Letenský pohár v akrobatickém rock and rollu již 15 let neodmyslitelně patří k Praze. V sobotu 6. října 2018 přivítá sportovní hala Královka na Praze 7 vrcholnou sportovně kulturní akci, mezinárodní soutěž v akrobatickém rock and rollu Letenský pohár, která je v tomto roce z pověření světové rock and rollové federace (WRRC) Mistrovstvím Evropy dívčích formací junior, Světovým pohárem juniorů a mezinárodní soutěží hlavní kategorie A, i kategorie žáků. Do Prahy se sjedou špičkoví sportovci akrobatického rokenrolu od nadějných dětí a juniorů až po dospělé zkušené tanečníky z 16-ti zemí.

Organizátorem soutěže je tradičně jeden z největších oddílů akrobatického rock and rollu v České republice, Taneční a sportovní klub SILUETA a Český svaz akrobatického Rock and Rollu. Soutěž probíhá za finanční podpory hlavního města Prahy a městské části Praha 7. Záštitu nad soutěží převzal náměstek primátorky hlavního města Prahy Petr Dolínek. Během celého dne (10:00-22:00) se ve všech kategoriích představí divákům více než 700 sportovců z Francie, Polska, Ruska, Chorvatska, Maďarska, Německa, České republiky, Slovenska, i dalších zemí.

Soutěž je svátkem nejen pro sportovce tohoto tanečního sportu, ale také pro dospělé i dětské diváky z České republiky i ze zahraničí. Děti do 15 let mají již třetí rok zajištěn celodenní vstup na tuto akci zdarma, aby mohly zažívat společně s nejlepšími sportovci atmosféru vrcholné mezinárodní taneční soutěže. Dětské vstupenky budou v září pro děti připraveny na festivalu sportu Sporťáček, na základních školách i na dalších akcích, které prezentují sport dětem. Pořadatelé se snažili uspokojit rostoucí zájem diváků o show akrobatického rock and rollu a letos v hledišti připravili okolo 1200 míst k sezení.

V „královské“ kategorii A, předvedou divákům nejlepší tanečníci během své sestavy 5-6 náročných a propracovaných akrobatických figur, salt a rotací, propojených tanečními kroky v rychlém tempu hudebního doprovodu. Podle slov několikanásobných mistrů světa, tanečního páru Ivan Youdin – Olga Sbitneva (RUS) je pro tanečníky nejvyšší kategorie potěšením přijet každý rok na mezinárodní soutěž Letenský pohár do Prahy, protože je vždy kvalitně zorganizovaná, je zde skvělá atmosféra i vstřícní lidé, kteří milují akrobatický rock and roll.

„Nejvyšší kategorie A je nominační a závodníci zde budou bojovat o postup na Mistrovství světa 2018, které se bude v listopadu konat ve švýcarské Ženevě,“ dodává Jiří Hais, předseda Českého svazu akrobatického Rock and Rollu.

Na mistrovství Evropy se nominovaly i čtyři české formace (Fresh, Falcon luckies, Madonna, Minnies), které se pokusí konkurovat skvělým výkonům ruských anebo maďarských formací a jejichž cílem je navázat na své taneční předchůdkyně. Český rokenrol formací má ve světě výborné jméno i výsledky.

ČR má ve své sbírce nejeden mistrovský titul. Připomeňme úspěchy formace Angels, která v roce 2015 dokázala získat dokonce současně titul Mistryň Evropy v Kazani i titul Mistryň světa v ruském Petrohradu.

Začátek akce je naplánován na deset hodin, velké finále, ve kterém se utkají nejlepší sportovci, bude začínat v 19 hodin. Adresa místa konání je Nad Královskou oborou 1080/51, Praha 7-Bubeneč

Foto: www.letenskypohar.cz