Studenti pražského Gymnázia Nad Štolou se vrátili z Bělehradu, kde se konalo fotbalové mistrovství světa středních škol pořádaném ISF (International Sport Federation, pozn. red.) nadmíru spokojení. Páté místo z celkového počtu 24 týmů v chlapecké kategorii je nejlepším výsledkem, jaký kdy ČR na tomto šampionátu zažila. Velmi dobře si vedly také dívky ze SOŠ a Gymnázia Staré Město, které nakonec turnaj zakončily na šestém místě z 16. 

Mistrovství světa ve fotbale středních škol pořádá (společně s dalšími sporty) organizace ISF každé dva roky. Před dvěma lety se tato akce konala v Praze.

Turnaj vyhrály týmy Brazílie (chlapci) a Německa (dívky). Až do finále to dotáhl chlapecký tým Slovenska, ve kterém podlehl „kanárkům“. Na videa ze zápasů a finálových oslav se můžete podívat na Facebooku ISF WSC

 

Foto: výsledky turnaje ISF WSC

Cestu turnajem pro nás zmapoval trenér týmu Gymnázia Nad Štolou Filip Soukup

MS ve fotbale středních škol aneb „ROADTOSERBIA“

„Aby družstvo mohlo postoupit na takovýto šampionát, musí se kvalifikovat ve své zemi, poté má nárok (za vydatných finančních nákladů) na účast. Kvalifikace v ČR proběhla přes pražské finále, kde se naše škola utkala s Jarovem (výhra 2:0), následně v celorepublikovém finále v Jihlavě– kde se potkala s nejlepšími školami z celé republiky (Jihlava, Brno, Tábor, Hradec Králové, Staré Město – Slovácko, Praha). Oproti jiným školám, které bývají zřizovány jako akademie při klubu jsme byli téměř jediní, kteří museli tým skládat po pár hráčích napříč několika týmy – Aritma, Motorlet, Meteor, Králův Dvůr, Střešovice, Viktoria Žižkov, Dukla Praha, Sparta Praha, Bohemians 1907.

Do Srbska jsme se dostali zásluhou, neboť jsme v celé kvalifikaci obdrželi pouze jeden gól. Měli jsme tedy možnost zúčastnit se mistrovství světa v Bělehradu, jehož náklady se vyšplhaly přes neuvěřitelných 500 000,-. V tomto směru musíme poděkovat Magistrátu hlavního města Prahy – který nám pomohl a pokryl veškeré tyto náklady. Z dalších finančních darů jsme mohli pořídit krásné reprezentační dresy a velký dík patří také FAČRu, který nám zapůjčil veškeré potřebné vybavení a cestovní oblečení. Děkujeme všem!

 

Foto: V nových dresech na letišti

Mistrovství začalo příletem na letiště, kde jsme se potkali prvním problémem – ztrátou zavazadla. Naštěstí nás na turnaj přijelo podpořit mnoho rodičů a zavazadlo dovezli následující den brzy ráno. Bez nich bychom nemohli odehrát první utkání. Ubytovaní jsme byli v překrásném hotelu CROWN PLAZA, společně s celou polovinou všech družstev, zbytek byl ubytovaný v hotelu HOLIDAY INN. Celkem se turnaje zúčastnilo 24 chlapeckých družstev, 16 dívčích. Za ČR se na turnaj kvalifikovala děvčata ze Starého Města – z klubu 1.FC Slovácko. Jak se později ukázalo jednalo se o tým, plný reprezentantek ČR, která jela na turnaj útočit na nejvyšší příčky.

