CEE Cup letos pokračuje devátým ročníkem a opět se na něm sejde velké množství fotbalových talentů z Česka i ze zahraničí. Z celkem osmi týmů jsme se pro vás pokusili vybrat alespoň pár hráčů, kteří by neměli uniknout vaší pozornosti, i když ve skutečnosti věříme, že jich bude mnohem více…

Harry Allen (Burnley)

Brankář Burnley se loni objevil v žebříčku TOP20 talentů klubů z Premier League nadcházející generace, který každoročně vydává britský deník The Guardian.

Berke Avaz (Besiktas)

Střední či ofenzivní záložník byl zároveň reprezentantem Turecka v kategorii U17. Soupeři by si hlavně měli dávat pozor, aby nefaulovali v blízkosti své šestnáctky, protože Berke Avaz díky parádní kopací technice dává svou pravačkou hodně gólů ze standardek.

Fabricio (Palmeiras)

V Brazílii, zemi s více než 200 miliony obyvatel, kde fotbal zkouší hrát téměř každý malý kluk, je obzvlášť velkým úspěchem, když se dostanete až do reprezentace. A právě Fabrício to dokázal v kategorii U17. Rychlonohý útočník letos prodloužil smlouvu, která měla končit v roce 2021, a to až do roku 2024. Před pěti lety nasázel v šampionátu státu Paulista 35 branek, čímž prý jen o jeden zásah zaostal za rekordem Gabriela Jesuse, aktuálně hráče Manchesteru City. Hbitý fotbalista si také umí najít místo v šestnáctce a skórovat hlavou či nůžkami. Jen v týmu Palmeiras se dá očekávat, že bude jeho základní jedenáctka opravdu nabitá velkými talenty, Fabriciovo jméno však na soupisce vyčnívá.

Brazilská hvězda Fabricio

Ahmet Gülay (Besiktas)

Teprve šestnáctiletý levý bek je pravidelným mládežnickým reprezentantem Turecka a dokonce si už zatrénoval s ligovým A-týmem.

Tomáš Hájek (Slavia)

Šikovný defenzivní záložník, který čistě odebírá míče i díky velmi dobrému čtení hry a zároveň umí rychle a přesně založit útočnou akci.

Altar Han Hidayetoglu (Altinordu)

Turecký křídelník figuruje v nominacích mládežnických výběrů své země a jako střídající hráč nastupoval loni v Youth League.

Edin Julardžija (Dinamo Záhřeb)

Ofenzivní záložník hrál pravidelně v základu v Youth League a objevoval se v širším kádru chorvatské reprezentace U17. Stihl také již debutovat mezi dospělými v druholigovém béčku Dinama.

Adam Karabec (Sparta)

Poté, co se Adam Hložek přesunul ze Strahova na Letnou, kde se už v šestnácti letech prosadil do základní sestavy ligového A-týmu, bývá za největší talent v akademii Sparty považován právě Adam Karabec. Vysoký fotbalista, který umí zahrát velmi dobře prakticky na všech ofenzivních postech, oplývá brilantní prací s míčem v kombinaci s rychlostí a přehledem ve hře.

Sparta v prvním utkání porazila Besiktas 3:1

Sparťanský útočník Adam Karabec na CEE Cupu

Bernard Karrica (Dinamo Záhřeb)

Osmnáctiletý křídelník, který v týmu albánské devatenáctky dokonce nosil kapitánskou pásku, naskočil také na pár minut i do druhé ligy za béčko.

Tymur Puzankov (Šachtar)

Šestnáctiletý gólman přijíždí na CEE Cup krátce poté, co s A-týmem ukrajinského giganta absolvoval soustředění v Rakousku, kde dokonce v 73. minutě naskočil do zápasu s Proleterem Novi Sad.

Tymur Puzankov v dresu Šachtaru Doněck

Dominik Rešetar (Dinamo Záhřeb)

Chorvatský hrotový útočník Dominik Rešetar si v předminulé sezoně zahrál devět zápasů v domácí nejvyšší soutěži za Inter Zaprešič, dostal se také do reprezentace hráčů do 19 let.

Heorhij Sudakov (Šachtar)

Střední záložník, playmaker, který umí pracovat v přeplněném prostoru a zakládat protiútoky. Rreprezentant Ukrajiny hrál kvalifikaci o Euro a za Šachtar v Youth League jako jeho nejmladší hráč na soupisce. Patrně největší hvězda Šachtaru na CEE Cupu.

Štěpán Starý (Slavia)

Velkou předností mládežnického reprezentanta je jeho univerzálnost. Velmi vyrovnané výkony totiž podává uprostřed i na kraji obrany. Jako stoper patřil do základní sestavy reprezentační sedmnáctky na Euru, ve Slavii hrával častěji na pravém kraji.

