Na úterý 30. července se chystá start již sedmého ročníku unikátního cyklo maratonu pro dobrou věc Metrostav handy cyklo maraton 2019. Tři stovky zdravých i handicapovaných cyklistů vyrazí na nejdelší non-stop jízdu v Česku s trasou o délce 2222 km! Limit pro objezd Česka je pouhých 111 hodin. Projekt organizuje vozíčkář a známý propagátor sportu s handicapem Heřman Volf a jeho organizace Cesta za snem.

„Původně jsme tento projekt stavěli s tím, že bude pomáhat handicapovaným. Postupně zjišťujeme, že snad i mnohem více přináší zdravým. Lidé v maratonu se mnohdy nikdy tváří v tvář nesetkali s postiženým člověkem. Pro někoho může být těžké překonat počáteční ostych. Pak ale zjistí, že lidé s handicapem jsou stejní jako oni. Že mohou být kamarádi, že nepotřebují lítost. A zdravým se uleví. Přijde mi, že jsou najedou více šťastní. Vnímají křehkost života i jeho krásy. Uvědomují si, co mají a více si váží života,“ říká ředitel neziskové organizace Cesta za snem Heřman Volf.

Unikátnost Metrostav handy cyklo maratonu tkví v jeho otevřenosti. Osmičlenné nebo čtyřčlenné týmy tvoří pestrá paleta lidí. Profíci, hobíci, muži i ženy, dvacetiletí kluci i šedesátiletí veteráni, ale hlavně – lidé zcela zdraví spolu s lidmi s handicapem. Maraton jezdí i nevidomí cyklisti, vozíčkáři, amputáři, lidé po mozkové obrně. Lidé s těžkým postižením tu stojí po boku zdravých. A aby se dostali do cíle, musí spolupracovat. Je třeba naučit se komunikovat, zbourat bariéry, umět pomoci a umět si o pomoc říct.

Metrostav Handy Cyklo Maraton – handbike v akci

Každý ze čtyřiačtyřiceti týmů z celého Česka vyráží na 2222 km dlouhou trasu pro svého patrona. Patrony se stávají lidé krátce po úrazu nebo nemoci, kteří se s handicapem teprve učí žít. „Sám jsem byl před 13 lety na začátku nového života na vozíku,“ říká Heřman Volf a dodává: „Vím, jak je důležité dostat se mezi nové lidi, zjistit, co všechno se dá zvládnout, pokud to nevzdáte. Darujeme společně zážitky, zkušenosti, kamarádství a vlastní čas. To je to nejdůležitější, co člověk po úraze nebo nemoci potřebuje. Přehodit v hlavě výhybku z toho, co už nebudu moct, na to, co všechno ještě můžu!“

Pětidenního non-stop cyklistického maratonu se zúčastní také známé osobnosti. Například nejúspěšnější para cyklista planety Jiří Ježek, horolezec Radek Jaroš, mistr světa v FMX Libor Podmol nebo mistryně světa para pole-dance Daniela Pecinová.

Metrostav Handy Cyklo Maraton je nejdelší cyklistický podnik v Česku

Maraton startuje 30. července z Prahy a oslavy cíle s programem pro celou rodinu jsou naplánovány na 3. srpna v parku Kampa na Praze 1. Více informací a možnost sledovat celý závod online najdete na www.cestazasnem.cz

K akci se můžete připojit také v události na Facebooku 

Foto: archiv