V Praze – Troji včera skončilo mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Během druhého finálového dne se rozdělovaly dvě sady individuálních a dvě sady týmových medailí. Ani při nich nepřišla Česká republika zkrátka. Singlkanoista Tomáš Rak vybojoval bronzovou medaili, stejné hodnoty měly i medaile ženského družstva v kategorii K1 a mužského v C1.

Neděle

Jednotným znakem hodnocení všech medailistů a hlavních hrdinů evropského šampionátu byla chvála celé organizace a zejména divácké kulisy, která provázela celé mistrovství. „Praha je úžasná, fanoušci fandí nám všem, závodit tady je opravdu nezapomenutelné,“ chrlila ze sebe dojmy po zlatém závodě Ricarda Funková, vítězka kategorie K1, která porazila obhájkyni titulu z Tacenu 2017 Corrinu Kühnelovou. „Jsem spokojená i s druhým místem. Závodit v Praze je vždycky skvělé, fanoušci jsou velmi blízko trati, hlasitě povzbuzují a tlačí nás k těm nejlepším výkonům,“ chválila se stříbrem na krku.

Z české dvojice si lépe vedla zkušená Kateřina Kudějová. „Měla jsem hrozně vytuhlé ruce, neudělala jsme nějakou chybu, ztrácela jsem postupně a tak to dopadlo. Sil mám dost, předevčírem jsem se nevyspala, museli jsme řešit doma jeden problém a to se na mém výkonu promítlo,“ vysvětlila Kudějová. Pro mladičkou Barboru Valíkovou byla už samotná účast velkou zkušeností a také velkým příslibem do budoucna.

V kategorii C1 vládli Britové a pro český vodní slalom je potěšitelné, že jejich hegemonii narušil na třetím místě Tomáš Rak a na pátém Lukáš Rohan. „Hodně mě hnaly dopředu zaplněné tribuny. Soupeře jsem nijak nevnímal, jen jsem registroval, že nebudu první,“ bral třetí místo s radostí, ale i pragmaticky Tomáš Rak. „Je to pro mě velká zkušenost a zážitek závodit v takovém prostředí,“ doplnil jej Rohan.

Nečekaným šampionem se stal Ryan Westley, který postoupil do finále až jako osmý. „Nemůžu tomu uvěřit. Snažil jsem se zajet co nejlépe a to se mi podařilo. Opravdu jsem to nečekal. Praha je nejlepším místem na konání závodů, vedle olympijských her,“ chválil závody v Troji.

Závod hlídek v kategorii K1 vyhrály Němky před Rakouskem a Českou republikou ve složení Valíková, Vojtová a Kudějová. Mezi muži v C1 kralovali Francouzi, Česko dodrželo nedělní „tradici“ doby bronzové, o což se postarali Gebas, Rak a Rohan.

Sobota

Titul mistrů Evropy v kategorii C2 vybojovali Jonáš KašparMarkem Šindlerem, pro které je to první a zároveň poslední „velká“ zlatá medaile v kariéře. „Dali jsme do toho závodu všechno. Vyšlo nám to podle plánu. Chtěli jsme končit na vrcholu a to se povedlo. Bohužel trošku dřív, než jsme chtěli,“ řekl v cíli šťastný Marek Šindler, který tak popsal předčasné ukončení své závodnické kariéry.

Bronzovou medaili vybojovala další česká posádka Ondřej Karlovský a Jakub Jáně.

V kategorii C1 žen se na české lodě nalepila smůla. Tereza Fišerová si v semifinále svoji jízdou pojistila v pohodě postup, ale dodatečně ji sbor rozhodčích přiřknul penalizaci ve výši 50 vteřin a bylo po nadějích. Titul evropské šampionky vybojovala Rakušanka Wolffhardtová, Britku Franklinovou porazila o půl vteřiny. „Je to úžasné, stále nemohu uvěřit tomu, že jsem evropská šampionka. Myslím, že mi bude trvat ještě několik hodin, než mi to opravdu dojde. Je mi vždy velkou ctí závodit tady v Praze, protože zdejší fanoušci opravdu každého závodníka povzbuzují a vytvářejí tu neuvěřitelnou atmosféru. Díky, Praho! Díky, Česko!“ byla unesena z výhry i z báječného prostředí.

Kategorie K1 byla tradičně nejnabitější a nejsledovanější soutěží vodních slalomářů. Titul evropského šampiona si do Slovinska odváží legenda tohoto sportu Petr Kauzer. „Jsem opravdu šťastný, protože v Praze závodím už 17 let, a doteď jsem tu nikdy nevyhrál. Jsem spokojený s jízdou, kterou jsem ve finále předvedl. Porazit Čechy doma je opravdu náročné,“ řekl šťastný vítěz.

Stříbro a bronz zůstaly doma. Stříbrný Vít Přindiš laboroval v tomto týdnu s bolestmi zad. „Musím říct, že po uvolnění akutní blokády, záda drží. Cítím se dobře. Během dne jsem cvičil, bylo to z tohoto pohledu v pohodě. Byl jsem v dobré výchozí pozici, ukázal jsem dobrou jízdu ve finále, byl jsem v klidu, to v semifinále jsem byl nervóznější,“ hodnotil své vystoupení.

Svůj bronz hodnotil Jiří Prskavec takto: „Zajel jsem jízdu, jakou jsem si představoval, ale bohužel tam zase byl jeden jemný dotek. Stalo se mi to tak na deseti posledních velkých akcích. Táhne se to se mnou od olympiády, kdy jsem nesjel finále čistě. Dnes jsem si myslel, že čistě jedu, ale až dole jsem zjistil, že jsem lehce líznul. Třeba to letos ještě načisto zvládnu.“

Závěr sobotního programu obstaraly tříčlenné hlídky. Česko vybojovalo zlato v K1 (Přindiš, Tunka, Prskavec), zlato v C2 berou Němci a v C1 ženy Velké Británie. Čeští deblkanoisté do medailové sbírky doplnili v hlídce další stříbro.

Celkem se v Praze Troji za celé ME rozdělilo deset sad medailí. Nejúspěšnější zemí šampionátu se stalo Německo se třemi zlatými, nejvíce cenných kovů ale vybojovali Češi – celkem devět, z toho dvě zlaté.

Pořadí zemí podle medailí: Německo 3 – 1 – 1, Česko 2 – 2 – 5, Velká Británie 2 – 2 – 1, Rakousko 1 – 2 – 0, Francie 1 – 1 – 1, Slovinsko 1 – 0 – 1, Polsko a Slovensko 0 – 1 – 0, Španělsko 0 – 0 – 1.