Už IX. ročník má před sebou stále populárnější Olympiáda dětí a mládeže. Tentokrát se nadaní sportovci sejdou v libereckém kraji, který tak naváže na rok 2010, kdy hostil zimní verzi dětské olympiády. Na akci se opět představí početný tým hlavního města Prahy. Praha sportovní vám také z ODM přinese exkluzivní články a reportáže díky programu pro mladé novináře.

Vedle tradičních sportů, jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, vypsali pořadatelé také soutěž v letním biatlonu nebo uměleckou soutěž v graffiti. Slavnostní zahájení se uskuteční v liberecké Home Credit aréně, jako oficiální olympijské domy pak poslouží Sport Park Liberec a koleje Technické univerzity. Předpokládaná účast činí více jak 4000 sportovců a trenérů. 

ODM 2019: Liberecký kraj / 23.06.2019 – 28.06.2019

Olympiáda dětí a mládeže

Olympiáda dětí a mládeže České republiky (ODM) je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy.

ODM je projektem Českého olympijského výboru, který si ke spolupráci vybírá jako pořadatele jednotlivé kraje. Olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. První ročník (letní) olympiády proběhl v roce 2003.

Jednotlivé výpravy sestavují příslušné krajské úřady na základě nominačních kritérií jednotlivých sportovních svazů.

Brožura projektu ODM

Program Mladí novináři

Program Mladí novináři nabízí studentům možnost vyzkoušet si reálnou práci sportovních redaktorů v terénu. Naučí se pracovat pod tlakem, vymýšlet témata, natáčet videa či audio nahrávky nebo oslovovat sportovce s žádostí o rozhovor. K těmto činnostem se mladí lidé, kteří často už pracují v redakcích jako stážisté, skoro nemají šanci dostat,“ popsal výhody programu ředitel komunikace ČOV Tibor Alfoldi.

Mladí novináři na ODM pracují pod vedením zkušeného mentora, jimiž byli v minulosti například redaktorka Deníku Sport a dnes již tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová nebo šéfredaktor sportu v MF DNES Ondřej Trunečka. Budoucím žurnalistům pomáhají s editací textů a předávají zkušenosti z novinářské praxe.

Pátého ročníku programu se v roce 2018 zúčastnil student magisterského oboru žurnalistky a nyní již sportovní redaktor iDNES.cz Robert Rampa, který si pochvaluje zejména práci v kolektivu. „Pracovat pět dní ve skvělé partě dalších třinácti lidí s podobnými zkušenostmi byl skvělý zážitek. Před ODM jsem byl zvyklý psát spíše zpravodajské texty, tady jsme tvořili příběhy mladých sportovců, což byla příjemná změna,“ vzpomíná na své zkušenosti s programem Rampa. „A hlavně ta možnost seznámit se s lidmi ve sportovním prostředí se může hodit. Já se díky tomu podíval o pár měsíců později na MČR v cyklistice,“ dodal.

Sporty na ODM 2019 

            

Atletika              Fotbal             Basketbal      Beachvolejbal   Cyklistika   Orientační běh   Plavání

            

Sportovní střelba   Tenis          Triatlon            Florbal         Gymnastika    Stolní tenis       Volejbal

                                     

Letní biatlon       Judo            Skoky na trampolíně       Soutěžní lezení           Street art

Video: #ODM2018: Challenge maskotů

Foto / zdroj: www.odm.olympic.cz