O víkendu 26. a 27. ledna ovládne sportovní halu TJ Spoje v Praze mezinárodní turnaj Maximus cup. Letošní pátý ročník nabídne divákům vůbec poprvé zajímavé souboje tvrdého bojového umění hned ve dvou dnech.

Poměřit síly s českými zápasníky a zápasnicemi jezdí pravidelně i velký počet zahraničních sportovců. Do bojů nastoupí zástupci všech věkových i váhových kategorií. Prostor dostanou i účastníci nad 35 let a rekreační sportovci.

V sobotu ve 14 hodin odstartuje turnaj vyřazovacími zápasy. Účastníci budou bojovat o postup do finálové části, která se uskuteční v neděli od 11:30. Mezinárodní akci zakončí slavnostní vyhlášení a ocenění těch nejlepších sportovců víkendu.

Za každý den plný zápasů thajského boxu návštěvníci zaplatí 190 korun.

Sportovní událost se zahraniční účastí organizuje Česká Muaythai Asociace a finančně podporuje Magistrát hlavního města Prahy.

Muaythai

Muaythai známé též jako thajský box (thaibox) je thajské plnokontaktní bojové umění.

V roce 2000 celosvětová organizace IFMA vytvořila veřejný jednotný název Muaythai pro tento bojový sport tak, aby byl v souladu s jinými sporty jako judo, karate apod. a nebyl vázán na zemi vzniku (Thajsko).

Vyvinulo se z bojového umění Muay Boran a má více než tisíciletou tradici. Muaythai byl primární a nejúčinnější způsob sebeobrany používaný válečníky na bojištích ve všech jejich válečných konfliktech, které probíhaly v časech historie celého národa asijských zemí. Největší popularitu si tento způsob boje však získal u válečníků, jimiž byla osídlena území dnešního Thajska. Po uklidnění válečných konfliktů se souboje odehrávaly převážně na tržištích. Později začaly vznikat specializované stadiony a zápasy se přesunuly do klasického ringu.

Jedná se o jeden z nejtvrdších bojových sportů. Jsou povoleny údery lokty a koleny. Každý zápas začíná tradičním zahajovacím ceremoniálem vai-kru (tanec-modlitba). Bojovníci muaythai nosí z provazu upletené čelenky mong-kon. V novodobé historii byl však tento sport upraven několika pravidly, které zajišťují ochranu jednotlivých sportovců při zápasech, aby se otevřela cesta k větší popularizaci a zájmu širší veřejnosti o další sportovní disciplínu bojových sportů. V dnešní době je hlavní cestou propagace sportovního muaythai amatérská úroveň, jejímž zastřešujícím orgánem je IFMA – International Federation of Muaythai Amateur. Základním rozdílem mezi profesionálním a amatérským pojetím muaythai je čas zápasů, počet kol a ochranné pomůcky. Kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic se v původní verzi a dnes v profesionální sféře nepoužívají žádné chrániče a bojovníci nastupují k zápasu bosí. Souboj trvá pět kol po třech minutách. Jednotlivá kola jsou oddělena dvouminutovou přestávkou. V amatérském pojetí se kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic ještě používá ochranná helma, chránič loktů a holení, ženy chránič hrudi a pro juniorské kategorie ještě ochranná vesta. Zápasy jsou na 3 kola po třech minutách s minutovou pauzou. Tímto zavedením sportovních pravidel do tradiční plnokontaktní disciplíny si střešní organizace IFMA slibovala otevření cesty svého sportu mezi světovou elitu v podobě uznání MOV.

Díky dlouhodobé a cílevědomé práci všech zainteresvaných lidí, sportovců i fanoušků po celém světě se to nakonec v roce 2017 podařilo a muaythai bylo uznáno MOV.

zdroj: www.wikipedia.org

Nadcházející akce

Foto: archiv