Třináct dní po skončení cvalové sezóny bude ukončena i ta klusácká. Závěrečný dostihový den přivítá v sobotu dráha ve Velké Chuchli a první z osmi bodů programu bude odstartován již půl hodinu před polednem. Hlavní pozornost bude upřena na závěrečný, devátý, díl celoročního Zlatého okruhu pro elitní tuzemské klusáky.

Startovní listina Velké ceny Sametové revoluce alias Ceny prezidenta na 2715 metrů obsahuje šest jmen. Tři koně jsou zapsáni ve francouzské plemenné knize, a tak s dostihy na supervytrvalecké distanci mají bohaté zkušenosti. Sedmiletý Boccaccio se už ve Velké Chuchli představil a lehce vyhrál, od té doby se však spíše hledá a na vítězství čeká. Novou akvizicí v tréninku Jaromíra Kotáska je 10letý Un Nuage d’Osmoz, který během své kariéry vydělal více než 12 miliónů korun. Letos se na dráze představil desetkrát a jednou vyhrál. Otázkou je, co s ním udělá změna prostředí a tréninku. Jedenáctiletý Tonight Cem působí v českém tréninku již rok, ale na vítězství dosáhl až v posledních dvou startech. Jednou vyhrál v Rakousku a před čtyřmi týdny v Bravanticích.

Na dosah vítězství ve Zlatém okruhu má 13letý Sir Viking, nejstarší kůň v poli. V osmi předchozích dílech nasbíral 47 bodů a má náskok osmi bodů na Donadonitranss R. Sir Viking není excelentním vytrvalcem, ale o vítězství by mohl přijít jedině v případě vítězství Donadonitranss R a svého propadu, diskvalifikace, nebo posledního místa. Svěřenec Zdeňka Vávry je lepším vytrvalcem, ale proti třem koním francouzského chovu nebude jeho úkol lehký. Starboy BN první část sezóny vynechal, vrátil se na podzim a jeho výkonnost jde nahoru, ale v poctivém tempu to bude mít těžké.

V Ceně Pražského zpravodaje na 2180 metrů se představí skvělý Jos, který v posledních dvou letech absolvoval 20 startů a čtrnáctkrát vyhrál. V sobotu může přidat patnácté vítězství a jeho jezdec a majitel Zdeněk Škobis tak může potvrdit pozici nejlepšího jezdce letošní sezóny. Navíc mezi francouzskými odchovanci povede Zdeněk Škobis talentovaného Fairwaye, který letos vyhrál již čtyřikrát, ale také má problémy s čistým chodem. Jedním z rámcových bodů programu bude také dostih pro mladé jezdce, ve kterém se v sulce M. T. Hurricane představí úspěšná rovinová jezdkyně Simona Laubeová.

Foto / Zdroj: www.galopp-reporter.cz