“

Úspěšný rodinný klan jen potvrzuje, jak se obliba sportu dědí mezi generacemi. I Matyáše Zamazala, který v kategorii starších žáků skončil také čtvrtý, přivedli k orientačnímu běhu na lyžích rodiče.

„Taťka byl juniorský mistr světa, takže mě i sestru k orienťáku vedl,“ líčí Matyáš, který orientační verzi kombinuje s klasickými běžkami. Na těch se představil i na zimní olympiádě v roce 2018. „Na běžkách jsem ostatním nestačil, doufám, že letos se mi bude dařit víc.“

Nejlépe se na krátké trati umístil z pražského výběru Jiří Blaha, který na předloňské olympiádě získal dvě zlata a jako cíl pro letošní rok si stanovil medaili. To se mu povedlo hned první den, byl bronzový se ztrátou pouhých pěti sekund na vítěze. „Jelo se mi dobře. Mrzí mě jen jedna chyba, která mě stála vítězství. V dalším závodě to budu chtít odčinit.“

Jirka bere lyžařský orientační běh jako druhý sport. „Primárně se věnuji biatlonu. Když se ale naskytla možnost kvalifikovat se sem, tak jsem neváhal.“ I Jirku k orientačnímu běhu přivedl tatínek, on ho pro změnu s dvojčetem Michalem seznámil s malorážkou a biatlonovou tratí.

Z hlavního města Prahy se na rozšířené pódium dostali čtyři sportovci, a tak byla trenérka výběru po závodu spokojená: „Všichni jeli dobře a umístili se do první poloviny. Nikdo neudělal žádnou větší chybu, všem se dařilo.“

Blahu, Zamazala i Štraita vede na mládežnické olympiádě Dominika Plochová, která se orientačnímu běhu věnuje už od druhé třídy a stále aktivně. „Myslím, že tu není žádný trenér, který by se tomuto sportu dodnes aktivně nevěnoval,“ říká. Stejně jako její kolegové, má v Praze zmapované okolí na výběhy a na soustředění jezdí i mimo hlavní město. A svěřenců má v poslední době víc a víc.

„Jen u nás v oddíle se orientačnímu běhu věnuje asi sto padesát dětí. V Praze jsou čtyři oddíly. Na závodech se klidně sejde až pět set pražských dětí. Mám z toho radost. Mladých závodníků je spousta, mají dobrou partu, a i proto se jim daří dobré výsledky,“ dodává.


Novinky o výpravě Prahy na ZODM 2020 najdete také na sociálních sítích Prahy sportovní 

Autor: Nikola Katolická – členka programu Mladí novináři