V Praze se opět bude hrát světový fotbal. Sparta i Slavia změří své síly se soupeři z Turecka, Chorvatska či Ukrajiny a to vše na domácí půdě v Praze. Od 24. do 30. července je na programu devátý ročník fotbalového CEE Cupu, vstup na všechny zápasy bude zdarma. Finále se bude hrát v úterý 30. července ve vršovickém Ďolíčku. 

O turnaji

CEE Cup je mezinárodní fotbalový turnaj, jehož se účastní juniorské týmy (do 19 let) ze střední a východní Evropy (Central & Eastern Europe – CEE).

CEE Cup se tradičně koná v Praze poslední týden v červenci pod záštitou Fotbalové asociace České republiky, FIFA a hlavního města Prahy. CEE Cup poskytuje možnost předsezonní konfrontace klubům z tohoto regionu se zahraničními soupeři. Důležitým aspektem celého turnaje je také jeho charitativní stránka. CEE Cup již 6 ročníkem spolupracuje s dětským fondem UNICEF. Vítězem prvních dvou ročníků se stal klub FK Mladá Boleslav, pak dvou maďarský ETO Györi, dvou AC Sparta Praha a poslední dva ročníky si rozdělili Everton a brazilské Palmerais.

Devátý ročník již zná svůj program

Ve skupině A, která se odehraje v tréninkovém centru na Strahově, nastoupí domácí Sparta proti loňskému finalistovi Besiktasi Istanbul, chorvatskému Dinamu Záhřeb a ukrajinskému Šachtaru Doněck.

Druhou čtveřici tvoří Slavia, obhájci trofeje z brazilského Palmeiras, vyhlášená turecká mládežnická základna Altinordu a Burnley, které prudce stoupá v žebříčku anglických akademií. 

Každý hrací den se ze základních skupin uskuteční nejprve dvě klání skupiny A v tréninkovém centru Sparty na Strahově, odpoledne pak budou na programu zápasy skupiny B na stadionu Evžena Rošického.

Finále je naplánováno na úterý 30. července od 18:00 a opět se uskuteční v Ďolíčku, domácím hřišti Bohemians.

„Jsme rádi, že se nám pro české kluby povedlo zajistit tak silné soupeře a jsme hrdí na to, že spousta zajímavých zahraničních fotbalistů bude před zraky skautů usilovat o významný posun ve své kariéře právě v Praze,“ uvádí ředitel turnaje Roberto De Blasio.

Stejně jako loni před závěrečným duelem proběhne Dětský fotbalový den pod vedením Tomáše Juna. Někdejší reprezentační forvard se bude věnovat malým fotbalistům i nefotbalistům, klukům i holkách od tří hodin. Pro děti ve věku 6-12 let a jejich rodiče je účast zdarma, jen je potřeba se do 26. července registrovat na webu ceecup.org. Vstup na všechna utkání bude zdarma.

Obhájce titulu z Palmeirais.

Vycházející hvězdy

Turnaj se již může pochlubit několika hráči, kteří se po své účasti na turnaji dočkali velmi zajímavých kariér. Před rokem zažil atmosféru turnaje Adam Hložek, který se během následujících měsíců prosadil do základní sestavy A-týmu Sparty, kde nastupuje s dalšími někdejšími hvězdami CEE Cupu – Michalem Sáčkem, Martinem Haškem a nově také Michalem Trávníkem. 25letý záložník hrál v roce 2011 na prvním ročníku CEE Cupu za Slovácko. Ze slávistů můžeme zmínit Tomáše Součka nebo Alexe Krále.

V Praze si také zahráli velmi nadaní zahraniční fotbalisté. Dwight McNeil momentálně patří k nejžádanějším talentům Premier League, když se ještě jako teenager dokázal trvale prosadit do sestavy Burnley.

Debutu v Premier League by se měl brzy dočkat útočník Evertonu Ellis Simms, jenž je považován za nejnadanějšího kanonýra v mládeži Toffees od dob Waynea Rooneyho.

Rifet Kapič si zahrál za FK Sarajevo na CEE Cupu 2013 a pro nadcházející ročník se stal hráčem bundesligového Paderbornu. V německé nejvyšší soutěži by měl od nadcházející sezony působit také Joshua Zirkzee, jenž bude v Bayernu Mnichov krýt záda Robertu Lewandowskému. Lázsló Bénes je pro změnu hráčem Borussie Mönchengladbach. Ayrton Lucas patří k oporám Spartaku Moskva.

Na turnaji nechybějí ani skauti. V minulých ročnících se zde akreditovali hledači talentů z Juventusu, Bayernu Mnichov, Ajaxu Amsterdam a dalších slavných klubů. Také proto letos organizátoři turnaje poskytnou prostor pro výuku skautingu, když se zde bude konat kurz pod záštitou IPSO – Mezinárodní organizace profesionálního skautingu.

Slavii a Spartu čekají nároční zahraniční soupeři

Kompletní rozpis utkání naleznete ZDE

Foto: CEE Cup