Již čtvrtý ročník má před sebou klánovický terénní 1/2 Maraton, který se řadí mezi jeden z nejkrásnějších závodů podzimu. Oblíbená trať i letos hlásí vyprodaná startovní čísla. Pro závodu chtivé běžce tak zbývá už jen čekat na to, zda někdo ze startovní listiny nevypadne.

Závod v největším pražském lese, nabídne kromě již zmiňovaného hlavního závodu na 21 km i závod na 10 km, stále vyhledávanější canicross aneb běh se psem a ani nejmenší účastníci nepřijdou zkrátka, pro ně jsou připraveny dětské trasy v několika kategoriích. Novinkou letošního ročníku je štafeta 11+10 km.

Více než měsíc před závodem již byla kapacita hlavního závodu (1500 registrací) Klánovického 1/2 Maratonu (10 km, štafeta 11+10 km a 1/2 Maraton) naplněna. Přeregistraci lze provést do dnešního dne na webových stránkách www.klanovickypulmaraton.cz, kde najdete i více informací o tomto hezkém závodě.

Zajímavá místa na trati

Praha – Klánovice

​Pražská městská část obklopená největším lesem na území Prahy. Svá zlatá léta zažily Klánovice ve 20-30. létech 20.století, kdy zde vyrostly známé lázně s bazénem lákající na radonovou vodu. Do Klánovic se jezdilo na víkend za Prahu do přírody. Dodnes jsou Klánovice krásnou „lesní“ čtvrtí napojené na Prahu železniční tratí.

Klánovický les

Klánovický les zaujímá plochu na východním okraji Prahy a je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Kaplička Panny Marie

Kaplička Panny Marie v Nových Jirnech byla postavena v roce 1914 v novojirenském lese, v místě zvaném „V zadních dubinách“. Původně zde stával mohutný dub s dutinou, ve které byl umístěn obrázek Panny Marie. Strom shořel roku 1911 a v roce 1912 byl skácen. Kaplička se zvoničkou byla postavena členy Okrášlovacího spolku v Jirnech.

Smrček v pařezu

Když se vydáte po žluté turistické značce, narazíte i na sazeničku smrku, která se uchytila v pařezu a vytváří krásnou přírodní symbiózu. Půlmaratonci jej potkají 2 x (9,5 a 19,5 km), 10káři na 8,5 km. Všimnete si ho?

Bývalé dostihové závodiště Xaverov

Trasa 1/2 Maratonu proběhne i po bývalém dostihovém závodišti Xaverov, vidět jsou zde ještě zbytky proutěných překážek a nedaleko probíhá chov koní.

Rybníky na Placinách

Půlmaratonci na začátku své trasy proběhnou po hrázi zrekonstruovaných rybníků Na Placinách, které slouží jako chovné a často zde místní rybáři konají závody.

Golfová klubovna

Proběhnete i kolem prvorepublikové klubovny, kam svého času chodil hrát i Jan Masaryk.

Lesní hájovna​

Klánovický les je plný zvěře, pokud žádnou neuvidíte, dívejte se pozorně na cca 6.km půlmaratonu u obor hájovny.

Klánovický ½ maraton organizuje spolek „Tři pro zdraví“ pořádající přes 10 let sportovní akce v okolí Klánovického lesa. Půlmaraton rozhodně není jediným závodem z této dílny, závodníci se i v dalších letech mohou těšit na:

  • ÚJEZDSKÝ DUATLON – Závod kombinující běh s jízdou na kole (Běh – kolo – běh), zahajující akce Seriálu tří závodů pro zdraví.
  • KLÁNOVICKÝ MINI ADVENTURE – Závod pro dvojice, které musí v 3-hodinovém limitu absolvovat na kole stanoviště s různými aktivitami jako např. slaňování, vodní aktivity apod.
  • VELKÁ CENA MĚSTA ÚVAL – Tradiční MTB a běžecký Cross country závod v Úvalech u Prahy, letos proběhne již 12.ročník. Nejezdíš na kole? Zaběhni si trasu MTB závodu – náročný trail na 5,5 / 11Km
Videoupoutávka:

Klánovický 1/2Maraton 2016 – krátká verze

Zveřejnil(a) Tři pro zdraví dne Pátek 28. října 2016

Foto: www.klanovickypulmaraton.cz