Open Race je světově unikátní cyklistický závod, který se jede virtuálně na prvních handbike trenažérech, tedy strojích simulujících cyklistiku vozíčkářů, kdy se šlape jen rukama. Projekt spouští organizace Cesta za snem v čele s handicapovaným sportovcem Heřmanem Volfem, za podpory hlavního města Prahy. Trenažéry po celé republice jsou připraveny, až 31. 3. spustí závod, který díky internetu propojí celé Česko v myšlence propagovat pohyb a sport lidí s handicapem.

Unikátní celoroční klání na handbike trenažérech simulujících cyklistiku handicapovaných. Trenažéry jsou interaktivní a přes internet propojeny navzájem. Najdeme je na všech spinálních jednotkách v ČR, v rehabilitačních ústavech a centrech následné pomoci, ale také v renomovaných komerčních společnostech, ve školách, na radnicích měst. Každý „tým“ společně šlape pro svého patrona, člověka s handicapem, kterého tímto podporují, mohou mu vyjet finanční podporu nebo vyhrát jeden z těchto unikátních strojů. Nad tím vším stojí společná myšlenka podpory sportu handicapovaných a bourání předsudků, které rozdělují svět zdravých a handicapovaných.

UNIKÁTNÍ PROJEKT OPEN RACE

Jedná se o projekt, který aktivně vstupuje do světa většinové společnosti, zdravých lidí, aby navodil dialog nad tématy integrace, podpory a vzájemné motivace mezi zdravými a handicapovanými. Projekt je postaven na interakci, zábavě, osobních příbězích a zkušenostech tak, aby nejen přinášel informace, ale aby zaujal a bavil. 

  

Foto: handbike trenažér

OPEN RACE 2019 – druhý ročník virtuálního závodu

Letos již druhý ročník startuje posledního března a končí v listopadu 2019. Podtitulem letošního ročníku bude 30 let svobody, tedy výročí třiceti let od sametové revoluce. Každý týden, po dobu 30 týdnů, bude v trenažérech přibývat nová pražská cyklostezka, na které budou týmy v daný týden závodit. Cyklostezky budou zmapovány jako video se záznamem GPS a členitosti terénu. Cyklisté na trenažérech tak budou jezdit po reálné trase a cítit reálná stoupání i klesání. Cílem je celé republice představit třicet nejkrásnějších cyklotras nebo úseků, které pak mohou navštívit a absolvovat osobně. Přispívá se tak k propagaci cyklistického vyžití na území hlavního města a rozvoji cykloturistiky v Praze, která tento projekt finančně podpořila a stala se jejím generálním partnerem.

Projekt OpenRace se koná pod záštitou PhDr. Mgr. Víta Šimrala, Ph.D. et Ph.D. radního hlavního města Prahy.

Tým hlavního města Prahy

OPEN RACE 2019 startuje 31. března a končí v listopadu 2019. Odbor školství, mládeže a sportu MHMP pořídil handbike trenažér, který bude postupně umístěn na vybraných školách zřizovaných HMP po dobu 2 – 4 týdnů. Konkrétně to bude: 

  • Gymnázium, Praha 4
  • Postupická 3150
  • Střední odborná škola Jarov, se sídlem Praha 9, Učňovská 1
  • Obchodní akademie, Praha 3, Kubelíkova 37
  • Gymnázium, Praha 7, Nad Štolou 1
  • Gymnázium Opatov, Praha 4, Konstantinova 1500

Každý „tým“ (školy budou součástí týmu HMP) společně najíždí kilometry pro svého patrona, člověka s handicapem, kterého tímto podporuje, může mu vyjet finanční podporu nebo pomoci vyhrát jeden z těchto u unikátních strojů. Tím, že mladí lidé ve školách pojedou společně za jednu věc a budou podporovat svého patrona, konkrétního člověka s konkrétním příběhem, budou si zkoušet, jaké to je pohybovat se na kole pouze rukama – nenásilnou formou vstoupí do tématu a budou o něm přemýšlet.

Více informací na www.cestazasnem.cz/openrace

Foto / video: cestazasnem.cz