V rámci přípravy na olympijskou kvalifikaci se naše softballová reprezentace postaví týmu USSSA Pride, který již třikrát vybojoval titul americké profesionální ligy National Pro Fastpitch (NPF). Američanky v rámci evropské tour odehrají zápasy v Praze 27. a 28. dubna. První zápas odehrají týmy pod umělým osvětlením v pátek v 19:00 v areálu softbalového klubu Joudrs Praha v Bohnicích. Následující den utkání odstartuje v 15:00 na hřišti klubu Eagles Praha.

„Vyšší a kvalitnější softballová soutěž na světě neexistuje,“ popisuje úroveň NPF specialista na mezinárodní softball a trenér reprezentace, Vojtěch Albrecht, „poměřit síly s naším výběrem přijede opravdu ta úplně největší světová špička.“

Postavit se hvězdám, které se softbalem živí, to bude ta pravá příležitost, jak otestovat pokrok, na kterém naše naděje vytrvale pracují. „Věřím, že nás to posune zase o krok dál. Je to velká příležitost, při které si můžeme změřit síly s profesionálními hráčkami a zjistit, jak na tom jsme. Chtěla bych s nimi sehrát vyrovnané zápasy a ukázat, že jsme na dobré cestě ke splnění našeho společného snu, a to postupu na LOH 2020,“ říká Veronika Pecková, nejlepší česká nadhazovačka, která na podzim již okusila život profesionální softbalistky, „Profesionální liga na Taiwanu je na vysoké úrovni. Nicméně od tohoto týmu očekávám úroveň trochu vyšší, zejména v útoku.“ Vybrané hráčky nastoupily na začátku zimní sezony speciální přípravu, kterou zatím český softball neviděl. „Na olympiádu vede cesta jedině tudy,“ říká jedna z opor české reprezentace Lucie Halakucová. Dívky od běžného „amatérského“ trénování přešly na plnění každodenních tréninkových jednotek a připodobnily svou přípravu profesionálním sportovcům. Vedle toho ale musí zvládat studia, či pracovní povinnosti. „Na olympiádu chceme a šanci jednoznačně máme. Musíme do toho dát všechno,“ přikyvuje nadšená Halakucová.

KDY, KDE, CO?

V pátek dopoledne ještě stihnou dvě hráčky USSSA Pride navštívit Českou televizi. Od dvou už budou v plné sestavě na hřišti po boku našeho juniorského výběru při společném tréninku.

V sedm za umělého osvětlení v Bohnicích se odehraje první klání proti americkým profesionálkám. V sobotu ve tři se pak dění přesune do Krče na Eagles, kde se po zápase bude konat ještě autogramiáda.

Vojtěch Albrecht očekává, že se skórovat bude málo, tak jako tomu bylo v Itálii. Také ale věří, že doběhy si připíše i domácí tým. Na tiskové konferenci se také přiznal, že skautingovou přípravu si, jak je jeho zvykem, poctivě připravil. Padlo i slovo strike-out.

Foto: www.softball.cz