Po dvou letech se do České republiky vrací špička orientačního běhu. Zatímco v roce 2016 jsme v Jeseníku a okolí uspořádali mistrovství Evropy, nyní půjde o finálovou sérii světového poháru. To znamená nejširší možnou účast a také nejkvalitnější konkurenci, jelikož kvóty startujících z jednotlivých zemí jsou pro světových pohár vyšší nežli při ME a MS. Šest nejlepších zemí, mezi které patří i ČR, má možnost postavit na start každé individuální disciplíny po osmi účastnících v závodě mužů i žen.

K tradičně nejsilnějším zemím patří v tomto sportu Švédsko, Norsko, Dánsko, Švýcarsko, Francie či Rusko. Termínová listina světového poháru má vždy formu jednotlivých kol, čítajících vždy více závodů v několika dnech. Letos bylo jako 1. kolo počítáno mistrovství Evropy (Švýcarsko), 2. kolem byly závody mistrovství světa (Lotyšsko) a 3. kolo se odehrálo v Norsku, česká série bude tedy čtvrtým kolem, čítajícím 9. – 11. závod SP v individuálních disciplínách a jeden štafetový závod. Česká republika má v kalendáři hlavních soutěží zatrhnutý již i další termín, jelikož v roce 2021 bude hostit mistrovství světa.

Program:

 4.10.2018
·         9:30 – 12:30 Vyřazovací sprint – kvalifikace, čtvrtfinále Praha – sportovní areál Olymp
·         15:30 – 17:30 – semifinále, finále Praha – Výstaviště
5.10.2018
·         15:30 – 17:00 Sprintové štafety Praha – Petřín
6.10.2018
·         11:30 – 16:00 Krátká trať Valdštejn
7.10.2018
·         10:00 – 13:00 Sprint Mladá Boleslav – Staroměstské nám.

Z pohledu diváka

 Jak již vyplývá z programu, nadcházející česká série SP čítá zejména právě závody, které může publikum sledovat ve velkém rozsahu přímo na vlastní oči. Hned na úvod je zařazena disciplína, jenž po nemnoha ojedinělých dějstvích bude na vrcholné akce OB zařazována pravidelně až od závodu v Praze. Jde o vyřazovací sprint (knock-out sprint), kdy závodníci startují samostatně pouze při úvodní kvalifikaci a ve třech dalších kolech již bojují vždy na přímo s ostatními, ve skupinách se společným startem. Dál postupují ti nejrychlejší. Závod pak vrcholí jediným finálovým rozběhem posledních šesti nejlepších.

Sprintové štafety představují rychlý závod smíšených štafet (žena – muž – muž – žena), finálový sprint pak je standardním pojetím, kdy závodníci startují samostatně. Tento závod však bude mít mimořádný náboj díky své důležitosti, jelikož při něm závodníci budou získávat poslední body do letošního světového poháru, který tímto vyvrcholí.

Jediným tradičním lesním závodem tak bude tentokrát krátká trať, umístěná do mimořádně atraktivního prostoru Českého ráje. Na závodníky čekají strmé skalnaté svahy v okolí hradu Valdštejna a ani diváci na místě nepřijdou zkrátka. I tento závod bude mít rychlý spád, tratě jsou krátké a i zde tak budou závodníci průběžně k vidění nejen prostřednictvím kamer, ale i naživo.

Chybět nebudou ani kamery České televize, takže lze vše případně sledovat i přes obrazovky či monitory v přímém přenosu. Páteční sprintové štafety na Petříně a nedělní finálový sprint v Mladé Boleslavi budou vysílány přímo na programu ČT sport, čtvrteční vyřazovací sprint a sobotní závod na krátké trati bude možno sledovat přes internetový kanál ČT.

Komu fandit?

