Pro mnohé účastníky to je největší akce a vrchol zatím krátké, ovšem velmi nadějné kariéry. Olympiáda dětí a mládeže probíhá v Libereckém kraji a je velmi pravděpodobné, že některé ze sportovců uvidíme hájit české barvy i na dospělé události pod pěti kruhy. Teď je ale na programu stále ta „dětská“ a my jsme se samozřejmě zaměřili na výpravu hlavního města Prahy.

Od roku 2015 se pražský tým pravidelně umísťuje na stříbrné pozici. Na letošní letní Olympiádě dětí a mládeže však bojuje o příčku nejvyšší. Do Liberce proto vysílá ambiciózní výpravu čítající 251 sportovců. Mladé sportovce pak do Liberce doprovází 47 trenérů a 2 vedoucí, celkem se tedy z Prahy vydalo 298 osob. Vlajkonošem výpravy je úspěšný triatlonista, několikanásobný mistr světa v quadrathlonu či biathle, Tomáš Svoboda, kterého jsme se před zahájením zeptali na několik otázek.

Tomáši, máte vy osobně nějaké zkušenosti s Olympiádou dětí a mládeže? A jak se těšíte na novou roli vlajkonoše pražské výpravy?

Na ODM jsem nikdy nestartoval, první ročník této akce byl v době, kdy už jsem překročil věkovou hranici pro účast. Na roli vlajkonoše se samozřejmě těším, jsem hrdý Pražák.

Během své kariéry jste získal řadu cenných kovů z triatlonu, biathle, aquatlonu či kvadriatlonu. Doporučil byste mladým sportovcům, kteří se ještě rozmýšlejí nad volbou sportu, aby se dali na dráhu triatlonisty? Jak je tento sport náročný?

Vytrvalostní víceboje jsou spíše pro dospělé než pro děti. K tomu, aby se sportovci nepřipravili o možnost vybrat si triatlon v pozdějším věku a uspět na mezinárodní úrovni, potřebují všestranný pohybový základ včetně dobře zvládnutého plavání, musejí být zvyklí dvakrát denně trénovat. Víceboje jsou velmi časově náročné sporty a téměř nezbývá čas na nic dalšího.

Nemůže chybět otázka na vašeho bratra Davida. On je zlatý olympijský medailista, vy zase mistr světa. Pomohlo vám ve vaší kariéře i ono sourozenecké špičkování a soupeření?

S bráchou jsme prakticky nesoupeřili. Když to jednomu šlo lépe, tak druhý hodně fandil a pomáhal. Několikrát se to během našeho života otočilo a ještě otočí.

Letošní ročník se uskuteční v Liberci. Máte nějaké významné vzpomínky na tento kraj ze své aktivní kariéry?

Na Liberec přímo ne, ale v Jablonci nad Nisou jsem jako mladší žák v sedmé třídě poprvé v životě startoval na MČR v plavání. Byla to první zkušenost s větším závodem. Na svých hlavních tratích jsem skončil nejlépe na 9. místě a byli jsme s bráchou druzí ve štafetě na 4 x 50m VZ.

Vy sám jste absolventem fakulty tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově a určitě doporučíte mladým sportovcům se vzdělávat. Jak se to ovšem dá skloubit s vrcholovým sportem?

Následovat svoje zájmy a tím se přirozeně vzdělávat je žádoucí celoživotní proces. Vedle sportu je nutné taky získat kvalitní formální vzdělání a doporučuju sportovcům to nepodcenit a jít touhle nepohodlnou cestou. Vyplatí se to po skončení závodění. Skloubit studium na náročné škole a sport na vysoké úrovni bylo a je velmi těžké. Proto s bráchou Davidem už pracujeme na projektu „Kalokagathia Aliance“, což bude sportovní škola, která vytvoří prostředí pro všestranné, zdravé a efektivní vzdělávání a trénování dětí na špičkové úrovni.

Praha má naděje v atletice, cyklistice, judu a možná i gymnastice. V atletice a fotbalu bude závodit Kateřina Šebrlová, dcera úspěšného desetibojaře. Máte vy osobně nějaké tajné želízko v ohni, které by mohlo letos vylétnout a urvat pro pražský tým cenný kov?

Jsem trenérem v Adastra Cycling Teamu, kde závodí opravdu vynikající závodníci s ambicemi na první místa. Bohužel pro Prahu většina z nich spadá pod Středočeský kraj..

Váš tip, jak dopadne výprava hlavního města Prahy na letošní Olympiádě dětí a mládeže?

Přesný přehled nemám, ale doufám, že vyhrajeme 😊.


Videopozvánku Tomáše Svobody jste mohli zachytit na našem Facebooku:

Pozvánka na Olympiádu dětí a mládeže

Olympiáda dětí a mládeže 2019 se blíží 😍🏅 Pozvánku na sledování výkonů (nejen) pražského týmu s námi natočil vlajkonoš letošní výpravy hlavního města Prahy Tomáš Svoboda-Triathlete 😎🎥 #prahasportovni!

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Čtvrtek 20. června 2019