Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. To je heslo, s kterým je propojen T-Mobile Olympijský běh už několik let. Je jedno, jestli závodník, nebo amatér, jestli malý, nebo velký, jestli běháte radši ve městě, v přírodě, na louce nebo na dráze. Na T-Mobile Olympijském běhu jde především o to se hýbat a hlavně pro radost. Největší závod svého druhu v České republice odstartuje již ve středu 19. června, v Praze hned na šesti místech.

Na Olympijském běhu se oslavuje radost z pohybu a sport jako takový. Akcí má za cíl připomenout mezinárodní Olympijský den, tedy založení Mezinárodního olympijského výboru. T-Mobile Olympijský běh je vůbec největší běžeckou událostí u nás. V jeden den, přesně v jeden čas vybíhá 75 tisíc běžců po celé České republice– ať už jako součást hlavních závodů, ve školních bězích nebo v rámci individuální výzvy v běžecké aplikaci.

ČESKÁ OLYMPIJSKÁ NADACE

Pokud si poběžíte uděláte dobře nejen svému tělu, ale pomůžete i ostatním. Na Olympijském běhu totiž pomáhá každá běžec svou účastí i České olympijské nadaci. Z každého startovného jde část na podporu sportování dětí, kterým v tom brání nedostatek finančních prostředků. A s vaší podporou dokáže nadace pomoci dalším mladým sportovcům k plnění jejich snů. V loňském roce to bylo částkou 357 660 Kč. Co Česká olympijská nadace dělá a komu konkrétně jsme pomohli se můžete dozvědět tady.

HISTORIE OLYMPIJSKÉHO BĚHU V ČESKÉ REPUBLICE

Historie Olympijského dne sahá až do roku 1894, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Na počest této události se každoročně pořádá Olympijský den, který oslavuje sportovní aktivity všeho druhu. Po celém světě si ho připomíná 5,5 milionů lidí ze 150 zemí světa.

Každá země si „svoji oslavu“ uzpůsobí svému prostředí. Některé země slaví celý týden, některé pouze v jeden den. Jedna země pořádá volejbalové turnaje, jiné třeba veařské klání. U nás se v rámci Olympijského dne pořádají pod záštitou Českého olympijského výboru běžecké závody pro všechny věkové kategorie, a to už od roku 1987. První ročník startoval legendární Emil Zátopek. K Praze se v průběhu let přidávala i další města, až postupně akce narostla do současných 81 závodů.

Olympijský den se oficiálně slaví 23. června. V českém prostředí se Olympijský den slaví běžeckými závody vždy nejbližší středu tomuto datu. Letos tedy termín T-Mobile Olympijského běhu vychází na 19. června 2019. Více zajímavostí se o T-Mobile Olympijském běhu dozvíte zde.

ZLATÝ ZÁVOD V PRAZE-STROMOVCE ZAVÁDÍ KAPACITU 1500 BĚŽCŮ

V letošním roce se z důvodu pohodlí běžců na trati zavedla kapacita hlavních dospělých závodů na 5 a 10 kilometrů. Maximální možný počet závodníků na startu bude 1500 běžců. Ta je již pro tento ročník naplněna. Pokud jste se nedostali na oficiální závod, pokud budete 19.6. v práci nebo v zahraničí či pokud zkrátka chcete oslavit Olympijský den se vším všudy, můžete využít možnost zapojit se do individuální výzvy s aplikací EPP – Pomáhej Pohybem Nadace ČEZ

Pro dětské závody je stanovena kapacita 400 dětských závodníků. Vyběhnout mohou na trasu 1 km, 500 metrů či se nově nezávodně proběhnout s pomocí rodičů na trase 100 metrů.

Registrovat se běžci mohli i na ostatní pražské závody, tedy na běhy Královka, Petřín, Satalice, Ladronka a Radotín. 

Rozhovor Prahy sportovní s generálním sekretářem ČOV Petrem Graclíkem

T-Mobile Olympijský běh se blíží! 👣👌 K této příležitosti jsme vyzpovídali generálního sekretáře Český olympijský výbor…

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Pondělí 27. května 2019

Foto: www.olympijskybeh.cz