Český tým bude čítat plných 24 jmen:

 • Ženy: Petra Aschermannová (OK Kamenice), Tereza Čechová (OK Kamenice), Vendula Horčičková (Slovan Luhačovice), Barbora Chaloupská (OK 99 Hradec Králové), Adéla Indráková (SK Žabovřesky Brno), Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk), Jana Knapová (Lokomotiva Pardubice), Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové), Lenka Mechlová (OK Slavia Hradec Králové), Karolína Šiková (OK Lokomotiva Plzeň), Anna Štičková (SK Severka Šumperk).
 • Muži: Jakub Glonek (OB Opava), Otakar Hirš (SK Žabovřesky Brno), Vojtěch Kettner (OK Kamenice), Vojtěch Král (SK Severka Šumperk), Tomáš Křivda (K.O.B. Choceň), Pavel Kubát (OK 99 Hradec Králové), Tomáš Kubelka (Lokomotiva Pardubice), Marek Minář (Magnus Orienteering), Šimon Navrátil (SK Praga Praha), Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno), Jan Petržela (OK 99 Hradec Králové), Vojtěch Sýkora (Slovan Luhačovice), Jan Šedivý (SK Praga Praha).

Oficiální nominace, včetně přiřazení do jednotlivých disciplín, je uvedena na stránce české reprezentace

 Jde o pestrou skladbu, od nadějných juniorů po zkušené závodníky, kteří mnohou pomýšlet na nejvyšší příčky. V průběžném pořadí světového poháru je momentálně nejvýše Vojtěch Král, na sedmém místě, následovaný Milošem Nykodýmem (18. místo), který je rovněž ve výborné formě (počátkem roku dokonce absolvoval běžeckou přípravu v Keni). Mezi ženami je na 20. místě Jana Knapová, 23. Vendula Horčičková, mezi naše nejlepší pak patří také Denisa Kosová, která v pořadí klesla níže pouze pro zdravotní problémy během léta. Za zmínku stojí například také Tereza Janošíková, mimořádně talentovaná a perspektivní juniorka.

Nejvyšší příčky tak můžeme atakovat jak v individuálních, tak ve štafetových disciplínách. Potvrzuje to i výběr z nejlepších výsledků uplynulých let:

 • SP 2018, 3. kolo – Štafety mužů – 3. místo (Petržela, Nykodým, Král)
 • SP 2018, 3. kolo (8. závod) – Dvoukolový závod na krátké trati (indiv. start a stíhací závod) – 4. místo Vojtěch Král
 • MS 2018 – Sprintové štafety – 5. místo (Knapová, Nykodým, Král, Janošíková)
 • MS 2018 – Štafety mužů – 5. místo (Kubát, Nykodým, Král)
 • MS 2018 – Krátká trať – 5. místo Jana Knapová ME 2018 – Sprintové štafety – 4. místo (Kosová, Nykodým, Král, Knapová)
 • SP 2017, 8. závod SP – Sprint – 1. místo Vojtěch Král
 • MS 2017 – Sprintové štafety – 4. místo (Knapová, Nykodým, Král, Kosová) Světové hry 2017 – Krátká trať – 3. místo Vojtěch Král
 • ME 2016 – Štafety mužů – 3. místo (Petržela, Šedivý, Král)
 • ME 2014 – Štafety mužů – 2. místo (Petržela, Král, Procházka)

Mohu si to taky zkusit?

 Samozřejmě, orientační běh je sportem pro každého bez rozdílu věku a kondice. V průběhu sezóny se koná řada otevřených závodů v celé republice, přímo v rámci finálového kola SP jsou pro veřejnost připraveny tyto možnosti:

 • Pátek 5. 10., 9.00 – 12.00 – Praha, hotel Pyramida (souběžně se symbolickým závodem pro zástupce médií a účastníky kongresu mezinárodní federace OB, který se v ČR rovněž bude konat)
 • Neděle 7. 10., 13.00 – 14.00 Mladá Boleslav, Staroměstské náměstí (po finálovém závodě SP)

Foto: www.reprezentace.orientacnibeh.cz