Druhá listopadová neděle patří v Praze již 85 let Velké kunratické. Legendární běžecký přespolní závod přiláká každý rok tisíce vyznavačů běhu všech věkových kategorií.

Závod vznikl v roce 1934 jako klubové klání Vysokoškolského sportu Praha. V současnosti jej pořádá Atletický klub Spartak Praha 4.

Závod je velmi oblíbený pro svou výjimečnou atmosféru, náročnost terénu a rozmarné podzimní počasí. A zúčastnit se ho může opravdu každý – od malých dětí až po běžecké veterány.

Přes tři kopce a tři potoky

Velkou kunratickou i tentokrát tradičně zahájí veteráni, kteří se v minulosti zúčastnili alespoň dvacetkrát. A hned po nich budou následovat další kategorie, které odstartují po dvojicích dle startovního čísla, a to v intervalu po 10 vteřinách.

Kategorií se vyhlašuje celkem 27 a běží se na šesti tratích v délce 370 m až 3 100 m.

Specialita Hrádek

Nejprudší kopec v závodě – Hrádek – s člověkem zacloumá. Pro představu – na vzdálenosti 60 metrů běžce čeká pětačtyřicetimetrové převýšení! Prostě jej musí nějak vylézt, klidně po čtyřech a s pomocí rukou, nebude to žádná ostuda. Čím víc se totiž s Hrádkem bude závodník prát, tím hůř pro něj v další části trasy.

Pořád stejný, ale stejně každý rok úplně jiný svérázný závod, kde běží každý sám za sebe, se uskuteční bez ohledu na povětrnostní podmínky. I když někdy účastníci lapají po dechu, běžet Velkou kunratickou je prostě IN a za ten zážitek to určitě stojí.

Přijďte závodníky podpořit!

ZAJÍMAVOSTI ZÁVODU

Část trasy je vedena po území přírodní památky Údolí Kunratického potoka a s ohledem na ochranu přírody je stanoven celkový limit 3 400 účastníků.

Výjimečný byl padesátý ročník Velké kunratické v roce 1983. Konal se pod záštitou předsedy Mezinárodního olympijského výboru Juana Antonia Samaranche, který tehdy osobně předával pamětní medaile. Zúčastnilo se ho rekordních 9 128 běžců.

INFORMACE O AKCI

  • 11. 11. od 8:30 hodin
  • Kunratický les – od Dolnomlýnského rybníka
  • (přístup z ulice Krále Václava IV.)
  • Více informací velkakunraticka.cz
Foto: archiv akce