Olympijský oheň uhasl. Emoce, výhry, prohry, odhodlání, tropické vedro. Tak by se dal shrnout devátý ročník Olympiády dětí a mládeže. Během pěti dnů se v Libereckém kraji utkalo celkem 3400 mladých sportovců o 1163 medailí. Nejvíce cenných kovů putovalo do Prahy.

Pražští reprezentanti se z Liberce vrací se ziskem 27 zlatých, 28 stříbrných a 33 bronzových medailí. Reprezentanti hl. m. Prahy sbírali medaile v 15 sportech z celkového počtu 18 sportů. Velmi dobře si sportovci Prahy vedli ve všech míčových hrách, 3 zlaté, 2 stříbrné a 2 bronzové. Medaile a body jsme brali jak v tradičních sportech jako je atletika nebo plavání, tak ve skocích na trampolíně nebo sportovní střelbě.

Nejúspěšnějšími sportovci Prahy jsou zlaté volejbalistky a zlatí beach volejbalisti, Petra Závadová s 5 zlatými medailemi z plavání a gymnasta Daniel David Kaplan celkově se 6 medailemi.

Přes horké počasí ze sebe sportovci vydali skvělé výsledky. Slavnostní ceremoniály a předávání medailí byly zpestřeny zábavným doprovodným programem. Různé sporty si mohly děti vyzkoušet v areálu Sport Parku Liberec a nabídka vodních sportů jako je paddlebord nebo kajak byla na Tajvanu v Jablonci n. Nisou

Pražští medailisté budou oceněni 24. 9. 2019 v Brožíkově síni historické radnice na Staroměstském náměstí.

Všechny výsledky týmu Prahy naleznete ZDE

Foto: Pořadí krajů na ODM 2019, Zdroj: odm.olympic.cz

Šest medailí pražského gymnasty

Dvě zlaté, jedna stříbrná a tři bronzové medaile. Celkem šest cenných kovů vybojoval na Olympiádě dětí a mládeže gymnasta Daniel David Kaplan z Prahy. K hrazdám a kruhům se přitom dostal tak trochu náhodou.

Rodiče vzali na gymnastiku ségru a já jsem je doprovázel. Pořád mě postrkovali, abych si to šel taky zkusit,“ popsal. A teď je z něj šestinásobný mistr republiky a také šestinásobný medailista z Olympiády dětí a mládeže. Pozadu nezůstala ani jeho sestra Nela Tereza: ta v Liberci vybojovala pro výpravu hlavního města Prahy jedno zlato, dva bronzy a další zlato pak přidala v družstvech.

Daniel získal dvě zlata z přeskoku a koně na šíř, stříbro z víceboje a tři bronzy z kruhů, hrazdy a prostné. Jediné zaváhání si tak připsal při sestavě na bradlech. I z této disciplíny si však nakonec odnesl solidní páté místo.

„S výkonem jsem spokojený. Až na ta bradla, kde jsem bohužel spadnul. Byla to jednobodová srážka, a i ten jeden bod hraje obrovskou roli. Takže pak už to nebylo na bednu. Ale to je jediný nedostatek,“ vysvětlil.

„Chyby tam jsou vždycky. Dneska ale přišla jediná. Kdyby udělal celá bradla čistě, šel jasně na zlato. Bohužel ale v závěru spadnul z dvojného salta,“ doplnil Danielův trenér Jaromír Labonek.

Talentovaný gymnasta tak má určitě ještě prostor pro zlepšování. I jeho dosavadní výkony však stojí za povšimnutí. V loňském roce také díky svým úspěchům zvítězil v soutěži Zlatý oříšek pro nejšikovnější děti republiky.

„Byl jsem moc rád, že jsem tu cenu dostal. Protože nám dost finančně pomohla. Navíc jsem díky tomu mohl i zpropagovat gymnastiku,“ řekl skromně.

Cenné kovy z liberecké tělocvičny se tak mohou stát jen začátkem slibné kariéry. „Jsem hrozně rád, že můžu být v reprezentaci. Příští rok se chci dostat na mistrovství Evropy. Takže musím ještě bojovat,“ dodal.

Štafetu přebírá Karlovarský kraj

Mladí olympionici obdrželi poslední sady medailí na závěrečném ceremoniálu. Do předávání cenných kovů mladým tenisovým talentům se zapojila také olympijské medailistka Andrea Sestini Hlaváčková. Celý koncept her ji nadchl. „Překvapilo mě, jak je celá akce veliká a kolik je tu sportovců, to musí být pro děti obrovskou motivací. Jsou přesně v tom věku, kdy často sportovat přestanou. Věřím, že zážitek z těchto her jim může pomoci se rozhodnout, že chtějí pokračovat a zažít tuhle atmosféru třeba i na velké olympiádě,” řekla Hlaváčková.

Devátý ročník letní Olympiády dětí a mládeže ve čtvrtek večer oficiálně skončil a olympijský oheň uhasl. „Atmosféra celé akce byla výborná. Liberecký kraj opět po devíti letech potvrdil, že umí zorganizovat sportovní akci v tak velikém rozsahu, a to jak v zimní, tak letos v letní verzi,“ ohodnotil místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

Štafetu teď přebírá Karlovarský kraj, který symbolicky na závěrečném ceremoniálu převzal vlajku Českého olympijského výboru. V příštím roce se ujme zimní verze mládežnických her. Kdo bude pořadatelem dalšího letního ročníku v roce 2021, se zatím neví. „Výběrové řízení jsme do krajů rozeslali pár týdnů před ODM 2019, aby se hejtmani a zástupci krajů mohli na tu atmosféru přijet podívat a následně podat kandidaturu,“ vysvětlil za ČOV Filip Šuman. Kam se sportovci v červnu 2021 vypraví, bude jasné na podzim.

Zdroj: odm.olympic.cz, Foto: archiv akce