Dvě zlaté, jedna stříbrná a tři bronzové medaile. Celkem šest cenných kovů vybojoval na Olympiádě dětí a mládeže gymnasta Daniel David Kaplan z Prahy. K hrazdám a kruhům se přitom dostal tak trochu náhodou.

Rodiče vzali na gymnastiku ségru a já jsem je doprovázel. Pořád mě postrkovali, abych si to šel taky zkusit,“ popsal.

A teď je z něj šestinásobný mistr republiky a také šestinásobný medailista z Olympiády dětí a mládeže.

Pozadu nezůstala ani jeho sestra Nela Tereza: ta v Liberci vybojovala pro výpravu hlavního města Prahy jedno zlato, dva bronzy a další zlato pak přidala v družstvech.

Daniel získal dvě zlata z přeskoku a koně na šíř, stříbro z víceboje a tři bronzy z kruhů, hrazdy a prostné. Jediné zaváhání si tak připsal při sestavě na bradlech. I z této disciplíny si však nakonec odnesl solidní páté místo.

„S výkonem jsem spokojený. Až na ta bradla, kde jsem bohužel spadnul. Byla to jednobodová srážka, a i ten jeden bod hraje obrovskou roli. Takže pak už to nebylo na bednu. Ale to je jediný nedostatek,“ vysvětlil.

„Chyby tam jsou vždycky. Dneska ale přišla jediná. Kdyby udělal celá bradla čistě, šel jasně na zlato. Bohužel ale v závěru spadnul z dvojného salta,“ doplnil Danielův trenér Jaromír Labonek.

Talentovaný gymnasta tak má určitě ještě prostor pro zlepšování. I jeho dosavadní výkony však stojí za povšimnutí. V loňském roce také díky svým úspěchům zvítězil v soutěži Zlatý oříšek pro nejšikovnější děti republiky.

„Byl jsem moc rád, že jsem tu cenu dostal. Protože nám dost finančně pomohla. Navíc jsem díky tomu mohl i zpropagovat gymnastiku,“ řekl skromně.

Cenné kovy z liberecké tělocvičny se tak mohou stát jen začátkem slibné kariéry. „Jsem hrozně rád, že můžu být v reprezentaci. Příští rok se chci dostat na mistrovství Evropy. Takže musím ještě bojovat,“ dodal.

Autor: Pavlína Vítková – členka programu Mladí novináři na ODM 2019, Foto: Czech Olympic