Bouřící stadion v Edenu vyprovodil ve čtvrtek cvičence na závěr večerního programu hromadných skladeb. Po slavnostním zahájení následovala první série hromadných cvičení, včetně vystoupení zahraničních hostů z Dánska. Druhou sérii uvidíme dnes od 14:00.

Tisíce cvičenců předvedli během krásného letního večera prokomponovaný pořad, který se od svého slavnostního zahájení a přivítání hostů až po poslední tóny česko-slovenské skladby Spolu nesl v duchu oslav stoletého výročí československého státu. Sokolská stráž na koni, symbolická přítomnost T. G. Masaryka i M. R. Štefánika, přinesení sokolských praporů a úvodní proslovy program zahájily. Pak už publikum bouřilo nadšením při provedení všech skladeb, ať už šlo o seniorskou Princeznu republiku nebo dětské skladby V peřině a Cirkus. „O cvičení v Sokole a o vystoupení na sletu je velký zájem. Pro srovnání s posledním sletem mohu uvést, že nejméně obsazená skladba ČOS má letos přes 800 cvičenců, v roce 2012 to bylo 250. Některé skladby mají více cvičenců, než se vejde na plochu stadionu, proto některé skladby mají dvě garnitury účastníků,“ říká náčelník České obce sokolské Petr Svoboda, který má program v Edenu na starosti.

Děti, malí “sokolíci”, svojí bezprostředností a přirozeným nadšením výrazně oživovali a posilovali atmosféru večera. Jejich vystoupení ve skladbě Děti to je věc! si přišel vychutnat i autor hudby, Jaroslav Uhlíř. Velkou pozornost si vysloužilo také vystoupení zahraničních hostů, dánských gymnastek Ollerup Perormance Man. Finální Spolu, kde na ploše vystoupily stovky českých i slovenských cvičenců, zase bylo působivým potvrzením toho, že ani po rozdělení společného státu bratské svazky mezi oběma národy neochladly.

Dobrovolníci na sletu: od 13 do 90

Nejmladšímu je 13, nejstaršímu 90. Někdo přijel jen z jiné pražské čtvrti, další z jiného kontinentu. Všechny ale spojuje nadšení pro věc a velká spousta energie. To jsou dobrovolníci na XVI. všesokolském sletu.

K hladkému průběhu sletu přispívává i kolem stovky dobrovolníků, kteří pomáhali a pomáhají především při sokolském průvodu, během pódiových vystoupení a v Edenu. K práci na sletu se dostali různě – někdo přes Facebook, někdo i přes Sokolský zpravodaj České televize. Nejde totiž jen o sokoly – až třetina dobrovolníků jsou jen nadšenci pro věc, kteří (zatím) nejsou členy Sokola.

„Všichni vytvořili skvělou partu, i když poprvé jsme se viděli až 30. června,“ říká Barbora Vilímovská, která má na starosti dobrovolníky přímo v místě konání hromadných cvičení, tedy v areálu stadiónu v Edenu. To má i svá specifika – místní dobrovolníci tak prošli například i školením o chování davu nebo jak jednat v krizových situacích.

Bářini dobrovolníci mají na starosti spoustu důležitých věcí – provoz areálu, chod šaten a zázemí pro cvičence, usazování diváků během programu, ale i zvukařinu a pouštění hudby nebo celkovou koordinaci chodu sletu.

Jde o velmi pestrou směs lidí ze všech koutů naší země. Ale nejenom z ní. „Máme tu i jednoho dobrovolníka z American Sokol,“ chlubí se Barbora Vilímovská a upozorňuje, že podobně zajímavý příběh mají i její nejmladší a nejstarší svěřenci. „Našemu benjamínkovi je třináct let. Přesto chtěl pomáhat na sletu.  Takže ještě před naší první schůzkou s ním přijela maminka, všude ho provedla a pak ho tu s partou kamarádů nechala na celý týden.  A je opravdu platným členem týmu! Naší nejstarší člence je zase už přes devadesát, ale přesto si nedokáže představit, že by na nepřiložila ruku k dílu. A i ona je pro nás velkým přínosem a obohacením. Už pro ty životní zkušenosti,“ dodává s uznáním B. Vilímovská.

Všichni dobrovolníci jsou podle ní nesmírně ochotní a snaživí, ať už jde o „ostřílené matadory“, kteří pomáhají pravidelně třeba i na veletrhu For Kids, nebo o úplné nováčky. „Chtěla bych všem moc a moc poděkovat za jejich skvělé nasazení. Myslela jsem si, že se budou přes týden postupně měnit, ale hodně  jich tu zůstává na celou dobu sletu. Jejich energie je opravdu nezdolná a já sama si z ní dobíjím baterky,“ uzavírá vděčně Barbora Vilímovská.

Foto: Facebook