Mistrovství světa ve florbale mužů je u konce, Praha se stala na 8 dní hlavním městem florbalu a zažila spoustu nádherných sportovních momentů. Česká republika se přes dobré výkony musela spokojit s čtvrtým místem. Vítězství slaví Finsko, které obhájilo titul z MS v roce 2016.

ČESKÁ REPREZENTACE PŘED REKORDNÍM PUBLIKEM NA BRONZ NEDOSÁHLA

Čeští florbalisté po prohraném semifinále s Finy vrhli všechny své síly do zápasu se Švýcarskem s cílem vybojovat pro fantastickou novou rekordní návštěvu 16 112 diváků bronzové medaile. Naši hráči po boji padli a nezbývá než pogratulovat Švýcarům k zisku cenného kovu.

Česko – Švýcarsko 2:4

Branky: 19. Josef Rýpar, 34. Tom Ondrušek – 9. Deny Känzig, 14. Martin Kisugite, 40. Tim Braillard, 47. Paolo Riedi

Češi začali zápas o bronz před zaplněnou O2 arénou dvěma zajímavými šancemi. Dóža přiťukl balonek Pražanovi a ten našel před brankou Delonga, jenž ale zakončoval přímo do brankáře Meiera. V další obrovské šanci se ocitl Beneš, ale ani ten na švýcarského brankáře nevyzrál. Švýcaři otevřeli gólový účet utkání v 9. minutě, kdy vystihli českou rozehrávku nestárnoucí Matthias Hofbauer nahrál na pravou stranu volnému Denymu Kanzigovi, který střelou z první poslal balonek přesně pod horní tyč. Češi nevyužili početní výhodu a ve 14. minutě už prohrávali o dvě branky. Conrad hledal před brankou Matthiase Hofbauera, před ním si ovšem nešťastně kopl míček do vlastní sítě Martin Kisugite. Český výběr snížil na rozdíl jedné branky díky Josefu Rýparovi. Garčar netrefil prázdnou branku, ale míček se od zadního mantinelu odrazil k Rýparovi, jenž už byl z dorážky úspěšný.

Domácí národní tým začal druhou třetinu ubráněným oslabením, po jehož konci mohl srovnat, jenže brankář Meier zastavil míček těsně před brankovou čarou. Čechy ubráněná přesilovka soupeře nakopla a přitlačili na pilu, což vyústilo ve 34. minutě ve vyrovnání. Z rychlého protiútoku našel Dóža na levé straně volného Toma Ondruška, který pálil přesně pod ruku brankáře. Už to vypadalo, že Česko ubrání i další oslabení, jenže dvanáct sekund před jeho koncem inkasovalo po střele Tima Braillarda z výběhu k levé tyči.

I třetí třetina se nesla ve znamení snahy českých florbalistů o vyrovnání a otočení skóre ve svůj prospěch. Hned v úvodu třetiny jen těsně minul bekhendem Rýpar. Nadějný protiútok na snížení nevyužil na konci 46. minuty zakončením ze středu hřiště Dóža. Po nevyužité šanci se ukázalo pravidlo nedáš – dostaneš, když Paolo Riedi překonal Součka ze středu hřiště přesnou ranou k tyči. Češi se stále tlačili za gólem, jenže se jim vůbec nedařilo vyzrát na Meiera, který pro Švýcarsko uhájil výhru 4:2 a tím i zisk bronzových medailí.

FINSKO SLAVÍ PO PORÁŽCE ŠVÉDSKA ZLATO NA MS 2018

Vrchol světového šampionátu 2018 v Praze je minulostí. Do finále se probojovali Finové se Švédy, kteří na sebe narazili už v základní skupině. Finsko napravilo porážku z úvodu turnaje, a navíc obhájilo titul z MS 2016.

Finsko – Švédska 6:3

Branky: 4. Juha Kivilehto, 24. Peter Kotilainen, 47. Juha Kivilehto, 49. Peter Kotilainen, 50. Nico Salo, 59. Sami Johansson – 28. Alexander Galante Carlström, 43. Alexander Rudd, 56. Alexander Rudd

Oba týmy hrály od prvních minut aktivně do útoku. Lepší zakončení ale ukázali Finové, za něž se trefil Juha Kivilehto. Švédsku ani přesto zaváhání v obraně nevadilo a stále chodilo do rychlých kombinací. Jeho snahu o vyrovnání utlumilo až vyloučení Rasmuse Enströma, během kterého Finsko získalo mírnou převahu. Ke konci první třetiny se však další střela do sítě už nedostala a skóre zůstalo 1:0.

Vydařený nástup do druhého dějství měli opět hráči Suomi. Z volného prostoru zvýšil náskok svého mužstva Peter Kotilainen. Rozdíl mohl být o chvíli později ještě výraznější, jenže Finové neproměnili velkou šanci z místa vedle brankoviště. A tak se svojí příležitosti chytili Švédové. Střelecky se prosadil Alexander Galante Carlström a zdramatizoval finálový zápas.

Ve třetí třetině Švédsko smazalo manko, když vyrovnalo na 2:2. Finové ale úderně odpověděli třemi góly v řadě. Deset minut před koncem duelu tak udělali důležitý krok směrem k titulu mistrů světa. A nic na tom nezměnilo ani úspěšné trestné střílení Alexandera Rudda. Finové se stali podruhé za sebou a celkově počtvrté v historii světovými šampiony. Konečný výsledek byl 6:3.

DIVÁCKÝ REKORD

Mistrovství světa 2018 mělo z hlediska organizace velký úspěch. Domácí šampionát pokořil všechny významné divácké rekordy a zanechal výraznou stopu ve florbalové historii.

Hned první den světového turnaje padla nejvyšší návštěva na utkání základních skupin. Na zápas Česka s Německem se přišlo podívat 12 326 fanoušků. Tím byl překonán rekord, který do té doby drželo MS 2014 v Göteborgu, kde severské derby Finsko–Švédsko sledovalo 10 414 diváků.

Ty největší milníky však určil až závěrečný den šampionátu. Rekord návštěvy na jednotlivém duelu MS činil od roku 1996 přesně 15 106 lidí. Toto číslo ovšem padlo během neděle v Praze hned dvakrát. Poprvé jej předčil souboj o bronz Česko–Švýcarsko (16 112 fanoušků), přičemž finále Finsko–Švédsko přihlíželo ještě o 164 diváků více (16 276).

Do historie se jednoznačně zapsal také celkový divácký rekord. V součtu přišlo na všechna utkání domácího MS 181 518 návštěvníků. Česko tak dosavadního lídra mezi šampionáty Göteborg 2014 nechalo daleko za sebou (104 406 lidí). Tím si vzali naši organizátoři zpět milník nejnavštěvovanějšího vrcholného turnaje (2008: tehdy 104 018). O něj je obrali právě Švédové při jejich dosud posledním pořadatelství.