NHL Global Fan Tour™ míří do České Republiky. Putovní muzeum pro fanoušky, které vzdává hold National Hockey League a jejím evropským hráčům, bylo možné navštívit v celkem deseti městech a třech zemích: ve Švýcarsku, v Německu i v Česku. V tom je zastávek nejvíc – představí se tu hned v pěti městech.

Prvním místem konání byly 25. srpna německé Drážďany. 4. září se Global Fan Tour přesunul do švýcarského Lausanne, 7. září do Norimberku a 11. do Mannheimu.

Odtud už zamířil do Česka: v pondělí se představil v Brně, 18. září v Českých Budějovicích, 20. v Ostravě a 23. v Plzni. Od 28. do 29. září bude k vidění v Berlíně a evropskou tour pro fanoušky zakončí 3. října v Praze, kde se o den později odehraje zápas základní části pod hlavičkou 2019 NHL Global Series™ mezi Philadelphia Flyers a Chicago Blackhawks.

Blackhawks stráví závěr přípravného kempu v Německu, kde se 29. září střetnou v Mercedes-Benz Areně v přátelském utkání s místním Eisbärenem Berlín. Flyers mají část přípravy ve Švýcarsku; 30. září je čeká ve Vaudoise Aréně duel s Lausanne HC. Obě přátelská utkání se sdružují pod hlavičkou 2019 NHL Global Series Challenge™.

Následný pražský zápas Philadelphie a Chicaga bude prvním ze tří duelů základní části NHL 2019-20, které se odehrají v Evropě. 8. a 9. listopadu uvidí stockholmská hala Ericsson Globe utkání Buffalo Sabres s Tampa Bay Lightning.

Global Fan Tour je interaktivním hokejovým muzeem převáženým ve dvou obřích kontejnerech. Ty se skládají z interaktivních dotykových obrazovek s informacemi a šoty o hráčích, obsahují konzole s hrou EA SPORTS™ NHL® 20 a zařízení pro tvorbu personalizovaných hokejových kartiček Upper Deck.

Další kontejner je uvnitř replikou míst v kabině NHL s možností vyzkoušet si hokejovou výstroj svých oblíbených hráčů. K vidění budou také artefakty evropských hvězd, které jsou členy Hokejové síně slávy, zapůjčené přímo z Hockey Hall of Fame v Torontu.

Fanouškům bude k dispozici i stánek, kde si mohou nechat změřit tvrdost střely a porovnat ji s hvězdami NHL. Podobně mohou otestovat svou střeleckou přesnost či umění kličkovat s hokejkou.

Global Fan Tour uspokojí i ty nejmenší fanoušky – v Kids Corner si děti mohou zahrát hokejbal či vybarvovat hokejové omalovánky. Součástí celé akce budou příležitostně i bývalí či současní hráči NHL a hokejisté z evropských soutěží stejně jako maskoti klubů NHL.

Fan Tour na Náměstí svobody přilákala stovky příznivců

NHL zanechala stopu v Brně, míří na jih Čech a poté do Prahy

Leoš Čermák letos ukončil hokejovou kariéru, o osm let mladší Michal Gulaši dál hraje extraligu. Přesto někdejší dlouholetý kapitán Komety předčil současného obránce tohoto týmu ve všech třech měřených kategoriích – v přesnosti palby na terče, šikovnosti s hokejkou i tvrdosti střelby, v níž se dostal na 145 kilometrů v hodině.

Oba kamarádi z místního hokejového klubu byli ozdobou první zastávky NHL® Global Fan Tour v Česku, která proběhla v pondělí na brněnském Náměstí svobody. Z moravské metropole tahle populární akce zamíří do Českých Budějovic, kde se ve středu od 13 hodin představí na Náměstí Přemysla Otakara II.

Brněnská zastávka přivábila během celého odpoledne stovky lidí, od nejmenších capartů až po důchodce. Nebylo výjimkou vidět partičku děvčat, jak si to rozdává v hokejbalovém minizápase, ani děti v ještě předškolním věku, které se pobavily v klání o nejpřesnější střelbu nebo při hokeji na PlayStationu. A právě tohle je účelem celé téhle putovní show: nejen propagovat NHL a její duel Global Series mezi Philadelphia Flyers a Chicago Blackhawks (4. října v pražské O2 areně), avšak také ukázat krásy hokeje a přitáhnout k tomuto sportu další příznivce.

