Nedělní pražský půlmaratón v rámci seriálu German Inline Cup a Lifeinline 2018 vyhrál po finiši z říše snů kolumbijský rychlík Edwin Estrada časem 35:03:33. Letošní Mistr světa v silničním závodě na jedno kolo suverenně porazil druhého Němce Felixe Rijhnena (35:03:50) a třetího Venezuelana Alexandera Bastidase (35:03:54).

V ženách na cílové pásce zvítězila Němka Katharina Rumpusová těsně před krajankou Katjou Ulrichovou Na třetím místě s odstupem dojela první Češka Andrea Lokvencová. Z českých závodníků v závodě mužů skončil nejlépe mladík Tomáš Bohumský na 9. místě.

Mužský závod, dosud nejnabitější v historii Prahy, možná ukázal budoucnost světového inline bruslení. Mladý kolumbijský sprinter Edwin Estrada podával mimořádné výkony už v juniorech a v mužích svůj talent potvrzuje. Vyhrál svůj první silniční závod a to stylem, jaký snad ještě nebyl k vidění. Z celého balíku asi 20 závodníků se dokázal 200 metrů před cílem po raketovém zrychlení odpojit tak, že o jeho vítězství nebylo pochyb a cílovou pásku v projel v naprostém poklidu.

Mužský závod dlouhý asi 22 km se jel bez razantních nástupů a nepřinesl až na samotný závěr žádné překvapení. Ze začátku si dobře vedli mladí čeští závodníci, kteří diktovali tempo celého velkého balíku. Další průběh si pak hlídali hlavně jezdci Powerslide Matter Racing Estrada a Rijhnen, závodníci týmu IKK BB Pure Racing Team (Levrard, Cuncu a Mirsch) a Bastidas. Že se rozhodne až ve finiši bylo jasné po průjezdu do závěrečného kola, kdy si nejlepší jezdci začali utahovat za jízdy brusle a pomalu se chystat na sprint.

„Snažili jsme se kontrolovat závod a držet střední tempo,“ řekl v cíli stříbrný Felix Rijhnen. „Mohl jsem zkusit sám nějaký nástup, ale naším plánem bylo dovézt do finiše Edwina, což se podařilo, a tak máme první dvě místa,“ dodal.

Edwin Estrada neskrýval radost. „Je to moje první velké vítězství v dlouhém silničním závodě. Úplně snadné to nebylo, ale finiš se mi povedl,“ řekl.

Velkým zpestřením pražského závodu byl početný tým argentinských závodníků z Buenos Aires. Přiletěli do Evropy na tři týdny, aby nejenom závodili v Praze a příští týden v Berlíně, ale aby se podívali také do několika evropských měst – kromě Prahy a Berlína ještě do Budapešti a Barcelony. Konec pobytu pak chtějí strávit u moře v chorvatské Istrii.

VÝSLEDKY ZÁVODU

Foto: Edwin Estrada (uprostřed) / www.lifeinline.cz