Jedna z nejatraktivnějších disciplín atletiky –  skok o tyči – se představí na mezinárodním halovém mítinku. Zimní Pražská tyčka se bude na Strahově konat 9. února.

Zimní Pražská tyčka se pořádá od roku 1996 a jde o sesterskou soutěž mezinárodního atletického mítinku „Pražská tyčka“. Obou mítinků se samozřejmě vždy účastní kompletní špička české atletiky.

Jak se skáče

A jak se vůbec skáče o tyči? Skok o tyči se řadí do lehké atletiky. Cílem je překonání vodorovně umístěné laťky s pomocí dlouhé tyče. Atlet se po rozběhu opře o tyč do skříňky, která se slangově nazývá „šuplík“. Tyč se následně ohne a sportovec, který se drží druhého konce tyče, je vymrštěn do výšky, kde musí překonat laťku, aniž by ji shodil. Poté spadne do měkkého doskočiště.

Skáče se na tři pokusy, ale po prvním nezdařeném si atleti ten další mohou ušetřit na další postupnou výšku. Na ni už mají ale pouze dva pokusy.

Trochu z historie

Kam až sahá historie tohoto sportu? Skok o tyči byl znám již v dobách minulých, například v antickém světě, používal se i v běžném životě. Třeba starověcí Kréťané pomocí tyče naskakovali saltem na býky, Nomádi na koně a Keltové začali tyč používat ke skokům do dálky.

První dochované výsledky závodu pocházejí z 23. března 1866, kdy John Wheler v Londýně skočil 305 cm. V tu dobu bylo ještě povoleno šplhání a přehmatávání na tyči, čehož využívali především Japonci.

Revoluce přišla v roce 1889, kdy byla vydána první pravidla skoku o tyči, která mimo jiné šplhání a přehmatávání na tyči zakazovala. V tu dobu se skákalo na dřevěných tyčích s kovovým bodcem, které měřily okolo 4 m a vážily přibližně 7 kg.

Moderní hala

Dnes mají atleti již na výběr – tyče jsou karbonové, laminátové o různých délkách a tím pádem i o různé váze. A samozřejmě jsou už zdaleka jiné výsledky. O nich se budete moc přesvědčit 9. února na Strahově.

Zimní Pražská tyčka se koná v hale Českého atletického svazu, která byla s finančním přispěním hl. m. Prahy před několika lety kompletně rekonstruována. A kdo letos závod ovládne? Na to se můžete přijít podívat, určitě to bude kvalitní atletická podívaná.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

12:00 hodin: zahájení – skok o tyči junioři + dorost

15:00 hodin: skok o tyči kategorie ženy

17:00 hodin: skok o tyči kategorie muži

 ZIMNÍ PRAŽSKÁ TYČKA

  • 9. 2. 2019
  • Přetlaková hala Strahov
  • Vaníčkova 1230/44, Praha 6 – Břevnov
  • Vstup zdarma
  • Více informací na prazskatycka.cz

Foto: M. Šach, AF