Biatlonistka Markéta Davidová, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, akvabela Alžbeta Dufková či cyklista Zdeněk Štybar. Co mají všichni výše zmínění společného? Ti všichni spojí své síly a 19. června vyběhnou v rámci T-Mobile Olympijského běhu po celé zemi. Hlavní město Praha bude hostit hned 6 závodů – na Petříně, v parku Královka, v Satalicích, v Radotíně, na Ladronce a ten největší bude ve Stromovce. A právě před tímto parkem jsme vyzpovídali generálního sekretáře Českého olympijského výboru Petra Graclíka.

Rozhovor: Petr Graclík

Kolik běžců nakonec v rámci T-Mobile Olympijského běhu 19. června vyběhne?

Zájem je o letošní ročník obrovský. Už v tuto chvíli máme přihlášeno o 2 tisíce běžců více než loni touto dobou. Přesné číslo nebudeme do poslední chvíle vědět, ale očekáváme rekordní číslo kolem 80 tisíc běžců, z toho zhruba 60 tisíc bude dětí na školách. Máme z toho obrovskou radost, protože lidé sportují a tím tak podporují myšlenku celé akce – že hýbat by se měl opravdu každý. Minimálně alespoň v tento den 🙂

Jaké trasy budou čekat na závodníky v Praze?

V Praze máme pro závodníky letos celkem 6 běhů. Ten největší bude ve Stromovce, kde si běžci mohou zaběhnout certifikovanou trať na 5 kilometrů a 10 kilometrů. Pro děti pak připravujeme trasy na 500 metrů a 1 km. Novinkou bude také běh pro úplně ty nejmenší jen na 100 metrů, kde mohou běžet spolu s rodiči.

Co všechno nabízí Olympijský běh? Mohou se lidé letos těšit na nějaké novinky?

Olympijský běh nabízí především aktivně strávené odpoledne. Běh se koná na 81 místech po celé republice a všechny běhy se konají proto, abychom společně oslavili mezinárodní Olympijský den a připomněli si založení Mezinárodního olympijského výboru. Právě proto jsme přichystali doprovodný program, který bude šířit myšlenky olympismu. Děti si například budou moci vyzkoušet olympijský kvíz a zjistit hravou formou, kolik toho o Olympijských hrách vědí. Konkrétně tady v Praze se mohou těšit běžci na zvýšený komfort. Nově budou mít zázemí přímo v Průmyslovém paláci – tedy úschovnu věcí, výdej startovních balíčků i šatnu – a rozšiřujeme také doprovodný program.

Foto: Olympijský běh 2018

Má běh pro letošní ročník nějaké ambasadory?

Ambasadory jsou vždy olympionici a úspěšní sportovci, kteří jsou skvělým nositelem olympijské myšlenky. V letošním roce je to biatlonistka Markéta Davidová, která poběží přímo tady ve Stromovce 5kilometrový závod, a dále také vodní slalomář Jiří Prskavec, ten si zaběhne v Brně. Ve Stromovce se chystá na start také olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda nebo tenistka Andrea Sestini Hlaváčková, která se běhu účastní dokonce v 7. měsíci těhotenství. Skvěle tak motivuje ostatní, že sportovat může opravdu každý 🙂

V ČR se na počest založení MOV pořádají červnové běhy již od roku 1987. Existuje něco, co vás ještě dokáže při pořádání těchto akcí překvapit?

Každý ročník něčím překvapuje. A to především v tím, že každý rok se k pořádání Olympijských běhů přidají nová města či obce. Letos jsme například přidali mezi 81 závodů i orientační běh. V Praze je letos novinkou například běh v Radotíně u biotopu.

Dokdy se mohou lidé na Olympijský běh přihlásit? A co všechno v sobě zahrnuje startovné?

Registrace jsou možné do 12. června, závod se pak koná o týden později, ve středu 19. června v 18:00. Pokud by někdo nestihl registrace, stále je možné se do oslav Olympijského dne zapojit, a to skrze aplikaci EPP – Pomáhej pohybem. Stačí si ten den jít zasportovat s touto aplikací a díky jakékoliv aktivitě věnovat vysportované body České olympijské nadaci. Ta pak za vybraný příspěvek podpoří ve sportování děti ze sociálně slabších rodin.

V rámci startovného běžci také podpoří Českou olympijskou nadaci, kromě toho na ně čeká startovní balíček s dárky od partnerů a tady na zlatém závodě se mohou těšit také na pamětní medaili v cíli nebo každý na svou osobní fotku ze závodu.

Jaká je myšlenka tohoto závodu? V čem je odlišný?

Hlavní myšlenkou akce je spojit všechny v jeden den sportem. Důležité je, abychom si připomněli, že zdravý pohyb by měl být součástí našeho každodenního života. Olympijský den slaví po celém světě 5 milionů lidí a u nás jsme si řekli, že ideálním způsobem oslavy je ten nejpřirozenější sport – běh. Odlišný oproti jiným běžeckým akcím jsme především v tom, že Olympijský běh se koná přesně v jeden čas na 81 místech. Společně vyběhne po celé republice skoro 80 tisíc lidí, a to při jiných sportovních ani jakýkoliv jiných akcí nemá obdoby.


Rozhovor jsme publikovali také na Facebooku. Na Olympijský běh se přihlašujte do 12. června!

T-Mobile Olympijský běh se blíží! 👣👌 K této příležitosti jsme vyzpovídali generálního sekretáře Český olympijský výbor…

Zveřejnil(a) Praha sportovní dne Pondělí 27. května 2019

Foto: archiv