Olympiádu dětí a mládeže v Libereckém kraji čeká v neděli slavnostní zahájení, na které se těší i tým Prahy. Letošní výprava čítá rekordních 251 dětí a má ambice na nejvyšší umístění mezi všemi kraji. Podívejte se s námi na několik zajímavých faktů před letošním ročníkem. 

Ručně dělané medaile

Boleslav Pára má ke sportu daleko. Jako malý kluk sice chodil dvakrát týdně do Sokola, ale více než k tělovýchově ho to táhlo k řemeslu a myslivosti. Přesto jej už dvacet let navštěvují známí sportovci a sportovní svazy. Ve své rodinné dílně totiž vyrábí kromě jiného, hlavně medaile. Momentálně 1 300 kusů pro Letní olympiádu dětí a mládeže 2019.

Dříve pracoval jako modelář v Bižuterii v Jablonci nad Nisou. Po revoluci v roce 1989 si založil vlastní dílnu. V té tvoří litou bižuterii, odznaky i medaile. Kromě těch pravých vyrábí i repliky. „Právě teď tvoříme pro Liberecký kraj 1 300 kusů cenného kovu na Olympiádu dětí a mládeže. Téměř vše si děláme sami. Nejdříve je potřeba vyřezat šablonu, poté odlít samotnou medaili, přebrousit, nechat pokrýt zlatem, stříbrem nebo bronzem, znovu přebrousit, vymalovat a nakonec vsadit sklo. Vše je čistě ruční práce,“ říká Boleslav Pára s tím, že na tom pracují už dva měsíce.

Od pravých k nerozeznání

V jeho malé dílně s roční pravidelností vyrábí také všechny medaile pro Český atletický svaz a cestu k němu do Liberce si našla i řada známých sportovců, včetně olympioniků. „Vyráběli jsme medaile například pro Věru Čáslavskou, Kateřinu Neumanovou nebo Romana Šebrleho. Většinou po nás chtějí repliky, které jsou umístěné někde na veřejnosti,“ vysvětluje Boleslav Pára. Od těch pravých byste je ale těžko poznali, což potvrzuje také Roman Šebrle. „Kdysi jsem si nechal do sportovního centra udělat repliky většiny medailí. Jsou velmi zdařilé. Kdyby tam nebyl nápis Specimen, od originálu byste je nerozeznali. Ještě bych ale potřeboval udělat stuhu ke zlaté z olympijských her v Aténách, kterou jsem kdysi bohužel ztratil,“ dodává bývalý český atletický vícebojař a olympijský vítěz. Právě nápisem Specimen se označují všechny repliky.

Kromě medailí Boleslav Pára vyrábí také litou bižuterii, repliky řádů, odznaky, plakety, různá ocenění a insignie, ty třeba pro Jihočeskou univerzitu. „Nedávno jsme také dělali medaili pro pana Miroslava Frosta z Muzea Waldemara Matušky. Přál si ji vyrobit pro Olgu Matuškovou, jako připomínku k deseti letům od úmrtí slavného zpěváka a muzikanta.“

Liberecký kraj, který je pořadatelem letošního ročníku Olympiády dětí a mládeže, měl za cíl dát prostor v tvorbě medailí někomu z místních. „Dílnu pana Boleslava Páry jsme si vybrali, protože se jedná o výrobce s dlouholetými zkušenostmi v oboru, který je schopen realizovat technologicky náročné provedení. S výrobou jsme spokojeni. Vše se podařilo realizovat tak, jako je tomu u velké olympiády. A k výjimečné akci jako je ODM 2019 patří medaile, které převyšují svým provedením běžný standard,“ dodává Miroslav Šourek, člen organizačního výboru ODM 2019.

Doprava na ODM 2019

Zajistit, aby se čtyři a půl tisíce sportovců dostalo ve správný okamžik na správné místo, je oříšek hodný zdatných profesionálů. Při olympiádě dětí a mládeže v Liberci má dopravní sekci na starosti Jan Mečíř. Bude koordinovat až 35 autobusů, 45 řidičů, 5 dispečerů a desítku dobrovolníků. Není to náhoda, s dopravou na velkých sportovních akcích má své bohaté zkušenosti.

„Nejsem v logistice a dopravě osob nováčkem,“ potvrzuje Jan Mečíř a dodává, že se coby dopravní koordinátor a expert pohybuje u velkých sportovních akcí v našem regionu už od roku 2008. Podílel se spolu se svými spolupracovníky na Světovém poháru v letech na lyžích v roce 2008, na MS 2009, zimní olympiádě dětí a mládeže v roce 2010 i zimním festivalu EYOWF 2011. „Při letní ODM nehrozí výkyvy počasí, velké spady sněhu, ani závěje nafoukané přes silnici, naproti tomu budeme v červnu čelit hustší dopravě a uzavírkám kvůli opravám silnic. Ale jsem si jistý, že vše zvládneme tak, aby sportovci byli bezpečně a včas na svých místech a obyvatelé města zvýšený provoz způsobený olympiádou zaznamenali zcela minimálně,“ říká hlavní dopravní koordinátor Mečíř.

Srdcem dopravní sekce bude po dobu olympiády centrální dispečink v Home Credit Aréně, jehož provoz kromě sloužících dispečerů zajistí i necelá desítka dobrovolníků. Ti budou hlavně poskytovat informace o jízdních řádech a případných změnách v dopravě. Zároveň bude dispečink plnit i roli ztrát a nálezů. „Děti v autobusech občas zapomenou spoustu věcí a u nás na dispečinku se to pak schází, stačí si zavolat,“ potvrzuje dobrovolnice Andrea Mečířová, která už od roku 2017 svému tátovi s dopravními záležitostmi pomáhá.

