Již popáté se tým složený ze zaměstnanců Odboru sportu a volného času Magistrátu hlavního města Prahy a také osobností z oblasti cyklistiky postaví na start Metrostav Handy cyklo maratonu. Bikeři se na trať postaví poslední červencový den a bude je čekat 2222 kilometrů napříč celou republikou.  

Metrostav handy cyklo maraton je postaven na jednoduchém konceptu. Dát dohromady osmičlenný cyklistický tým, jehož součástí musí být minimálně jeden člověk s jakýmkoli druhem postižení. Postavit se na start a zdolat štafetově trasu dlouhou 2 222 km, a to v časovém limitu 111 hodin. Každý tým navíc jede minimálně pro jednoho člověka krátce po úrazu či nemoci, který se s handicapem teprve učí žít. Smyslem je ukázat, že nehandicapovaní a handicapovaní mohou společně tvořit jeden fungující tým, který má šanci obstát i v podmínkách extrémního závodu. Cílem ale není dosáhnout co nejlepšího výsledného času, nýbrž reprezentovat co možná nejlépe myšlenky vzájemné spolupráce, integrace, solidarity a přátelství. Trasu si každý tým tvoří sám. Plánování, navigace, orientace, taktika střídání a přesunů tvoří minimálně polovinu úspěchu. Týmy dostanou itinerář se stanovenými průjezdními body. Jaké cesty zvolí k jejich dosažení, přitom záleží na každém z nich. Štafetový kolík zde představuje GPS tracker. Jde o krabičku velikosti zápalek, kterou si cyklisti předávají při střídání na trase a neustále ji musí mít při sobě. Tracker 24 hodin denně vysílá informace o poloze a ta se v reálném čase vykresluje na mapě na webových stránkách závodu, které zaznamenaly v průběhu závodu téměř 400 000 návštěv.

První tři ročníky Handy cyklo maratonu otevíraly lidem centra následné pomoci. Povinné průjezdní body tvořily rehabilitační ústavy, spinální jednotky, speciální školy nebo lázně. Od ročníku 2016 organizátoři do projektu přizvali všech 14 krajů České republiky.

Handy cyklo maraton podporuje projekt Nadačního fondu Na kole dětem, který se zaměřuje na pomoc dětským pacientům po onkologické léčbě, a to formou bezplatných rehabilitačních pobytů, které těmto pacientům hradí.

Patronem týmu se stal Matěj Šíma, který nedávno po úrazu ochrnul a nyní se snaží vrátit zpět do běžného života. V tomto bychom ho chtěli podpořit. Matěj obdrží od hl. m. Prahy handbike trenažér, na kterém se v průběhu letošního roku zaměstnanci Magistrátu hl. Prahy účastní závodu Open Race 2018, který vrcholí v průběhu měsíce listopadu. Po skončení tohoto závodu bude Matějovi hanbike předán.

 • m. Praha a Městská část Praha 5 dlouhodobě podporuje i další sportovně integrační projekty pořádané spolkem Cesta za snem, z.s.
 • Tým Praha Na kole dětem se akce zúčastnil již popáté, jednalo se o tým složený ze zaměstnanců Odboru sportu a volného času Magistrátu hl. m. Prahy a významných osobností z oblasti cyklistiky jako je např. šestinásobný paralympionik a mistr světa v cyklistice handicapovaných Michal Stark, desetinásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole nebo držitel několika světových rekordů Josef Zimovčák, účastník nejtěžšího triatlonového závodu světa Ironman, zastupitel hl. m. Prahy a starosta Městské části Praha 5 Pavel Richter, pracovníci odboru sportu a volného času Magistrátu hl. m. Prahy a jiní.
 • V loňském roce tým svojí účastí podpořil zviditelnění činnosti Nadačního fondu Na kole dětem, který se zabývá pomocí zdravotně znevýhodněným dětem, jehož zakladatelem a patronem je Josef Zimovčák. V letošním roce by chtěl v této spolupráci pokračovat.
 • Patronem týmu se stal Matěj Šíma, který nedávno po úrazu ochrnul a nyní se snaží vrátit zpět do běžného života. V tomto bychom ho chtěli podpořit.

 

Základní informace

 • Název týmu hl. města Prahy: Praha Na kole dětem
 • Start: 31. července 2018
 • Cíl: 4. srpna 2018
  Délka trasy: 2 222 km napříč Českou republikou
  Časový limit: 111 hodin / jede se non-stop ve dne i v noci
  Závod: štafeta 8 členných týmů
Foto: www.cestazasnem.cz