Závěrečný měsíc letošní sezóny zahájili klusáci na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli. Hlavním dostihem byla Francouzská cena hlavního města Prahy. Název tohoto dostihu je výrazem poděkování pořadatele hlavnímu městu Praha za finanční podporu.

Letos se už počtrnácté ve Velké Chuchli ukázali klusáci. A to v 8 dostihových závodech. Běžela se např. cena pražského zpravodaje, cena Prahy nebo cena Praha TV. A Cena metropolitní televize Praha TV byla nejpočetnějším závodem. Účastnilo se jí 11 klusáků. Jako první se v tomto závodu v cíli objevil jedenáctiletý kůň Unkas s Pavlem Vávrou.

Rozhovor z Praha TV:

„Unkas je český kůň, odchoval ho pan Tihelka,“ řekl Pavel Vávra, vítěz Ceny metropolitní televize Praha TV.

„Mě by velice zajímalo, jak poznáte, že to toho koně baví? Jde to poznat?“

„Jde to poznat podle jeho chování, akce, jakou má chuť, jak mu ty nohy běhají. Jak potom trochu sílí, pak už je to poznat i na tom klusu, že ten kůň už ztrácí sílu,“ řekl Pavel Vávra.

„V kolika letech to tak přichází, že ztrácí sílu?“

„To je různé. Běhá tady kůň, který je ještě starší, má 12 let ale zatím ještě běhá. Ono je to o zranění a o tom, jak ten kůň je na tom fyzicky, protože pokud je zdravý, může pracovat a baví ho to, tak může běhat dostihy,“ dodal Pavel Vávra.

Klusácké dostihy mají věrné fanoušky. Většina z nich je od koňařského fochu. Ti se snaží k lásce ke koním přivést i další generace. Hlavním závodem 14. klusáckých dostihů byla Francouzská cena hl. m. Prahy. Její vítěz si odnesl 70 tisíc korun.

Video ze závodu:

Foto: archiv