Čeští florbalisté si ve čtvrtfinálovém souboji velmi přesvědčivě poradili s týmem Dánska a zvítězili vysoko 10:1. Jedná se o nejvyšší výhru české reprezentace ve čtvrtfinále v historii světových šampionátů. Kapitán Matěj Jendrišák zaznamenal první hattrick v kariéře na mistrovství světa.

Češi zažili povedený start do utkání a rychle se dostali do dvoubrankového vedení. Na konci páté minuty se svou první střelou ještě Josef Rýpar neuspěl, ale jeho druhé zakončení z pravé strany už zapadlo k zadní tyči. Čechům stačilo ke vstřelení další branky jedenáct sekund. Jendrišák našel od mantinelu na středu hřiště volného Daniela Šebka, jenž zakončoval přesně k tyči. Dánsko mohlo snížit z přesilovky, v té ale téměř neohrozilo brankáře Součka. Ten poprvé kapituloval v 11. minutě, ze střední vzdálenosti ho překonal z rychlého brejku Mathias Glass. Českému výběru vrátil dvoubrankové vedení Patrik Dóža. Využil toho, že zůstal nikým nebráněný na pravé straně a vystřelil nad ruku Trolleho – 3:1.

Prostřední část zápasu byla pro Česko z gólového pohledu ještě lepší, prosadilo se čtyřikrát. Druhou třetinu započal gólem z dorážky po Němečkově střele z poloviny hřiště Matěj Jendrišák. O dvě minuty později dostal od Curneyho zpoza branky přihrávku Martin Kisugite, jenž už měl lehkou práci při zakončení z první do odkryté části branky. Češi se na chvíli gólově odmlčeli a znovu slavili až v polovině zápasu. Trolle měl zakrytý výhled, čehož využil při střele z poloviny hřiště Lukáš Veltšmíd. V průběhu druhé části pořadatelé ohlásili překonání rekordu v celkové návštěvnosti světových šampionátů ve florbale, ten dosud činil 104 445 diváků. Aktuální hodnota nového rekordu je 106 694. A to jsme teprve ve dvou třetinách šampionátu. Druhou dvacetiminutovku zakončil po Kisugiteho nahrávce svou druhou trefou Matěj Jendrišák, když vymetl horní roh branky soupeře.

Ve třetí periodě zkompletoval hattrick kapitán Matěj Jendrišák využitou početní výhodou, prožil své bodově nejlepší utkání na světových šampionátech. Češi ve třetí části poslali na palubovku čerstvé hráče a naopak u některých začali šetřit síly. Parádní akci předvedli v 51. minutě, kdy vykombinovali celou situaci až do prázdné branky, na jejím konci byl Adam Delong, který dokázal skórovat již v sedmém reprezentačním utkání v řadě  Na dvouciferný počet branek domácího celku upravil skóre třiatřicet sekund před koncem úspěšnou dorážkou Ondřej Němeček.

Florbalisté České republiky tak postoupili do sobotního semifinále domácího mistrovství světa a v pátek budou napjatě sledovat souboj Finů s Němci, ze kterého vzejde jejich soupeř.

Česko – Dánsko 10:1
branky:
5. Josef Rýpar, 6. Daniel Šebek, 14. Patrik Dóža, 24. Matěj Jendrišák, 26. Martin Kisugite, 31. Lukáš Veltšmíd, 38. Matěj Jendrišák, 44. Matěj Jendrišák, 51. Adam Delong, 60. Ondřej Němeček – 11. Mathias Glass

rozhodčí: Glenn Boström – Håkan Söderman; vyloučení: 1:2; využití: 1:0; diváků: 5073; zásahy brankářů: Lukáš Souček 10 – Mike Trolle 21; po třetinách: 3:1, 4:0, 3:0;

ŠAMPIONÁT V PRAZE JE NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ V HISTORII

Hlavní organizátorský cíl byl pokořen. Mistrovství světa mužů 2018 v Praze je oficiálně tím nejnavštěvovanějším v dějinách florbalu. Návštěva na všech utkáních turnaje už překonala hranici 106 000 fanoušků, a to do konce šampionátu zbývají ještě celé tři dny!

Češi zaznamenali podobný počin už před deseti lety, kdy se zde vrcholný turnaj konal naposledy. V roce 2008 si našlo cestu na mistrovství světa 104 018 diváků. Tento zápis do historie pokořili až Švédové o necelé čtyři stovky fanoušků v Göteborgu 2014. Nyní se však rekord vrací domů. Ještě nejsou odehrány ani všechny zápasy čtvrtfinále (!) a akce hlásí návštěvnost 106 694 tisíc.

Zatím nejvíce lidí zhlédlo duel úvodního dne MS mezi Českem a Německem. Na něj zavítal neuvěřitelný počet 12 326 diváků. Letošní čísla jsou ještě o to senzačnější, že absolutní vrchol turnaje teprve přijde.