V sobotu 2. listopadu  2019 se ve sportovní hale Slavia Praha uskuteční turnaj se sportovním zápase (kyorugi) a v neděli 3. listopadu 2019 v poomsae olympijského taekwonda Prague OPEN 2019.

Turnaj s očekávanou účastí cca 300 závodníků převážně z České republiky, ale i Slovenska, Německa, Polska, Běloruska apod., pořádá SK Cobra Dojang Prague (www.cobra-dojang.cz a Český svaz taekwondo, z.s. (www.taekwondo-wtf.cz).

Tento každoroční turnaj, zařazený do extraligy a národní ligy kyorugi, se uskuteční mj. za finančního přispění hl. m. Prahy.

Co je to kyorugi

Kyorugi znamená v překladu zápas. V taekwondo se dělí na dvě hlavní části, a to plnokontaktní sportovní zápas a zápas řízený. Více o jednotlivých skupinách dále.

Soutěžní (sportovní) volný zápas, ve kterém se pořádají turnaje dle platných pravidel vydaných WTF. Závodník je chráněn vestou, chrániči předloktí, holení, suspenzorem a helmou. Zápas probíhá na 3 kola, u nás nejčastěji 3×2 minuty s jednominutovou pauzou mezi koly. Soutěžící jsou barevně odlišeni vestou (modrý – čong, červený – hong) a za předvedený výkon jsou ohodnoceni přísedícími bodovacími sudími. Hlavní dohled a kontrolu zápasu zajišťuje středový rozhodčí.

Aktuální pravidla sportovního zápasu k nahlédnutí zde (PDF).

U nás v České republice probíhají již několik let pravidelně tyto turnaje v Kyorugi:

Sokol Cup Hradec Králové
Prague Open Praha
Czech Open Praha
Cobra Cup Praha
Scorpions Cup Olomouc
Vánoční turnaj Pelhřimov
Czech Open (MČR) Praha
Aprílový turnaj Humpolec

 

Druhá skupina kyorugi je tzv. řízený boj, kdy se používají předem smluvené techniky. Techniky se nacvičují bez chráničů ve dvojicích. Dělí se na jednokrokový boj (hanbon-kyorugi), dvoukrokový boj (dubon-kyorugi) a tříkrokokvý boj (sebon-kyorugi). Momentálně se trénuje pouze jednokrokový boj, dvou a tříkrokový boj má pouze historický význam. Nácvik slouží k získání přesnosti při aplikaci naučených technik (především krytů). Je to varianta bezkontaktního boje.

Oba způsoby boje jsou součástí zkoušek na vyšší technické stupně, a to jak u žáků, tak mistrů.

Místo

Sportovní hala SLAVIA PRAHA, Vladivostocká 1460/10, Praha, Czech Republic

Začátek bojů   

  • 2. 11. 2019 10.00
  • 3. 11. 2019 09.00

Předpokládaný konec

dle přihlášených závodníků: cca 17.00

Vstupné pro diváky

ZDARMA

Turnaj podporuje hl. město Praha

Foto: archiv akce