Praha se s příchodem jara obula do běžeckých bot. V průběhu dubna jste se mohli vypravit na půlmaraton či závod s městskými překážkami Urban Challenge. V pohybu budou také studenti středních škol, které se zaregistrovali do akce Juniorský maraton.  

23. ročník Juniorského maratonu je štafetový závod určený pro střední školy. Družstvo složené z 10 členů překonává maratonskou trať (42,125 km). Každý student zaběhne 4,2 km a celé družstvo se společnými silami snaží dorazit do cíle dříve než soupeři. 15. dubna proběhlo pražské semifinálové kolo Juniorského maratonu, při této příležitosti jsme vyzpovídali organizátora závodu Igora Murka.

Kolik pražských škol se do Juniorského maratonu přihlásilo?
Letos jsme v Praze přivítali téměř 100 týmů, tedy 1000 studentů a také několik učitelských štafet. Je to hojná účast, která dokazuje, že o tuto akci je zájem. Každoročně rozběháme přes 2 500 studentů po celé ČR.

Pražské semifinále se koná v parku Stromovka. Proč právě tady?
Park Stromovka kombinuje 2 dobré atributy – nachází se v centru s dobrým dopravním spojením pro celou Prahu, ale zároveň poskytuje atraktivní běžecké prostředí, které nepůsobí dojmem, že se člověk nachází v metropoli. Dále je potřeba podotknout, že park je pro tuto událost dostatečně velký.

Každý student musí při štafetovém závodu uběhnout desetinu maratonu (cca 4,2 kilometru, pozn. red.) – za kolik takový úsek mladí závodníci zvládnou?
Ti nejrychlejší chlapci zdolají tuto vzdálenost pod 13 a půl minut, nejrychlejší dívky kolem 15 minut. Avšak tento závod není jen o trénovaných atletech, takže výsledný čas se liší v průběhu závodu s různými účastníky. Závod je určený pro všechny studenty středních škol. Průměrně to studenti zvládnou za 20 – 21 min.

Jsou v Praze školy s tradičně silnou běžeckou třídou, nebo se to rok od roku mění?
Rok od roku se to mění. Neřekl bych, že je jeden favorit, který se těší z výhry každým rokem. Školy a týmy se na stupních vítězů obzvlášť na prvním místě střídají. Je to soutěž, za což jsme velice rádi.

Existuje něco jako běžecká etiketa?
Aby vše proběhlo hladce a podle regulí, musí na našich akcích každý tým dodržet oficiální pravidla, přečíst si pokyny k správné registraci, správně si připevnit číslo, na trase se chovat slušně. Podporujeme také chování Fair play, kde chceme aby každý účastník běží dle svých možností, neponižoval pomalejší týmy, dodržoval pokyny organizátorů či respektoval všechny účastníky akce.

Na jaké další akce se můžeme v rámci RunCzech těšit?

Finále Juniorského maratonu se bude konat v rámci Volkswagen Maratonu Praha 5. 5. 2019. Nejrychlejší týmy z celé ČR tady startují bok po boku světové běžecké špičky v čele desetitisícového startovního  pole v přímém TV přenosu. Je to světový unikát tohoto projektu. Na stejném místě zde v Parku Stromovka se startem na Výstavišti Holešovice se bude konat na konci června také O2 Pražská štafeta. Tento závod je skutečně pro každého protože je to štafeta pro 4 členy, kde každý zdolá pouze 1 okruh o 5 km. Jedná se o 3 denní skvělou běžeckou událost, která přivítá každý den 3 500 běžců! Konkrétně jde o úterý 25. 6., středu 26. 6. a čtvrtek 27. 6. Tradičně bude první zářijová sobota (7. 9.) patřit závodu Birell Grand Prix se startem na Náměstí republiky, kde si běžci poměří síly na trase o délce 10 km. Před tímto závodem startuje také ryze ženský běh – adidas Běh pro ženy 5 km. Na všechny zmíněné závody vás tímto rádi zveme!

Svým rozsahem se Juniorský maraton stal největším běžeckým závodem pro střední školy v ČR. Ze semifinálových kol postoupí nejlepší týmy do finále, které se bude konat v rámci prestižního mezinárodního Volkswagen Maratonu Praha 5. května.

Záštitu nad akcí převzal pan primátor města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib a starosta městské části Prahy 7 Mgr. Jan Čižinský.

Fotografie a videa nejen z Juniorského maratonu naleznete také na našem Facebooku a Instagramu

Informace jsou dostupné na www.runczech.com

Foto: archiv akce