Oříškem bude první a poslední den

Na pomyslný start se postaví všech 35 autobusů v neděli 23. června a hned první úkol bude jedním z logisticky nejtěžších – převézt v krátkém čase více než čtyři tisíce lidí z ubytování v Liberci, Jablonci i Turnově do liberecké Home Credit Arény na slavnostní zahajovací ceremoniál. V průběhu her budou patřit mezi ty náročnější okamžiky také převozy sportovců na odpolední doprovodné programy k liberecké radnici respektive na jablonecký Tajvan. Dispečeři si oddechnou teprve po závěrečném ceremoniálu ve čtvrtek 27. června. Ten bude stejně náročný jako ten zahajovací. V terénu se bude pohybovat pět dispečerů, aby ve spolupráci s hlídkami Policie ČR zajistili bezproblémový průjezd všem autobusům s olympijskými výpravami.

Olympijské autobusy svezou jen akreditované cestující

„Běžný převoz účastníků mezi ubytováním a jednotlivými sportovišti bude denně zajišťovat 28 shuttle busů a pro každou sportovní disciplínu je připraven vlastní jízdní řád. Ten budou mít k dispozici sportovci v mobilní aplikaci a bude vyvěšen na konkrétních autobusových zastávkách. Protože většina účastníků je ubytovaná na vysokoškolských kolejích, vypravíme po dobu olympiády speciální vozy, které budou jezdit mezi arénou a kolejemi, a také mezi jabloneckým stadionem Střelnice a kolejemi. Máme v záloze i zvláštní autobus, kterému soukromě říkám „city tour“, ten bude objíždět město a svážet případné opozdilce,“ prozrazuje další možnosti dopravy Jan Mečíř a dodává, že shuttle busy jsou primárně určené pro sportovce a členy olympijských výprav. Každý se musí řidiči prokázat akreditací.

Veřejné dopravy se ODM nedotkne

Cestujících hromadnou dopravou v Liberci a Jablonci se olympiáda dětí a mládeže nijak výrazně nedotkne. „Shuttly budou sice v několika případech odjíždět ze zastávek MHD, vše ale bude řádně označené a autobusy přepravující sportovce budou mít za předním sklem viditelné logo ODM, aby to nemátlo běžné cestující,“ vysvětluje Mečíř.

K dopravním komplikacím může dojít v okolí liberecké radnice, kde bude 24. a 25. června probíhat doprovodný program. Složitější dopravní situace se kvůli doprovodnému programu na Tajvanu dá očekávat i 26. června v okolí jablonecké přehrady. „Snažíme se ve spolupráci s policií přijmout taková opatření, abychom všem kolizním situacím předešli a domnívám se, že je vše připraveno tak aby byla zajištěna bezpečnost a maximální plynulost pro všechny účastníky silničního provozu,“ ujišťuje hlavní koordinátor a šéf dopravní sekce.

Štěstí přeje připraveným

Na systému dopravy, plánování tras a vůbec celé logistice se pracuje už od listopadu loňského roku. Vše pečlivě připravuje tým odborníků, dopravní sekce je totiž jedna z těch nejdůležitějších. „Vycházíme ze zkušeností z předešlých akcí podobného typu a zejména z konceptu, který se nám osvědčil při festivalu EYOWF v roce 2011,“ říká hlavní koordinátor Jan Mečíř. Dopravu a kvalitní vozový park pro ODM zajišťuje krajská společnost ČSAD Liberec. Pro zajištění bezpečného a bezproblémového provozu je samozřejmostí úzký kontakt celého dopravního týmu s Policií ČR a městskou policií.

ODM 2019 na obrazovkách ČT Sport

Letošní ročník se dočká historicky nejvyššího počtu živě odvysílaných hodin na ČT sport, ve kterém jsou zahrnuté živé přenosy z celkem 16 sportů. Sportovním fanouškům, rodičům a kamarádům účastníků nabídne také online přenos ze slavnostního zahájení.

Souhrn všech dílů odvysílaných na ČT sport je možné najít v průběhu olympiády i po jejím skončení ZDE. „Česká televize připravila nejrozsáhlejší projekt v historii Olympiády dětí a mládeže. Kontinuální vysílání poběží v každém ze čtyř olympijských dnů od devíti hodin ráno až do půl sedmé večer. Na obrazovkách ČT sport budeme dynamicky kombinovat živé přenosy vybraných sportů se vstupy z dalších sportovišť. Chybět nebude ani studio se souhrnnými informacemi a zajímavými hosty, kterým provede hlavní redaktor projektu Ondřej Zamazal,“ vysvětluje výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský a dodává: „Na olympiádu posíláme dvanáct komentátorů, sedm reportérů a hned pět velkých a jeden menši přenosový vůz. Bohatý program díky tomu nabídneme nejen na obrazovce, ale i na webu, kde si diváci mohou denně vybírat hned z pěti souběžně vysílaných přenosů. Celkový program olympiády, který odvysílá živě ČT sport, najdete již nyní v programu na webu České televize.

Program mladí novináři

Hlavní město Praha a Praha sportovní se i letos zapojili do programu ČOV „Mladí novináři“. Zprávy nejen o pražské výpravě pro vás bude připravovat Pavlína Vítková.

Pozvánku ke sledování Olympiády dětí a mládeže 2019 s námi natočil vlajkonoš pražské výpravy Tomáš Svoboda:

Olympiáda dětí a mládeže 2019 se blíží 😍🏅 Pozvánku na sledování výkonů (nejen) pražského týmu s námi natočil vlajkonoš letošní výpravy hlavního města Prahy Tomáš Svoboda-Triathlete 😎🎥 #prahasportovni!

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Čtvrtek 20. června 2019

Zdroj: www.odm.olympic.cz, Foto: archiv ODM