Zlato a bronz. Výprava hlavního města Prahy vybojovala hned v první den Olympiády dětí a mládeže dva cenné kovy z orientačního běhu. Ten nejcennější získal v kategorii starších chlapců Daniel Bolehovský, Vílém Štrait si v mladší kategorii doběhl pro bronz.

Oba mají sport a především orientační běh v genech. Vilém se mu věnuje po vzoru své maminky, Daniel v něm zase navázal na oba rodiče.

„Běhala maminka i tatínek, tak jsem se tomu začal věnovat taky. Trénovat jsem začal, když mi bylo šest,“ povídal Daniel.

„Už před olympiádou jsem si dost věřil. Na posledních závodech jsem běžel dobře a tušil jsem, že by to mohlo dobře dopadnout i tady. Jednou jsem sice špatně odbočil, když jsem vběhl do slepého úseku a musel jsem se vracet, to ale vlastně nebyl moc velký problém,“ říkal po závodě, který ovládl o více než minutu.

A Vilém? Jeho výkon zhodnotila trenérka Jarmila Němečková: „Vilda je moc šikovný, věřili jsme, že nějaká medaile by mohla vyjít. Ale jsme moc rádi, že všechny naše děti trasu zvládly a bez větších komplikací závod dokončily. Přeci jen je to pro ně mimořádný zážitek, jsou tady pod tlakem a sbírají nové zkušenosti.“

V kategorii mladších dívek pak nejlépe z pražské výpravy dopadla Pavlína Malečková, která obsadila desáté místo. Na dělené jedenácté pozici skončila Eva Baldriánová. Mezi staršími dívkami nejrychleji doběhla Pavla Šimšová na dvanáctém místě.

Autor: Pavlína Vítková – členka programu Mladí novináři ODM 2019