První ročník mezinárodního softballového turnaje Intercontinental Cup v bohnickém areálu Joudrs zakončily soubojem o medaile týmy Nového Zélandu, Japonska, Argentiny a domácí České republiky. Kvůli dešti se zrušily obě semifinále i zápas o páté místo a celý program se měnil. Zlatý duel tak započal již v 15:30.

Nový Zéland – Japonsko 5:1 (0:0, 0:0, 0:1, 0:0, 0:2, 0:3, X:0)

První dvě směny patřily jednoznačně nadhazovačům, Hikaru Matsuda i Nik Hayes se ukázali v plné parádě a nedovolili pálkařům ani jeden odpal. Změna nastala ve třetí směně, kdy po odpalu Seiie Kuroiwi a zaváhání Novozélanďanů v poli vydoloval Kaito Masaki pro Japonce první bod, a asijští borci se tak ujali vedení 1:0. Novozélanďané ovšem stále pokračovali ve výkonu z prvních dvou směn a zůstali bez úspěšného odpalu.

Čtvrtá směna se obešla beze změny skóre. Jediným novým aspektem byl první úspěšný odpal Nového Zélandu. Během páté směny sáhli Japonci k výměně nadhazovače, místo Hikariho Matsudy napochodoval do vápnem vyznačeného kruhu Kento Okazaki. Taktická výměna se ale neukázala jako úspěšná, jelikož hned po ní získal Nový Zéland zásluhou Reillyho Makei a Josepha Ferrisoa dva body, čímž otočil vývoj utkání ve svůj prospěch.

Do předposlední šesté směny se tudíž vstupovalo za stavu 2:1 pro Nový Zéland. Japoncům se ale vzchopit nepodařilo a po třech strike-outech se z pálky zase rychle pakovali. To borci z Tichého oceánu předvedli jiný koncert. Campbell Enoka odpálil homerun, z něhož bodoval i jeho bratr Thomas. Světelná tabule hlásila 4:1. To už vypadalo pro Japonce zle. A bylo hůř. Hned vzápětí poslal další homerun Reilly Makea a svým druhým bodem zvýšil na 5:1. Před sedmou směnou ještě Novozélanďané vystřídali nadhazovače, místo Compaina nastoupil Lieshout. Japonci už v sobě nedokázali najít potřebné síly a schopnosti pro obrat a po třech rychlých outech bylo hotovo. „Každý zápas je jiný, někdy zvládne hodně věcí člověk sám a někdy to nejde. Proto za mnou stojí celý tým. Zásluha za vítězství jde hlavně za kluky, co dnes skvěle pálili,“ hodnotil utkání vítězný nadhazovač Nik Hayes

Korunu pro prvního krále Intercontinental Cupu si po právu nasadili Novozélanďané a potvrdili pozici aktuální světové jedničky. V pražském Svoboda Parku předváděli skvělé výkony a kromě těsné porážky 3:5 od Argentiny vždy odcházeli jako vítězové.

I Japonci ale skvěle reprezentovali zemi vycházejícího slunce, kromě dvou proher právě s Novým Zélandem svého soka vždy předčili. Stříbrné medaile si tak naprosto zaslouží a mohou odjíždět s hlavou nahoře. „Jsme rádi, že jsme se v tak silné konkurenci umístili na druhém místě, ale samozřejmě jsme mířili výš. Nový Zéland je prostě absolutně nejlepší tým, za rok na světovém šampionátu ale plánujeme odplatu,“ uvedl Japonec Hikaru Matsuda.

Poslední střetnutí na premiérovém ročníku Intercontinental Cupu patřilo bronzovému souboji mezi Českou republikou a Argentinou. Ten šesti body ve čtvrté směně pro sebe rozhodli vyslanci z Jižní Ameriky, český tým tak před výbornou kulisou medaili nevybojoval.

Argentina – Česká republika 9:1 (3:0, 0:0, 0:1, 6:0, X:0)

Od 18:00 se rozehrál poslední závěrečný duel prvního ročníku Intercontinental Cupu, který kvůli pořádání mistrovství světa 2019 připadl do rukou České republice. Kvůli nepřízni počasí se o účastnících bronzového klání nerozhodovalo v semifinále, ale podle umístění v tabulce po základní skupině. A i když v pražských Bohnicích bylo sychravých 13°C, tak se stadion velmi slušně zaplnil.

Na pálce začínal český tým a první směna se mu vůbec nepovedla. Po dvou strike-outech a vyoutování při krádeži mety si vzali pálku do rukou Argentinci. Ti se naopak ukázali v tom nejlepším světle. Po Motroniho odpalu si doběhli pro body Teo Migliavacca a Alan Javier Peker a vzápětí přidal třetí bod i sám catcher Bruno Motroni. Ve druhé směně se už povedlo České republice odpálit, a to hned dvakrát. Bohužel pro domácí publikum z toho ale žádný bok nekápl. V následné defenzivní činnosti se ale Češi činili, a skóre tak udrželi na 3:0.

Ve třetí směně se na domácí výběr usmálo štěstí a s pomocí erroru od argentinského hráče na třetí metě snížili po odpalu Patrika Kopečného a běhu Václava Svobody na 3:1. Argentincům se na pálce nevedlo a stejně jako ve druhé směně skončili na nule.

Následná čtvrtá směna rozhodla celý zápas. Zatímco Češi nepředvedli na pálce zhola nic a i díky skvělé práci argentinského nadhazovače Romana Godoye a dvěma strike-outům rychle vyklidily prostor pro odpalování, Argentinci zasadili smrtelné rány. Všechny naděje Česka se začaly hroutit errorem vnějšího polaře, po němž skóroval Malarczuk. 4:1. Zanedlouho si vzal pálku do rukou Francisco Lombardo a homerunem zařídil Argentincům další dva body. To už na tabuli svítil výsledek 6:1. Po dalším odpalu sáhl český trenérský štáb k výměně nadhazovače. Michal Holobrádek odešel na střídačku a jeho pozici zaujal čerstvý Marek Joska. To ale situaci nevyřešilo. Netrvalo dlouho a Svoboda Park viděl tříbodový homerun Bruna Motroniho. Poslední tři hřebíčky do české rakve byly argentinským hrobníkem pevně zatlučeny. V páté směně už to byla rychlá akce. Roman Godoy opět výborně zaházel a dalšími dvěma strike-outy ukončil zápas. „Byli jsme zklamaní, že jsme kvůli dešti přišli o šanci zahrát si finále, ale to se prostě v softbale stává. Ale jsme rádi za zápasy, které jsme tu zvládli vyhrát, jsme za tenhle turnaj rádi,“ uvedl argentinský Pablo Migliavacca.

S cenným kovem na krku tak Českou republiku opustí argentinský národní výběr, domácím borcům mohl alespoň spravit náladu upřímný a zasloužený potlesk tribun. „Myslím si, že to bylo o chlup lepší než minule. Nejen výsledkově, ale i herním projevem. Je těžké čelit takovým týmům nabitým pálkaři jejich kalibru. Poukázal bych na zkušeného argentinského catchera Bruna Motroniho. Ten viděl našeho nadhazovače Marka Josku poprvé v životě a první nadhoz mu poslal deset metrů za plot,“ komentoval bronzový mač Tomáš Klein.

Foto: www.icc2018.softball.cz