Ve dnech 28. 8. až 1. 9. se v pražských Bohnicích na světovém poháru představí naprostá softballová mužská špička. Rok před mistrovstvím světa si tak Česká republika vyzkouší organizaci akce světového formátu – INTERCONTINENTAL SOFTBALL CUP 2018.

Systém tohoto mezinárodního softballového turnaje, který se odehraje v Praze, je podobný jako u fotbalu Konfederační pohár FIFA. To znamená, že vždy rok před mistrovstvím světa jej pořádá hostující země následujícího světového šampionátu. A většinou jeden kontinent reprezentuje jedna země. A letos poprvé padl los na Českou republiku.

Do Prahy se tak poslední srpnové dny sjedou nejlepší softballové týmy ze všech světových kontinentů. Tedy téměř ze všech. Dle nejnovějších informací se národní tým Botswany, který měl zastupovat Afriku, z účasti na Intercontinental Cupu bohužel omluvil. I přes dlouhé snahy a domluvy se nepodařilo botswanské federaci tým na akci vypravit. Souboj se tak odehraje v šesti týmech z pěti kontinentů.

Kdo se v Praze představí?

Evropu bude kromě pořadatele, tedy České republiky, zastupovat ještě Dánsko. Severský tým je obvykle největším vyzyvatelem českých hráčů. Oceánii přijede reprezentovat ten nejpovolanější ze všech – tým Nového Zélandu Black Sox, který je mnohonásobným světovým mistrem a drží první příčku světového žebříčku. 

Asie vysílá Japonsko. To podle oficiálního žebříčku drží pozici světové trojky. Jihoamerický subkontinent přijede reprezentovat Argentina, která se nachází na světovém žebříčku jen o příčku níže než Japonsko – na čtvrtém místě. Za Severní Ameriku vypadla z nominace Kanada, jež pořádá svůj národní šampionát nešťastně ve stejném termínu, a tak ji nahradí reprezentace USA.

A co je vlastně softball?

Rychlejší verze známějšího baseballu, to je softball. V obou případech se jedná o kolektivní pálkovací hru. Ačkoli tyto sporty vypadají podobně, jsou mezi softballem a baseballem značné rozdíly. Například jiné rozměry hřiště, délka pálky, velikost a tvrdost míčků.

V softballu stojí proti sobě 2 týmy po devíti hráčích. Mužstva se střídají v útoku a v obraně. Útočící hráč se snaží pálkou zasáhnout míč, který nadhodí nadhazovač. Cílem hry je, aby pálkař odpálil míč a oběhl všechny 4 mety, aniž by byl vyautován. Za úspěšný doběh všech 4 met získává tým 1  bod. Vyhrává mužstvo s největším počtem bodů. Celkově se hraje minimálně na 7 směn – v každé směně tým útočí a brání.

Přijďte ve dnech 28. 8. – 1. 9. podpořit naše softballisty. Na Intercontinental Cupu se reprezentace ukáže opravdu s tím úplně nejlepším. Rozcvička a testovačka na MS jak má být.

Úspěchy českého týmu

Tým České republiky patří stabilně k nejsilnějšímu týmu Evropy, což naposledy potvrdil ziskem zlatého hattricku z mistrovství Evropy. Češi si došli pro zlato v letech 2012, 2014 a 2016.

Všechny zápasy živě, ty českého týmu i na ČT

Všechny zápasy Intercontinental Cupu bude živě vysílat baseballsoftball.tv, o tvorbu přenosů se opět postará vynikající produkce Playo.tv. Zápasy českého týmu a finále turnaje navíc nabídne také Česká televize. Mistři světa z Nového Zélandu a národní týmy Argentiny, Japonska, USA, Dánska a domácí Češi se pomalu sjíždí do české metropole. V úterý ve Svoboda parku vypukne souboj kontinentů, hrát se bude každý den až do sobotního večerního finále.

Každý den celý den bude na hřišti také crew Playo.tv. Živé přenosy všech utkání s anglickým komentářem Jakuba Kopřivy a Slavomíra Novotného nabídne bez poplatku platforma baseballsoftball.tv.

O české zápasy na unikátním turnaji na domácí půdě bude ale větší zájem! Nejlepší světový softball roku nabídne i těm nesoftballovým divákům Česká televize, a to v přímém přenosu na ČT Sport, anebo na své digitální platformě. Softballu svůj hlas pro český komentář propůjčí ten nejpovolanější – Robert Záruba. Vedle něj usedne zkušený Jakub Stařík, který má na svědomí nesčetně pořadů, sestřihů a zpráv pro ČT právě z prostředí softballu.

Co tedy naladit a kdy?

Veškeré zápasy můžete sledovat na baseballsoftball.tv

Pokrytí Českou televizí:

 • Úterý – 19:30 – Česko vs Argentina – ČT sport
 • Středa – 19:30 – Japonsko vs Česko – ČT sport
 • Čtvrtek – 19:30 – Česko vs USA – živě web, záznam ČT sport 23:00
 • Pátek – 19:30 – Nový Zéland vs Česko – živě web, záznam ČT sport TBD
 • Sobota – semifinále pouze s českou účastí – živě web
 • Sobota – 17:00 – zápas o umístění s českou účastí – ČT sport
 • Sobota – 19:30 – finále – ČT sport

Informace o akci

 • 28. 8. – 1. 9.
 • Hřiště ZŠ Dolákova, Svoboda park
 • Dolákova 555, Praha 8 – Bohnice
 • Areál je otevřen vždy 8:30 – 23:30. Po dobu konání turnaje není vstup bez vstupenky do areálu možný
 • V areálu je k dispozici občerstvení a dětské hřiště kryté sítí
 • Cena vstupenek: 60 – 250 Kč
 • Předprodej ZDE

Videoukázka:

Promo: Intercontinental Men's Softball Cup 2018 Prague

Intercontinental Men's Softball Cup 2018 – Prague28 Aug – 1 Sept

Zveřejnil(a) WBSC dne Pondělí 5. února 2018

Foto: archiv akce