V krásném turnaji byla družstva nalosována do 4 skupin po 6 týmech. První dva se kvalifikovali do vyřazovacích bojů. V naší skupině jsme se utkali se soupeři: Německo, Řecko, Turecko, Čína a Maďarsko. První utkání proti Maďarsku jsme zvítězili 3:0, jednalo se o důležitý vstup do turnaje. Další den nás čekala dvě utkání (hrálo se 2 x 30 min). První utkání jsme nešťastně prohráli s Řeckem 0:1. V tomto utkání nám byla upřena penalta, nastřelili jsme dvakrát tyč a břevno a nakonec nám nebyl uznán gól pro údajný faul na řeckého golmana. Další utkání nás čekalo v několikahodinovém odstupu – proti Německu. Jak se později ukázalo jednalo se o akademii 1. FC Magdeburgu. V hektickém utkání jsme dokázali zvítězit 1:0 a udržet si naději na postup. Další den jsme se úspěšně utkali nejprve s Čínou – vítězství 1:0 a odpoledne s Tureckem – vítězství 2:0. Zvládli jsme tak velmi náročný program s jedním obdrženým gólem a vyhlíželi soupeře z Rakouska, což byli hráči vyhlášené akademie Sturm Graz. Další den jsme měli volno od utkání, čekal nás Culture day – procházka po historické pevnosti Kalemegdan a večer slavnostní představení každé země, které měli připravené týmy. Jednalo se o pestrou a zábavnou akci, která trvala až do 21:00.

Foto: Český tým před odletem do Bělehradu

Následovalo čtvrtfinále ve kterém jsme se postavili soupeři, který nás měl prověřit zatím nejvíce. Utkání bylo velmi těžké, po malé chybičce jsme prohrávali 1:0. Podařilo se nám však až v samém závěru vyrovnat a rozhodly tak nájezdy. Na šampionátu je specialita, že místo pokutových kopů se běží z půlkruhu na brankáře a do deseti vteřin má střelec šanci dát gól. Bohužel Rakušané byli šťastnější a zvítězili o jeden gól. Prohrou však šampionát nekončil – měli jsme možnost sehrát ještě dvě utkání a hrát o krásné 5. místo.

V další den nás čekal vítěz minulého šampionátu – Qatar. Ten přijel opět se svojí reprezentací, jejich realizační tým tvořilo 6 členů a jejich materiální vybavení přesahovalo všechny týmy na turnaji. Po nevydařeném čtvrtfinále se nám podařilo sebrat zbytek sil a vynikajícím výkonem porazit jednoho z nejsilnějších soupeřů na turnaji 1:0. Gól jsme vstřelili až 3 min před koncem utkání a mohli se těšit na odvetu s týmem z Řecka, který byl jediným týmem, který nás na turnaji porazil v základní hrací době. V následujícím utkání jsme mu však porážku oplatili a výhrou 2:0 si zajistili historicky nejlepší umístění ČR na světovém šampionátu. Oslavy zpočátku nesly pachuť vyřazení ze čtvrtfinále, ale s odstupem času si uvědomujeme, jakého úspěchu jsme na turnaji dosáhli. Dívčí výběr nás napodobil jen s rozdílem posledního utkání, které prohrál a zajistil si 6. příčku na turnaji.

Vítězem turnaje se stal výběr z Brazílie. Na turnaji jsme se potkali s hráči, kteří nás jasně převyšovali individuální kvalitou, dovednostmi, ale týmová soudržnost, spolupráce a 100 % nasazení nás dovedlo až na krásné 5. místo. Jako krásná zpětná vazba může posloužit skóre vstřelených a obdržených gólů ze třinácti utkání – 16:3. S kluky jsme si odvezli nezapomenutelné zážitky a chtěli bychom všem, kteří se na této cestě jakkoli podíleli moc poděkovat.“

   

Foto: po zápase s Řeky / Český tým 

Český tým na ISF WSC 2019

Brankáři: Jakub Štefan, Michal Šilhavý

Hráči: Lukáš Rys, Filip Matoušek, Adam Gabriel, Filip Rydval, Petr Helík, Viktor Freisinger, Jakub Uhlíř, Jiří Hudec, Ondřej Damašek, Mattia Mainolfi, Filip Vajdl, Albert Jarovský, Matyáš Lednický, Lukáš Pařízek.

Trenéři: Filip Soukup, Josef Marek

Autor textu: Filip Soukup / Foto: assk.cz