Již tuto neděli se koná 86. ročník slavné Velké kunratické. Přijďte se podívat na běžecký závod v terénu Kunratického lesa, který je jeden z nejstarších běžeckých závodů v Čechách. Závod se koná bez přerušení od roku 1934 a je známý svým náročným profilem a rozmarným počasím a oblíbený svou unikátní atmosférou. Závodu se účastní malé dětí i běžečtí veteráni, běhá se na 6 tratích (370 m – 3100 m) a ve 27 kategoriích. Jako každý rok bude pro diváky k dispozici občerstvení, prezentace sportovního vybavení s možností akčních slev pro nákupy a hlavně skvělá atmosféra nejznámějšího českého krosového závodu.

Datum konání

10. 11. 2019

Místo konání

Kunratice u Dolnomlýnského rybníka (přístup z ulice Krále Václava IV)

Traťové rekordy

Ve Velké kunratické se vede mnoho rekordů především podle věkových kategorií. Nejcennější jsou rekordy v kategoriích žen a mužů bez rozdílu věku.

Traťový rekord v kategorii mužů drží od roku 1979 český atlet Vlastimil Zwiefelhofer (nar. 1952) časem 10:58,9 min.

V ženských kategoriích se vedou traťové rekordy znovu od roku 1992, kdy došlo ke změně trasy. V hlavní kategorii žen jej drží Pavla Havlová (nar. 1982) časem 4:33,9 min. z roku 2003.

V roce 2008 ženy poprvé běžely přes Hrádek. Rekordně nejrychlejší byla na této trati Kamila Gregorová (nar. 1981), a to v roce 2012 časem 13:58,1.

Historie závodu

Tento známý a oblíbený pražský závod vznikl v roce 1934 jako klubový závod Vysokoškolského sportu Praha, konaný na ukončení sezóny. V té době se v listopadu ještě nezačínalo, jako dnes, hlavní přípravné období, sezóna končila. Odpočívalo se a někteří přecházeli na čas ze hřiště do přírody. Vznik Velké kunratické úzce souvisel se studentským prostředím ve Strakově akademii, kde bylo i hřiště VS. V současné době jej pořádá Atletický klub Spartak Praha 4.

Padesátý ročník Velké kunratické v roce 1983 byl v mnoha směrech výjimečný. Konal se pod záštitou předsedy Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche, který tehdy osobně předával pamětní medaile. Zúčastnilo se ho rekordních 9 128 běžců.

Letos se běží již 86. ročník

Se stoupajícím počtem starších závodníků byly v 65. ročníku zařazeny věkové kategorie mužů přes 70 a žen přes 50 let a kategorie veteránek VK. Běžících veteránů VK stále přibývá v 69. ročníku jich bylo 326, což je 22,5% celkového počtu běžců na trati mužů. V průběhu let se změnila skladba vítězů závodu. Po tom, co dlouhá léta převládali na předních místech atleti se začali v posledních letech uplatňovat též orientační běžci. Rekord atleta Vlastimila Zwiefelhofera z roku 1979 je však stále nedostižitelný.

Mimořádný byl pro nepříznivé přírodní podmínky 69. ročník. Srpnová povodeň zaplavila a rozmáčela celé údolí, a způsobila pád několika velkých stromů. Další deště pak rozmáčení podpořily. Projevilo se to v celém údolí nejvíce však u hlavního startu a prvního přeskoku potoka. Situaci pomohly zlepšit 3 brigády pořadatelů s odvodněním prostoru a navezením kůry, přesto byl tento úsek velmi nepříjemný a spolu s dalšími podobnými přispěl k neobvykle špatným časům v hl. kategorii. V tomto ročníku získala Velká kunratická dalšího partnera – Triatlon Praha s.r.o. se zkušenostmi s pořádáním velkých závodů.

V současnosti je závod méně masový, i když mezi atlety je stále velice vyhledávaný. S ohledem především na ochranu přírody (část trasy je vedena po území přírodní památky Údolí Kunratického potoka) je stanoven celkový limit 3 400 účastníků. Přírodní prostředí Kunratického lesa je celkově velmi zatěžováno, a to nejen během závodu. Proto se dnes nelze již vrátit k masovosti z 80. let. Nedovoluje to po některých majetkových změnách již ani prostor závodu. Je třeba dodržovat všechna opatření omezující negativní působení závodu na přírodní prostředí. To se dosud pořadatelům ve spolupráci s účastníky závodu dařilo, a proto v povolení závodu na dalších pět let souhlasil povolující orgán s úpravou limitů na 1 750 běžců přes hrádek a 3 400 celkem. Dává to dobré podmínky pro další existenci závodu. 

Interaktivní mapu závodu hledejte ZDE

Fotografie ze závodu můžete najít mimo jiné pod hashtagem #velkakunraticka na Instagramu a Facebooku.

Závod Velká Kunratická očima jednoho z nejrychlejších běžců: 

Foto: archiv akce, zdroj: velkakunraticka.cz