Dvě hodně překvapivá jména se objevila na poslední chvíli na startovní listině 105. Primátorek. Ondřej Synek, trojnásobný olympijský medailista na skifu se vydá s osmiveslicí Vysoké školy tělesné výchovy a sportu (PALESTRA) na trať studentských posádek. Na kormidle mu bude navíc velet další úspěšný český reprezentant, Jiří Prskavec.

Zatímco prvně jmenovaný budí mezi veslaři pořádný respekt, protože mj. o víkendu vyhrál úvodní díl světového poháru, Jiří Prskavec je mezi veslaři spíše raritou. „Na osmiveslici jsem nikdy neseděl,“ přiznal Prskavec krátce poté, co na nabídku usednout k jejímu kormidlu přijal. Ještě o víkendu bojoval o nejcennější kovy na mistrovství Evropy, ale ve vodním slalomu.

„Tam se jezdí popředu a místo vesla máte pádlo,“ usmíval se mladý český reprezentant. Ten se stal o víkendu mistrem Evropy v hlídkách a v individuálním závodě bral bronz. Teď ho čeká hodně odlišná zkouška. „Vůbec nevím, co od toho mám čekat,“ dodal už s vážnou tváří.

Kormidlovat bude hodně zkušeným borcům. Kromě Synka do osmiveslice Palestry usednou stříbrní z víkendového světového poháru Lukáš Helešic a Jakub Podrazil. Těm se dařilo na dvojce bez kormidelníka. Teď ho sice mít budou, ale bude to pořádný nováček. Jak si poradí, uvidíme už v pátek během závodů Univerzitních posádek.

Kromě obhájců titulu z ČVUT, je vyzve také posádka z Technické univerzity v Drážďanech, která se netají smělými plány v Praze konečně vyhrát. „Určitě máme šanci. Já teda nejdřív musím ve škole zvládnout přípravu na státnice, ale aspoň si vyčistím na Vltavě hlavu,“ prozrazuje svůj plán Synek. Závody Univerzitních posádek se konají v pátek 8. června. Sledovat je můžete na náplavce Rašínova nábřeží.

Primátorky

Když se řeknou Primátorky, každý si představí Vltavu, pražskou náplavku, veslaře, ale také noblesní oblečení a významnou společenskou událost. Tak tomu bude i letos. Legendární veslařské souboje na Vltavě znovu doprovodí snaha o porážku suverénní Dukly, která bude usilovat o 39. vítězství v řadě. Neuvěřitelná série této mužské osmiveslice pokračuje.

Diváci se ale mohou těšit na mnohem více. Páteční program bude patřit na Primátorkách studentům, a to nejen těm českým. Na Vltavě totiž české univerzity z Prahy, Brna a Pardubic vyzvou posádky z německých Drážďan. O to pikantnější souboj se dá čekat. Kromě závodů osmiveslic si navíc návštěvníci užijí koncert skupiny Cold Cold Night na Stage Radia Wave. Po jeho konci se program přesune na after party do podpalubí lodi Cargo Gallery.

I nedělní vyvrcholení 105. ročníku Primátorek bude stát za to. Nejen, že budete moci sledovat, zda se Dukle podaří 39. vítězství v řadě, ale také uvidíte v akci mistryně Evropy Lenku Antošovou s Kristýnou Fleissnerovou na osmiveslici Slavie nebo vycházející naděje českého veslování v rámci finálových jízd mládežnických kategorií.

Bohatý doprovodný program a vstup na náplavku zdarma

Kromě dění na Vltavě, kde budou k vidění legendární souboje nejlepších českých veslařů, se budete pořádně bavit i v zázemí závodu na náplavce Rašínova nábřeží. Tam na vás čeká bohatý doprovodný program, a to zcela zdarma.

V ČEZ Energy zóně si budete moci zahrát stolní fotbálek, připojit k wifi, dobít mobilní telefon nebo pořídit památeční fotografii ve fotokoutku. Primátorky nejsou jen pro profesionální veslaře, proto na veslařském trenažéru bude možnost vyzkoušet si veslování pod dohledem zkušených instruktorů a vyjet na něm mj. finanční prostředky pro spolek Sdružení pro Vltavu prostřednictvím aplikace Pomáhej pohybem.

Ve stánku partnera Le Premier si pro změnu prohlédnete ukázky košilí a obleků na míru, vzorníky látek i konfekční kolekci, odnesete stylovou fotku nebo slevu 500 Kč.

Na náplavce bude rovněž možnost vyzkoušet si na vlastní kůži luxusní vozy Lexus. Můžete se těšit na model Lexus RX L, který bude mít premiéru na českém trhu, ale i na další modely. Lexus Česká republika je pro letošní rok oficiálním vozem Primátorek.

Vojenská zdravotní pojišťovna pak nabídne odpočinek v zóně zdraví. Na náplavce toho ale zažijete mnohem více. Pokud chcete být v obraze a mít všechny důležité informace po ruce, stáhněte si aktualizovanou aplikaci Primátorky z dílny CGI, jejíž součástí bude i tipovací soutěž pro jednotlivé primátorské jízdy.

Tak nezapomeňte, od pátku do neděle na náplavce Rašínova nábřeží 105. ročník legendárních Primátorek.

Foto: www.primatorky.cz