Věděli jste, že každý druhý Čech umírá na srdeční choroby? Přední čeští kardiologové si řekli dost a rozhodli se na vážnost situace upozornit. Lékaři z Nadačního fondu České srdce s agenturou RAUL založili běžecký závod Proběhni.se, který na problematiku poukazuje. Běh Kunratickým lesem čeká druhý ročník v sobotu 13. dubna.

450 200 Kč! Výtěžek z prvního ročníku, který v plné výši za podpory partnerů závodu a všech účastníků putoval na konto nadačního fondu je již plně využíván. „Nedávno jsme byli s našimi lékaři v Nepálu. Díky těmto penězům jsme vyšetřili přes tisíc tamních obyvatel, objevili celou řadu srdečních onemocnění. Pokud se podaří všechna dotáhnout do dobrého konce, zachráníme celkem 14 lidských životů. To má skutečný smysl,“ říká MUDr. Michal Pazderník, FESC, kardiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny a jeden ze zakladatelů NF České srdce.

Kromě široké veřejnosti se projektu účastní i přední čeští kardiochirurgové. Jedním z nich je i celosvětově uznávaný profesor Josef Kautzner, přednosta Kliniky kardiocentra IKEM. Ten především doporučuje, aby se každý zabýval svým životním stylem. „Kardiovaskulární choroby neznají hranice, zabíjejí téměř polovinu populace. I proto vidím potřebu v tom něco změnit. Proběhni.se je vhodná forma.“

Po úspěšném premiérovém ročníku, který se za branami IKEM uskutečnil v minulém roce, se pořadatelé rozhodli pro jeho pokračování. To se bude konat v sobotu 13 dubna 2019. Kromě závodu na tratích 6 a 11 kilometrů se účastníci mohou opět těšit na edukativní programy zaměřené na prevenci srdečních chorob. „Chceme pomáhat také tady v Česku. Proto budeme po celý den účastníky běhu seznamovat s nemocemi srdce a jejich prevencí, měřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi, natáčet EKG a učit základní prvky resuscitace.“ dodává Pazderník.

Registrace závodníků na webových stránkách www.probehni.se se blíží do finále, i proto je pravý čas se přihlásit, a to ve stejné ceně jako v minulém roce, za 500 Kč. Děti zaplatí za své startovné jen 100 Kč. Kromě pomoci Nadačnímu fondu České srdce je v ceně běhu právě výše zmíněný edukativní program českých kardiologů, kteří budou celý den účastníkům k dispozici.

Více informací naleznete na www.probehni.se nebo na facebookových stránkách projektu Probehni.se. Přihlášením se přispějete Nadačnímu fondu České srdce.

  

Foto: archiv akce