„Není malých plavců, jsou jen malé plavky!“ To je motto Českého poháru 2018 – plaveckého závodu handicapovaných, který má u nás nejdelší tradici. Pořádá se totiž už od roku 1992. A 1. prosince jeho letošní sérii v Aquacentru Šutka završí finálový Strahov Cup.

Strahov Cup každoročně uzavírá plaveckou sezónu, vrcholí jím série závodů Českého poháru, který pořádá Český svaz tělesně postižených sportovců SK KONTAKT Praha ve spolupráci s KONTAKT bB – plaveckou akademií bez bariér.

Za dobu svého konání si toto klání, které je zároveň kvalifikací na Mistrovství světa 2019 v Kuchingu v Malajsii, získalo respekt. A dnes ho podporuje i celá řada známých osobností, jako například Chantal Poullain, Jitka Schneiderová, Lukáš Pollert, Jan Hnízdil a Martin Kovář.

Jak to všechno vzniklo?

Vraťme se ale na samotný začátek. Jak to všechno vzniklo? Sjezdař na vozíku a plavec delfínář spolu začali chodit do bazénu, nabalilo se více přátel a zmnožily podobné hodnoty. Od nuly postupem času vytvořili síť osmi středisek pro tělesně postižené plavce a zavedli plavání jako součást terapie v Rehabilitačním ústavu Kladruby.

Co nám přijde jako běžný pohyb, je pro para plavce skoro Odyssea. Zkuste se dostat z vozíku do bazénu a z bazénu na vozík. A co teprve z vozíku na bednu pro vítěze. Cílem plavecké akademie bez bariér je však odstranit para plavcům z cesty bariéry.

Ředitel a zakladatel KONTAKT bB – plavecké akademie bez bariér, Mgr. Jan Nevrkla odpověděl na pár otázek týkajících se finálového závodu pro praha.eu (přepis rozhovoru):

Kolik plavců se závodu zúčastní?

Letos je přihlášeno 140 plavců, což je velmi vysoký počet vzhledem k tomu, že jsme příliš neakcentovali zahraniční účastníky a nezvali je speciálně.

Jsou mezi účastníky závodu favorité, kteří třeba budou obhajovat svůj titul?

Mezi účastníky jsou naši paralympijští reprezentanti v čele s paralympijským vítězem a letošním dvojnásobným mistrem Evropy Arnoštem Petráčkem. Nebudou chybět ani další medailisté z letošní „Evropy“ – Vendy Dušková, Dominika Míčková a Petr Andrýsek. Závod je zařazen do mezinárodního kalendáře World Para Swimming a dají se na něm plnit limity na MS 2019 v malajském Kuchingu.

Kolik plavců už ty limit na světový šampionát splnilo?

Limity má aktuálně splněno 7 českých plavců a někteří jsou limitům blízko a budou je chtít překonat už na Šutce.

Zmínil jste zahraniční závodníky. Které země mají v závodu zastoupení?

I když jsme zahraniční týmy letos cíleně neoslovovali, závodu se účastní tradičně silný a početný tým ze Slovenska. Se Slovenským paralympijským výborem budeme od roku 2019 pořádat Československý pohár, do kterého se překlopí stávající Český pohár. Závodit budou i plavci ze Srbska, Ruska a Spojených arabských emirátů. Nejpočetnější tým bude domácí SK KONTAKT PRAHA s 41 plavci.

POMOC PRO HANDICAPOVANÉ PLAVCE

České handicapované plavce můžete podpořit i finančně. Skočte do toho určitě na HITHIT (portál pro podporu uměleckých a kreativních projektů) a pomozte dosáhnout alespoň prvního milníku 500 000Kč!

Co s vybranou částkou?

  • 500 000 Kč: Vypraví 15 plavců, 5 trenérů a asistentů na závod Světové série British Open v Sheffieldu
  • 750 000 Kč: Super soustředění celého týmu v top areálu v Šamoríně na Slovensku
  • 1 000 000 Kč: Bezbariérové vybavení Bazénu Strahov – zvedák, co snese i vynese z vody, vozíky, co se na nich dá po tréninkové porci ve sprše pěkně ohřát

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ

Slavnostní zakončení Českého poháru 2018 se letos koná v holešovickém DOXu. Zde budou vyhlášeni vítězové ve 4 věkových kategoriích – nejmladší žáci do 10 let, žáci 11 – 14, junioři 15 – 18 let a kategorie Open. Po nich budou ještě titulováni nejlepší PARA PLAVCI 2018 – medailisté z ME 2018 v Dublinu – Arnošt Petráček, Vendy Dušková, Dominika Míčková a Petr Andrýsek

XXVII. STRAHOV CUP

  • 1. 12. od 9:15 hodin
  • Aquacentrum Šutka
  • Čimická 848/41, Praha 8
  • Vstup zdarma

Foto: archiv Kontakt bB