„Celkově jde o to posílit povědomí o hokeji a o naší lize,“ říká viceprezident NHL pro mezinárodní záležitosti Mark Black, který Fan Tour šéfuje. „Samozřejmě v každé destinaci je to jinak. Když jsme v kanadských městech, nebo v Bostonu, v Minnesotě, v Detroitu a dalších hokejových místech v Severní Americe, nesnažíme se lidi ‚vzdělávat‘, protože hokej mají v krvi a všechno o něm vědí. Přijdou, aby oslavili svůj tým, své oblíbené hráče. Jiné je to pak na jihu, ve Vegas nebo na Floridě – tam k tomu přibývá i ten faktor, že spoustě lidí hokej musíte představit,“ pokračuje.

„Podobné je to i tady v Evropě. Víme, že Česká republika je hokejová země. Lidé tu o hokeji vědí, je tady hodně hráčů a obrovské množství fanoušků, takže to není o tom představit jim tenhle sport. Ale třeba v Německu chodili lidi, kteří nikdy nedrželi v ruce hokejku. Německo je pro nás rostoucí trh, s hráči jako Leon Draisaitl, Moritz Seider a množstvím talentů, které jejich škola v posledních letech produkuje. Vidíme tam spoustu kluků s čepicemi nebo tričky týmů NHL a to nás těší.“

Brno je centrem království Komety, v posledních letech možná nejpopulárnějšího hokejového klubu v Česku. Ale jak ukázala pondělní akce, i NHL má v srdcích zdejších fanoušků důležité místo. Děti oblečené do čepic nebo dresů klubů jako Edmonton Oilers, Flyers a dalších týmů se na nejrůznějších atrakcích téhle vydařené hokejové pouti střídaly s dospělými, muži přenechávali další a další pokusy ženám.

Fanoušci si mohli vyzkoušet různé hokejové dovednosti

Malý Tadeáš s trikem Detroit Red Wings zase vyhrál soutěž televize Nova o Borce na konec, když jako první objevil ‚Jakuba Voráčka‘, neboli jeho nafukovacího ‚dvojníka‘ – maskota Flyers Grittyho. „Patrick Kane dá dva góly a (Jonathan) Toews jeden, ale Voráček nastřílí hattrick a Philadelphie vyhraje 5:3,“ prorokoval, jak dopadne říjnový souboj v Praze.

Zajímavé bitvy předváděly páry. Zatímco někteří muži pálili víc než stokilometrovou rychlostí, bylo vidět, že jejich parnertky držely hokejku v ruce poprvé v životě.

„Tuhle tour jsme vytvořili specificky pro Evropu. Takže veškeré zázemí, které tu vidíte, zůstane v Evropě,“ ukazuje Black na rozsáhlé hokejové náměstíčko s mnoha atrakcemi od dovednostních soutěží přes hokejbalové hřiště s nafukovacími mantinely či minihřišťátko pro ty nejmenší až po muzeum s hokejovými artefakty.

„Důležitá byla flexibilita: celé to jsme schopni připravit za pár hodin a stejně rychle to můžeme sbalit a odjet do jiné destinace. Pokud chceme ukazovat Fan Tour v centrech měst jako teď v Brně, jinak to ani nejde. I tak to ale obnáší spoustu logistických záležitostí, protože musíte jednat s městem o povoleních, s místními kluby, aby se naší akce zúčastnili jejich hráči. Protože je to o NHL, ale chceme také přispět k růstu hokeje jako takového.“

A to se v Brně bezesporu povedlo. I když město nebrázdily kamiony s osmnátcimetrovými přívěsy jako během Fan Tour v Severní Americe. I když se tu neobjevili bývalí hráči NHL Tomáš Plekanec ani Martin Erat, lidé si i tak tuhle stopu NHL na Moravě užili.

„Je to paráda. Hlavně tvrdost střelby si jinde sotva můžete vyzkoušet, to bylo super,“ libovali si Tomáš a Pavel, kamarádi z nedalekého Blanska.

Fan Tour pokračuje v jízdě po Česku středeční zastávkou na českobudějovickém Náměstí Přemysla Otakara II. Poté zamíří do Ostravy a do Plzně: v pátek 20. září se usídlí v Ostravar Areně a v pondělí 23. září na plzeňském Náměstí republiky. 3. a 4. října pak tohle interaktivní muzeum uvidí fandové na parkovišti před O2 Arenou v Praze. Vstup je zdarma a začíná se vždy ve 13 hodin.

„Očekáváme, že tady budeme úspěšní a že přijde mnoho hokejových srdcařů,“ věří Black. „Příští rok se sem chceme vrátit.“

Podzimní kalendář NHL European Fan Tour:

Pátek 20. září: Ostrava

Pondělí 23. září: Plzeň, Náměstí republiky

Sobota 28. září: Berlín (Německo), Mall of Berlin

Neděle 29. září: Berlín (Německo), Mercedes Platz

Čtvrtek 3. října: Praha

Videoupoutávka:

Zdroj: NHL.com/cs, Foto: archiv