Štěpán Starý, Slavia Praha

Denys Šostak (Šachtar)

Šestnáctiletý vysoký střední či ofenzivní záložník. Navzdory své postavě je velmi rychlý a zdatný driblér, reprezentant Ukrajiny.

Adam Toula (Slavia)

V průběhu minulé sezony povýšil v dorostu Slavie ze sedmnáctky do devatenáctky, ale na jeho produktivitu to nemělo prakticky žádný vliv. I mezi staršími spoluhráči sázel jeden gól za druhým a pomohl tak A-dorostu sešívaných k titulu mistra republiky. Zahrál si také na mistrovství Evropy sedmnáctek. Spolu se Štěpánem Starým vyrůstal ve Vlašimi, než se přesunul do akademie Slavie.

Slávista Adam Toula

Martin Vitík (Sparta)

Vysoký stoper nepostrádá rychlost, má skvělou techniku a je velmi platný v rozehrávce, ať už přesnými pasy, nebo schopností v rychlosti vyvést míč na soupeřovu polovinu.

Stoper Sparty Martin Vitík

Dosavadní výsledky CEE Cupu 2019

Karabec dovedl Spartu k vítězství nad Besiktasem

CEE Cup odstartoval zápasem mezi Spartou a tureckým Besiktasem. Do utkání vstoupila aktivněji Sparta, která se snažila určovat tempo hry, ale po 9 minutách Vitík ve vápně fauloval a pískala se penalta. Tu proměnil Yildiz a poslal Besiktas do vedení 1:0. To ale tureckému celku nevydrželo dlouho. Ve 14. minutě uháněl sám na bránu Kozák, byl zastaven Atamerem Bilginem, který za tento faul viděl červenou kartu. Rozhodčí nejprve vyloučil brnakáře Cinara, ale po konzultaci s asistentem rozhodnutí změnil.

V 19. minutě se dostal k centru z levé strany Karabec, našel Šilharta a ten hlavou vyrovnal na 1:1. Sparta se dostala do vedení ve 32. minutě, když po na krátko rozehraném rohu vyslal střílený přízemní pas do vápna Karabec a míč nakonec zastavila až síť v bráně tureckého klubu. Do šaten se tak šlo za stavu 2:1 pro Pražany.

Ve druhém poločase byla hra ovlivněna mnoha střídáními a zápas se odehrával v pomalejším tempu, než ten první. Největší vzrušení nabídla 63. minuta, kdy střídající Bláha prodribloval s míčem středem hřiště, našel na levé straně Szewieczeka, který se trefil krásně do levého horního rohu a poslal Spartu do vedení 3:1. Ve velkém horku zvítězila Sparta v prvním utkání CEE Cupu nad Besiktasem 3:1.

Slavia v deseti ubojovala s Altinordu těsnou výhru

Slavia vstoupila do turnaje zápasem s tureckým Altinordu. Vydařil se jí začátek zápasu, když se v 6. minutě po rohu prosadil skvěle umístěnou hlavičkou Michal Hošek. Altinordu bylo ale nebezpečné a hrozilo z protiútoků a standartních situací. V 9. minutě se taktéž po rohu dostal do velké šance hráč tureckého týmu, vychytal ho ale brankář Surovčík. Hned o minutu později zahrozili opět Turci, když Enis Destan těsně minul levou tyč slávistické brány. Poté byly k vidění šance na obou stranách, žádná z nich ale brankou neskončila. Ve 25. minutě dostal žlutou kartu Matěj Vít, který zastavil nadějně se rozvíjející protiútok, který vedl Furkan Metin. O 10 minut později obdržel žlutou kartu i Ahmet Akgüney, který fauloval Adama Toulu. Na konci poločasu se dostal ke střele z dobré pozice Michal Kubáň, ale svou střelou branku netrefil.

Druhý poločas moc zajímavého fotbalu nenabídl. Slavia se do útoku tolik nehrnula, a když se do šance dostala, kvůli špatnému finálnímu řešení ji nedotáhla do úspěšného konce. Zápasu uškodila i vlna střídání, kvůli které tempo hodně ochablo. K nejvýznamnějšíí situaci došlo v 67. minutě, když fauloval na půlce Matěj Vít, obdržel žlutou kartu a jelikož byla druhá, musel jít ze hřiště. Poté se Slavie ještě více zatáhla a čekala na brejky. Altinordu si nevypracovalo žádnou brankovou příležitost a zápas tak skončil cenným vítězstvím Slavie 1:0.