Již 21. ročník letos slaví závod Pražská padesátka, která si letos dala motto „Pokoř Okoř“. Vyrazit pokořit Okoř můžou zájemci už 21. září, start hlavního závodu se chystá z Bechyňovy ulice v pražských Dejvicích. Letošní ročník ale nabídne mnohem víc než jen sportovní výzvu, zábavy si užijí zejména rodiny s dětmi. Na otázky o letošním ročníku nám odpovídala ředitelka závodu Kateřina Malá (Vaculíková).

Pražská padesátka se letos jede již po jednadvacáté. Kolikrát jste ji zažila vy osobně a v jakých rolích?

Můj první kontakt se závodem byl v mých sedmnácti letech a to asi z důvodu, že nám závod celé ty roky startuje v Dejvicích téměř za domem. Už je to tedy čtrnáct let, kdy jsem se, jako rodiči a borůvkovými knedlíky motivovaný cykloturista, náhodou dostala až na pódium v kategorii rodinných týmů. Poté nastala v mé nastartované kariéře dlouhá odmlka. K pražské padesátce jsem se náhodou dostala v roce 2013 v rámci praxe k mému studiu Managementu sportu na FTVS UK a už jsem u ní zůstala. Bývalý ředitel a otec závodu Pavel Landa ve mně vložil svou důvěru a závod mi svěřil, abych v jeho tradici dál pokračovala. S citovým vztahem k závodu se ale zlepšil i můj vztah k aktivní cyklistice, ke které mě teď pro změnu motivuje můj manžel.

 

Letos je na programu spoustu doprovodné zábavy, můžete nám přiblížit, co na účastníky a fanoušky chystáte?

Letos chceme závodníkům připravit opravdu něco navíc. Závodníkům bychom chtěli nabídnout nejen sportovní zážitek, ale i příležitost s přáteli a rodinou strávit příjemný zbytek dne v areálu kampusu Dejvice a probrat dojmy z trasy u doprovodného programu. Je tedy připraven i závod pro děti s názvem Pražský dětský sprint, kromě toho se ale děti mohou celý den zlepšovat v cykloškole Petra Krause – několikanásobného mistra světa v biketrialu, který se během dne divákům představí také ve dvou exhibicích. Během dne ale bude probíhat další nabitý doprovodný program. Na hlavním pódiu se vystřídá během dne, až do pozdních hodin, několik kapel, zpěváků a DJů. Díky propojení s akcí Zažít město jinak bude Kampus Dejvice nabitý mnoha aktivitami, na příchozí čekají DIY workshopy, dětská tělocvična Monkey’s Gym, výstavy, promítání, mobilní planetárium, roboti, družice a vědecké pokusy.  Samozřejmě nebude chybět ani dobré jídlo a pití.

 

Vyrazit pokořit Okoř můžou zájemci už 21. září

Je 50 kilometrů hodně, nebo málo? Jak zkušení jezdci se vlastně ukážou na trati?

Podle mé vlastní zkušenosti závod je výzva, ale její pokoření přináší ten správný pocit uspokojení. Myslím si, že každý alespoň trochu fit člověk se zdravou dávkou soutěživosti trasu v pohodě ujede a užije si jí.

 

Jedou letos Pražskou padesátku nějaké osobnosti cyklistického sportu? A kdo byl ambasadorem těchto závodů v minulosti?

Neoslovujeme hvězdy cyklistiky, aby se závodu zúčastnily a tím ho pozvedly zejména v mediální přitažlivosti. Chceme být závodem pro lidi, aktivní pražské cyklisty, kterým jednou za rok nabídneme příležitost změřit si svůj výkon a potkat se se svými stejně naladěnými přáteli. V letošním roce je oficiálním ambasadorem Jirka Ježek, neoficiálně jím byl ale vždy. Závod startuje v jeho sousedství a Jirka ho letos pojede už popatnácté. Se svou ženou Soňou, která se na cyklistiku vrhla v posledních letech, jsou typickými tvůrci přátelské atmosféry našeho závodu. Před letošním závodem se dokonce svým vedením ujali dvou tréninků pro účastníky, jejichž součástí byla i zastávka v našem partnerském Únětickém pivovaru.

Online registrace do závodu probíhá až do 19. září

Začíná se tradičně u menzy ČVUT v Dejvicích. Proč právě tady? A má Pražská padesátka něco do činění i s vysokými školami?

ČVUT se podílí na organizaci závodu, desítky studentů školy plní zodpovědné funkce regulovčíků na trati, ČVUT nám poskytuje skvělé podmínky pro zázemí ve svých prostorách. Součástí závodu je také přebor ČVUT, kterého se účastní studenti a zaměstnanci vysoké školy. Je to ale myslím i velký bonus pro závodníky, i při nepříznivém počasí si mohou dát teplé jídlo v zázemí budovy menzy a ne se tísnit a mrznout ve stanech, tak jak je to na většině cyklistických závodů u nás.

 

Můžete nám prozradit nějaké rekordy, nebo čísla, která provází tento závod?

V sobotu 21. září 2019 se bude konat 21. ročník závodu Author Pražská padesátka, jsme v tuto chvíli nejstarším a největším závodem horských kol pořádaným na území Prahy. Tři dny před akcí evidujeme přes 1100 přihlášek a s tímto číslem jsme naprosto spokojeni.


V 10.00 odstartuje samotný závod horských kol, a to v Dejvicích v Bechyňově ulici, cíl je před fakultou Architektury ČVUT. Trasa je dlouhá 50 km, převýšení má 910 m. Pojede se přes Dejvice, Horoměřice, Velké Přílepy, Noutonice, Podholí, Hole, Zákolany, Budeč, Nový mlýn, Okoř, Malé Čičovice, Tuchoměřice, Juliána, Nebušice, Šárku a zpět do Dejvic..

Popatnácté se na její start postaví také ambasador závodu, nejúspěšnější cyklista paralympijské historie, Jiří Ježek. „Mám ten závod rád a vždycky jsem mu mezi cyklisty dělal reklamu, protože se jedná o skvělou akci pro každého, kdo se rád sveze na kole. V týdnu před závodem 17. září navíc povedu vyjížďku  pro všechny zájemce, kteří by si chtěli před sobotní prověrkou projet část trasy,“ zve k účasti na závodě i společnému tréninku se začátkem v 16:00 u menzy ČVUT, tradiční účastník Author Pražské padesátky Jiří Ježek. s tím jsme také natočili krátkou upoutávku na našem Facebooku

Na 21. ročník závodu Pražská padesátka zve jeho ambasador Jiří Ježek! 😎Rozhovor s ředitelkou závodu Kateřinou Malou čtěte již dnes na www.prahasportovni.eu 🚴‍♀🚵‍♂

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Čtvrtek 19. září 2019

 

Záštitu nad akcí převzal starosta Městské části Praha 6 Ondřej Kolář, Radní Hl. m. Prahy Vít Šimral a také rektor ČVUT pan Vojtěch Petráček. Akci finančně podpořilo hlavní město Praha. K události se můžete připojit také na Facebooku a sledovat aktuality či fotografie účastníků. Na výsledky a dojmy ze závodu se podívejte na stránkách Prahy sportovní a www.prazska50.cz

Foto: archiv akce