Squash je jeden z nejrychlejších a z nejdynamičtějších raketových sportů, který hrají milióny lidí po celém světě. A naši junioři patří k evropské špičce. Potvrdit to může dnes od 17:00 Viktor Byrtus, který bude hrát finále jednotlivců právě probíhajícího Mistrovství Evropy juniorů v Praze. 

Viktor Byrtus potvrdil i v dnešním semifinále roli favorita a s přehledem porazil překvapivého semifinalistu Francouze Toufika Mekhalfiho 11/6 11/4 11/6 za 27 minut. Viktor od začátku na kurtu dominoval a svého soupeře vůbec k ničemu nepustil. Ten sice stále bojoval, ale Viktor zkušeně kontroloval výměny a nespěchal za rychlým ziskem bodů a trpělivě zvyšoval v každé výměně svůj tlak, kterému většinou na konci už soupeř nedokázal odolat.

Dnešní finále je v Parku Gutovka na programu od 17:00. Byrtusovým soupeřem bude Švýcar Yannick Wilhelmi. 2. nasazený hráč turnaje porazil Ira Sama Buckleyho 3/2. 

Mezi dívkami se v boji o zlato v Gutovce utkají od 16:00 Polka Karina Tyma a Angličanka Katie Malliff. Obě dvě zdolaly dvě nejvýše nasazené hráčky. Tyma vyřadila první nasazenou Elise Lazarus z Anglie 3/0 a Malliff porazila druhou nasazenou krajanku Green také 3/0.

Foto: Angličanka Katie Maliff v zápase proti krajance Green

Zápasy o třetí místa a bronzové medaile se odehrají ve 14:30 (dívky Lazarus – Green) a v 15:15 (chlapci Mekhalfi a Buckley).

Kompletní výsledky najdete ZDE 

TROCHU HISTORIE

První záznam o této hře je z počátku 19. století a dle zdrojů vznikl ve věznici pro dlužníky v Londýně, kde si odsouzení takto krátili čas hraním hry, která se nazývala Rackets. Postupem času se hra vylepšila a zdokonalila a dostala svůj konečný název, a to díky Harrow Public School v Anglii. Tento sport se stal natolik populárním, že kurt na hru byl i na slavném Titanicu, aby si cestující sportovním vyžitím zpříjemnili dlouhý pobyt na lodi. Bylo to o více než 70 let dříve, než vznikl první kurt v tehdejším Československu.

ČASOVÝ HARMONOGRAM MISTROVSTVÍ EVROPY

Soutěž jednotlivců

  • 13. a 14. 4. od 9.00 hodin
  • 15. a 16. 4. od 10:00 hodin

Finále jednotlivců

  • 16. 4.od 16:00 hodin finále dívky
  • 16. 4. od 17:00 hodin finále chlapci

Soutěž družstev

  • 18. – 21. 4. od 10:00 hodin

Finále družstev

  • 21. 4. od 15:00 hodin
Foto: www.czechsquash.cz