V termínu 1. – 3. března 2019 se ve sportovní hale TJ Sokol Královské Vinohrady uskuteční již třináctý ročník mezinárodního turnaje a zároveň otevřeného Mistrovství České republiky ve freestyle frisbee – Frisbeer Cup 2019. Finálová kola proběhnou v neděli 3. března přibližně od 12 do 17 hodin.

Frisbeer Cup 2019 je koncipován jako Czech open, tedy otevřený turnaj, kterého se mohou zúčastnit i hráči ze zahraničí. Ti uvedenou možnost bezezbytku využívají a letos se turnaje zúčastní přibližně 70 soutěžících z celého světa. Tradičně nejsilnější zastoupení budou mít Německo a Itálie, zúčastní se také hráči z USA, Kolumbie, Polska, Velké Británie, Maďarska či Dánska. Českou republiku bude reprezentovat zhruba desítka hráčů.

Od roku 2010 je Frisbeer Cup největším halovým turnajem ve freestyle frisbee a po mistrovství světa vždy největší akcí sezóny. O významu a prestiži turnaje vypovídá také fakt, že již nyní je potvrzena účast 9 z 10 nejlepších hráčů světa dle aktuálního žebříčku. Mezi těmi nechybí ani aktuální mistři světa, včetně Čecha Pavla Baranyka.

S ohledem na předpokládaný počet startujících a výhodnou polohu blízko centra Prahy, byla jako dějiště turnaje opět vybrána hala TJ Sokol Královské Vinohrady. Pro diváky bude na neděli připraven doprovodný program, který jim umožní vyzkoušet si různé hry s létajícím diskem, soutěžit o zajímavé ceny nebo zhlédnout exhibice dalších špičkových českých sportovců. Pro hráče a diváky, kteří se nebudou moci zúčastnit přímo na místě, bude turnaj živě přenášen po internetu.

Co je to freestyle frisbee?

Freestyle frisbee je jednou z disciplín s létajícím talířem. Jeho princip spočívá v provádění akrobatických a technických triků s rotujícím diskem. Hráč od okamžiku nahození disku spoluhráčem předvádí celé sekvence nejrůznějších triků až do okamžiku chycení disku a nového nahození spoluhráči. Soutěžními formáty jsou dvojice a trojice. Dvojice se dále dělí na kategorii Open, Mixed a Women; trojice mají pouze kategorii Open. O výsledku rozhoduje porota, která hodnotí tři kategorie – obtížnost, provedení a umělecký dojem. Rozhodujícími faktory jsou kreativita, technická zručnost, fyzická náročnost i originalita.

Systém rozhodování

„Judging system“ je v mnoha směrech podobný například tomu z krasobruslení. Týmy předvádí připravenou sestavu triků za doprovodu zvolené hudby. Jedno soutěžní kolo dvojic trvá čtyři minuty, trojice pak mají minut pět. Každý hráč se snaží o co nejobtížnější triky, které jsou vhodně začleněné do hudby, celý tým spolu kooperuje a předvádí synchronizované sestavy vzájemně navazujících triků. Obvykle devítičlenný panel rozhodčích je rozdělen na tři části, jednotlivé trojice rozhodčích hodnotí kategorie obtížnost, provedení a umělecký dojem. Jelikož je freestyle, podobně jako ostatní frisbee sporty, založen na myšlence fair play, nejsou zde profesionální rozhodčí a hráči se hodnotí navzájem. 

Video z ročníku 2015:

Foto: www.frisbeer.cz