Hned několik pražských sportovišť obsadí o víkendu 8. a 9. června sokolové. Česká obec sokolská totiž uspořádá finále svého Přeboru ve sportovní všestrannosti. Jedná se o jeden z nejtěžších druhů závodů, který kombinuje atletiku, gymnastiku a plavání. Disciplíny tohoto náročného víceboje jsou rozloženy do dvou dnů.

“Závody ve sportovní všestrannosti vycházejí ze zkušeností z tradičních sokolských cvičení, prověří zdatnost účastníků v širokém spektru sportovních dovedností. Závodnice a závodníci musí prokázat výbušnost i vytrvalost při atletických disciplínách, sílu i obratnost při gymnastice, a při plavání, které je závěrečnou disciplínou, pak často rozhoduje vůle a odhodlání vydat ze sebe všechno,” vysvětluje náčelník České obce sokolské Petr Svoboda.

Víkendové klání čeká skoro 200 závodnic i závodníků starších 12 let, tedy v kategoriích staršího žactva, dorostu i dospělých. Soutěže v gymnastice a šplhu proběhnou na Malé Straně – v největší tělocvičně Tyršova domu budou soutěžit mužské složky, Nosticovu tělocvičnu obsadí dívky a ženy. Atletické disciplíny budou probíhat na Stadionu mládeže v ulici Na Kotlářce v Dejvicích. Závěrečná soutěž v plavání pak proběhne v neděli opět v Tyršově domě.

V gymnastice se chlapci a muži předvedou v pěti disciplínách – na kruzích, přeskoku, bradlech, hrazdě a při prostných. Na dívky a ženy čekají disciplíny čtyři – přeskok, hrazda, kladina a prostná. Mužské kategorie a žákyně musí ještě absolvovat šplh. Na atletickém stadionu Na Kotlářce budou všechny kategorie závodit ve sprintu (podle kategorií od 60 do 100 metrů), vrhu koulí, skoku dalekém a vytrvalostním běhu (opět podle kategorií 600 až  1500 metrů). Víceboj pak zakončí plavecký sprint (50, resp. 100 metrů). 

Slavnostní zahájení proběhne v sobotu v 7:30 v Tyršově domě, soutěže pak začínají v 8 hodin v Nosticově tělocvičně a od 9 hodin na atletickém stadionu Na Kotlářce. V neděli začíná plavání v 8:30, slavnostní vyhlášení výsledků pak v 12:30 v Tyršově domě. Každý, kdo přijde soutěžící povzbudit, je vítán!

Přebor ČOS ve sportovní všestrannosti finančně podporuje Magistrát hl. města Prahy. 

 

Foto: archiv