Dnes startuje Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze – Troji (1. – 3. června 2018). Když se naposledy konalo v České republice mistrovství Evropy ve vodním slalomu, byla naše současná největší želízka dětmi (mateřskou) školou povinnými. Vítkovi Přindišovi bylo devět, Ondrovi Tunkovi osm a Jiřímu Prskavcovi pouhých pět let. Je to totiž dvacet let, naposledy se o evropské medaile závodilo v tuzemských vodách v roce 1998. Nikoliv v Praze-Troji, nýbrž v Roudnici nad Labem.

Chceme navázat na tuto tradici, byť už uplynulo tolik roků,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Jiří Rohan, předseda organizačního výboru současného šampionátu, který tehdy působil jako trenér. „Jen rozpočet a účastnická čísla byla tehdy jiná,“ připomněl počet 22 přihlášených zemí, 223 závodníků a sumu 9,1 milionů korun, který tato akce letos spolkne.

Mezitím „obletělo“ vodácké EURO celý starý kontinent, od Británie, přes Itálii, Makedonii a Slovensko až po Polsko a Německo. A Česko v těchto šampionátech velmi intenzivně sbíralo medaile. V historickém pořadí získalo Česko 81 cenných kovů, z nichž bylo 11 zlatých a v historických tabulkách mu patří třetí místo za Slovenskem (90 medailí) a Německem (88).

Pět titulů mistra Evropy vybojovala za svoji dlouhou a pestrou kariéru slovenská legenda Elena Kaliská. Ten první právě v Roudnici v roce 1998. „Velmi ráda na to vzpomínám a na závody do Česka se vždy ráda vracím,“ řekla ve čtvrtek na tiskové konferenci. „I toto mistrovství je pro mě velká výzva, snažím se udržet ve formě s mladšími závodnicemi, to víte, jsem už starší škola,“ dodala s úsměvem sympatická závodnice. „Další cíle si už nedávám, nechci předbíhat, co bude dál,“ nechala věci budoucí otevřené.

Její velkou soupeřkou může o víkendu být v kategorii K1 o generaci mladší Kateřina Kudějová, mistryně světa z Londýna 2015. „Tak dlouho jako Elena nevydržím závodit. Žádný konkrétní cíl si nedávám, letos jsem měla problémy s alergiemi, ale teď už jsme v pohodě,“ řekla novinářům. Na to zareagoval organizační šéf a bývalý skvělý závodník Jiří Rohan. „Kateřina vždy v takové fázi jezdila nejlépe a může mít ty nejvyšší cíle.“

Když už píšeme o dvacet let starém mistrovství Evropy, tak „zkušenosti“ s tím má Jiří Prskavec. „Tehdy tam závodil táta a byl čtvrtý. Já se mu snažím vyrovnat a být ještě lepší, takže mým cílem je být lepší než on,“ usmál se Prskavec junior.