Nejtradičnější veslařský závod svého druhu odstartuje v pátek a vyvrcholí v neděli. Akci, která je pod záštitou primátora hlavního města Prahy, budete moct sledovat z různých míst na březích Vltavy. A pokud tak učiníte, může na vás dýchnout historie – vždyť Primátorky se jezdí již více než století. Poprvé se jely už v roce 1910 a s výjimkou let 1914 až 1918 se konají nepřetržitě.

Nejlepší výhled na trať?

Závody můžete sledovat z obou břehů Vltavy. Kvůli zatáčce pod Vyšehradem však jen některá místa poskytují pohled na celou trať. Zde je pár tipů:

  1.  Rašínovo nábřeží, náplavka – Cíl s velkoplošnou obrazovkou, ponton pro vyhlašování vítězů, občerstvení, dětské atrakce, doprovodný program
  2.  Veslařský ostrov – startovní přípravy závodníků i lodí
  3.  Císařská louka – umožňuje jak blízký pohled na start, tak i na klíčový úsek závodu – zatáčku pod Vyšehradem. Ze severního cípu ostrova je pak možné pohlédnout prakticky na celou závodní trať
  4.  Yacht Club Podolí – další místo, odkud je vidět celá trasa
  5.  Vyšehradské hradby – unikátní „ptačí“ pohled na celou trať
  6.  Palackého most – krásný pohled na finiš
  7.  Náplavka pod Hořejším nábřežím, smíchovská strana – pohled na cíl

106. AXA Primátorky

Kdy: 8.-9. června 2019
Kde: náplavka Rašínova Nábřeží

Program veslařských závodů vyvrcholí v neděli 9. června finálovými jízdami, a to zejména finále skifu mužů v 11:40 a hlavním finále AXA Osem Mužů ve 12 hodin. Vítězná posádka závodu osmiveslic obdrží z rukou primátora hlavního města putovní cenu, tzv. Primátorský štít. Historicky nejúspěšnějšími účastníky závodů jsou veslaři sportovního klubu Dukla Praha, kteří letos obhajují vítězství již po 40.

Centrum dění bude na náplavce Rašínova Nábřeží, vstup je zdarma a chybět nebude bohatý doprovodný program pro návštěvníky všech věkových kategorií, stánky s občerstvením a různými soutěžemi. Přehled o závodech Vám může usnadnit stažení aplikace AXA Primátorky, ve které najdete veškeré aktuální informace (časový program, složení posádek, či tipovací soutěž) na jednom místě.

Univerzitní osmy

Kdy: 7. června 2019
Kde: náplavka Rašínova Nábřeží

Velký souboj univerzit na Vltavě v podání studentů českých, ale i zahraničních vysokých škol – to jsou Univerzitní osmy, které se jedou jako akademické mistrovství České republiky s mezinárodní účastí.

Začínají v pátek 7. června 2019 v 16:00 charitativní jízdou Nadace Leontinky a vyvrcholí finálovým závodem v 18:35. Závodů se mimo jiné účastní také olympionici Ondřej Synek nebo Jiří Prskavec, který letos znovu usedne za kormidlo. „Hlavním cílem zůstává jako loni postup do finále. Pokud se to podaří, plánujeme se zlepšit, takže bedna by mohla dopadnout,“ cítí motivaci nejúspěšnější český veslař, Ondřej Synek.

Atraktivním zpestřením bude i univerzitní posádka ze švýcarského Curychu. Doprovodný program závodů nebude chybět na náplavce Rašínova Nábřeží, kde se bude například konat i koncert následovaný afterparty na lodi Cargo Gallery. Vstupné na celou akci je zdarma.

Bezplatný vstup platí také pro následující veslařskou akci. 106. AXA Primátorky proběhnou hned v sobotu a neděli 8.-9. června. Veškeré aktuální informace o závodech můžete snadno najít na webu www.osmy.cz a www.axaprimatorky.cz

Foto: archiv