Prahu již od neděle zachvátila sokolská horečka. V rámci XVI. všesokolského sletu už stihli nadšenci ze všech sportovních odvětví, které Sokol nabízí navštívit Národní divadlo, chrám sv. Víta či Tyršův dům. Sokolové ještě zdaleka nekončí, čeká je například předpremiéra filmu o životě sokola Bendy v Lucerně. 

Slavnostní zahájení v Národním divadle

XVI. všesokolský slet večer oficiálně zahájila starostka Hana Moučková. Po úvodních proslovech a zdravici hostů zahrálo Divadlo pod Petřínem ve spolupráci se Souborem písní a tanců Josefa Vycpálka a Divadelním spolkem Lázně Toušeň komedii z jihočeského venkova Naši furianti. Byla to historická premiéra – vůbec poprvé v dějinách Národního divadla totiž celé představení odehrál ochotnický soubor.

„Byl to velký závazek, ale samozřejmě také zážitek, který se v naší divadelní kariéře asi už nikdy nebude opakovat,“ přiznává režisér inscenace, zkušený Bohumil Gondík. O tom, o jak velký počin se jednalo, svědčí i velikost realizačního týmu: na jevišti se objevilo na třicet pět herců včetně dětí a osm muzikantů. S technickým personálem šlo o více než čtyřicet lidí.

„Naši furianti budou také svou lidovostí dobře ladit se sokolskou myšlenkou kulturně-sportovního spolku,“ tvrdil režisér Gondík před představením.

Všichni účinkující sice měli před představením větší či menší trému, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Sokolští ochotníci sklidili nadšené reakce a ovace ve stoje ze strany publika.

Mše v chrámu sv. Víta

Odpoledne se stovky účastníků XVI. všesokolského sletu vydaly na slavnostní ekumenickou bohoslužbu v Chrámu Svatého Víta na Hradě. Celebroval ji Dominik Kardinál Duka a koncelebroval br. Patriarcha Butta. Po mši si mohli její účastníci vydat na prohlídku nejvýznamnějšího chrámu v zemi.

Kardinál Duka přišel pozdravit už dopoledne sokolský průvod. „Když jsem vyrůstal, chodili jsme cvičit do sokolovny, ale Sokol jako organizace nesměla existovat. Jsem rád, že tato doba už je minulostí, a že Sokol stále žije,“ řekl o svém vztahu k sokolskému hnutí.

Pódium v Tyršově domě

V Tyršově domě odstartoval seriál pódiových vystoupení, který zpestří program XVI. všesokolského sletu.

Na čtyřech pódiích se vystřídají skupiny z České republiky i řada zahraničních skupin např. z Dánska, Brazílie, Srbska, USA, Slovinska nebo Srbska. Pestrý program nabídne taneční, gymnastická i folklorní čísla. Podle ohlasů publika v Tyršově domě určitě stojí za to k některému z pódií v Praze vyrazit.

Program na pódiích

 1. července
 • 14:30 – 17:00 – Staroměstské nám.
 • 14:30 – 16:30 – Malostranské nám.
 • 15:00 – 17:15 – OC Eden
 • 18:00 – 20:00 – Tyršův dům
 1. července
 • 14:00 – 16:00 – Staroměstské nám.
 • 14:30 – 16:30 – Malostranské nám.
 • 14:30 – 17:00 – OC Eden
 1. července
 • 14:30 – 16:30 – Staroměstské nám.
 • 14:30 – 16:00 – Malostranské nám.
 • 14:30 – 17:00 – OC Eden

“Dobrý život sokola Bendy” – slavnostní předpremiéra v Lucerně

Na slavnostní předpremiéru filmu režiséra Pavla Jurdy Dobrý život sokola Bendy se můžete přijít podívat zítra od 17:30 do Kina Lucerna ve Vodičkově ulici. Vstupenky jsou po předchozím objednání zdarma. 

Slavnostní předpremiéra filmu, který se velmi vhodně hodí do programu všesokolského sletu, se chystá ve středu v Lucerně. Jeho hrdinou je sokol Benda z moravské vesnice Křenovice.  „Pan Benda je pro mě hrdinou každodenního života, krásným příkladem věrného člena staré sokolské gardy a ztělesněním sokolských ideálů,“ říká producent filmu Roman Franc.

Přestože bratr Benda pracoval celý život jako dělník, pojí ho dávné přátelství s univerzitním profesorem Ishikawou z Tokia, dokáže okouzlit dámy na sokolském plese v Paříži nebo si zaletí zacvičit do newyorské sokolovny. Filmový dokument Pavla Jurdy vypráví především o lidské vytrvalosti a houževnatosti, ale také o světě sokolských ideálů.

„Nejdřív jsem sokoly fotil v Brně a v New Yorku. Jejich svět mě velmi zaujal, tak jsem si řekl, že by to byl zajímavý námět pro film. A pak jsem náhodou zjistil, že kamarád má dědečka, který by byl skvělým hlavním hrdinou. Přijďte se podívat, věřím, že pro každého diváka to bude stejně zajímavé setkání jako pro mě,“ zve na předpremiéru Roman Franc.

Vstupenky do Lucerny můžete získat zdarma, pokud se obrátíte na Dagmar Šperlovou na mailu sperlova.d@seznam.cz. Tak neváhejte, sál není nafukovací!