Mistrovství ČR ve sportovním cheerleadingu bude opět v Praze. Nejlepší cheerleaders z celé ČR, často označované jako „roztleskávačky“, zavalí pražskou Letnou. V sobotu 11. května proběhne již 18. ročník Mistrovství ČR ve sportovním cheerleadingu. Akce se bude konat v hale Královka, kam přijede přes 1 300 sportovců z 23 českých klubů poměřit své síly. Diváci uvidí celkem 150 soutěžních choreografií. Soutěžit se bude v akrobatických choreografiích plných atraktivních výhozů a vzdušných prvků. Nebudou však chybět ani sexy taneční sestavy s barevnými pom-pomy. Těšit se můžete i na show českého národního týmu, který koncem dubna vybojoval 6. místo na Mistrovství světa na Floridě.

Mistrovství ČR je zároveň kvalifikační soutěží na ME 2019, které se bude konat v ruském Petrohradu. „Na loňském evropském šampionátu, který se konal v Helsinkách, Finsko, Češi vybojovali hned tři poháry, 2x stříbro, 1x bronz, v hlavních kategoriích. Dá se očekávat, že nadcházející Mistrovství ČR bude plné choreografických zážitků a skvělou podívanou pro diváky.“ zve na akci Martina Marešová, prezidentka České asociace cheerleaders. Vstupenky jsou v prodeji sítě Ticketportal. Více informací o akci naleznete na www.cach.cz.

Co je cheerleading? Cheerleading je sport!

Cheerleading je širokospektrálním sportem, obsahující tanec, akrobacii na zemi i ve vzduchu a atraktivní lidské pyramidy. Soutěží se ve tří minutových dynamických choreografiích, které předvádí 16-25 sportovců. Jak už právě zmíněný výčet aktivit napovídá, cheerleading je náročnou sportovní disciplínou, která vyžaduje pravidelnou a systematickou sportovní přípravu. Řadí se mezi koordinačně estetické sporty s důrazem na technické provedení jednotlivých prvků.

Sportovní cheerleading je mezinárodně uznávaným sportovním odvětvím. V roce 2016 byl uznán Mezinárodním Olympijským výborem a byl přijat jako oficiální sportovní odvětví v sekci neolympijských sportů. Cheerleading je v České republice relativně mladým sportovním odvětvím (od roku 1993), jehož členskou základnu v současné době tvoří více než 1 550 cheerleaders ve 33 týmech z celé ČR, ve všech věkových kategoriích. Nejmenší cheerleaders začínají trénovat ve věku od 3 let a jsou součástí věkové divize Mini. Peewee jsou děti ve věku 7-12 let. Juniorská kategorie je v rozpětí od 12 do 15 let a nejstarší Senior od 16 let. Horní věková hranice není omezena. Svou různorodostí najde uplatnění v tomto sportu velmi široká skupina dětí a mládeže a právě bohatá obsahová náplň tohoto sportu je u něho drží až do dospělosti. Více o cheerleadingu CheerleadingJeSport.cz

Česká asociace cheerleaders

Česká asociace cheerleaders, z.s. /ČACH/, je nestátní neziskovou organizací, která byla založeno v listopadu roku 2001 s hlavním cílem rozvoje cheerleadingu v České republice. Je jedinou národní organizací (autoritou) zastřešující cheerleading v ČR. Mezi hlavní cíle patří organizování a rozvoj cheerleadingu v České republice, podpora svých členů, zejména mládeže, zajišťování sportovní reprezentace v cheerleadingu, zlepšování povědomí o sportu ve společnosti a jeho propagace, pořádání soutěží, vzdělávání, zastupování „českého cheerleadingu“ vůči zahraničí. ČACH pořádá oficiální Mistrovství České republiky v cheerleadingu, které je zároveň pro sportovce z ČR i nominační soutěží na Mistrovství Evropy v cheerleadingu. ČACH je také zřizovatelem a organizátorem Národního cheerleadingového reprezentačního týmu ČR.

Úspěchy českých cheerleaders

Seniorský národní tým vybojoval ve světové konkurenci neuvěřitelné osmé místo na MS 2018 (Florida, USA). Junioři se umístili na šesté příčce.

Tři medaile z ME 2018 v Helsinkách, Finsko v hlavních kategoriích patří Senior AllGirl Elite a Senior Coed Elite. České týmy Lady Eagles, JNS Phoenix a JNS Thunderbirds jsou stávajícími držiteli titulu vicemistrů a 2.vicemistrů Evropy ve sportovním cheerleadingu v uvedených kategoriích ve sportovním cheerleadingu.

Zdroj / Foto: Česká asociace cheerleaders / www.cach.cz